Tutaj jesteś: Święta i Uroczystości > Boże Narodzenie > Tradycje Bożonarodzeniowe > Jakie są przesądy związane z Wigilią?

Jakie są przesądy związane z Wigilią?

Stopień trudności: łatwe
, ekspert Tipy.pl
 3.4/5 (83 ocen)
Oceń 
Udostępnij
 1 z 11 
Co zrobić, aby kolejny rok obfitował w pieniądze, szczęście i uśmiech? Istnieje kilka wskazówek i porad które jeśli będziemy przestrzegać spełnią większość naszych wigilijnych życzeń. Poniżej przedstawiam stare przesądy i wierzenia wigilijne, które od wielu lat przekazywane są z pokolenia na pokolenie.
1
przesądy wigilijne - krok 1
Cały dzień od samego rana musimy być uśmiechnięci i życzliwi dla innych. Zarówno nasz uśmiech jak i dobre stosunki z rodziną nie znikną przez cały kolejny rok.
2
przesądy wigilijne - krok 2
Nie szyjmy, nie naprawiajmy nic ponieważ kolejny rok upłynie nam na ciągłych poprawkach i naprawianiu wszystkiego.
3
przesądy wigilijne - krok 3
Należy zjeść wszystkie wigilijne potrawy - jeśli nie należy je przynajmniej spróbować. W ten sposób w następnym roku niczego nam nie zabraknie.
4
przesądy wigilijne - krok 4
Musimy zadbać aby w Dzień Wigilii się nie przeziębić ani nie rozchorować. Musimy bardzo uważać na swoje zdrowie ponieważ w przeciwnym wypadku będziemy chorować cały kolejny rok.
5
przesądy wigilijne - krok 5
Musimy maksymalnie ograniczyć tego dnia stres. Nie należy krzyczeć, złościć się ani płakać. Jeśli nie będziemy przestrzegać tego zalecenia w następnym roku będziemy ciągle zdenerwowani i nieszczęśliwi.
6
przesądy wigilijne - krok 6
Pod talerz wigilijny należy wsunąć monetę. Zagwarantuje ona nam pomyślność finansową. Aby pieniądze się nas lepiej trzymały powinniśmy schować ususzoną łuskę z wigilijnego karpia do portfela i trzymać ją przez cały rok.
7
przesądy wigilijne - krok 7
Nie należy w dzień wigilijny nikomu nic pożyczać. Jeśli tak się stanie, osoba której wyświadczymy tą usługę będzie cierpiała przez cały rok niedostatek.
8
przesądy wigilijne - krok 8
Jeżeli w dzień Wigilijny pierwszy przekroczy próg naszego domostwa mężczyzna, wszyscy domownicy będą cieszyć sie szczęściem cały rok. Przekroczenie progu przez kobietę wróży pecha.
9
kolacja wigilijna
W czasie wieczerzy wigilijnej nie należy za dużo dużo mówić a tym bardziej przerywać innym. W przeciwnym razie będziemy bardzo kłótliwi oraz skorzy do wyjawiania cudzych sekretów.
10
wieczerza wigilijna
Liczba uczestników wieczerzy wigilijnej powinna być parzysta. W przeciwnym razie może spotkać domowników pech. Dawno temu, aby ustrzec się nieszczęściu zapraszano osobę bezdomną do wspólnej Wigilii aby liczba osób się zgadzała.
Wskazówki
  • Pamiętajmy - Cały dzień wigilijny powinniśmy spędzić w taki sposób jak życzymy sobie spędzić cały kolejny rok.
 3.4/5 (83 ocen)
Oceń 
Udostępnij
  • Komentarze Tipy.pl (46)

Nie będzie widoczny na stronie
 
Diabolos - 2014-12-22
Jak ludzie mogli sobie pozwolić załadować taki syf do głów. Nie rozumie w ogóle jak można w coś takiego wierzyć i sobie w ten sposób ograniczać życie. Ja raczej nie jestem człowiekiem przesądnym i w takie bujdy nie wierze.
maja - 2014-12-22
Haha. Przesądy w Wigilię Święta Bożego Narodzenia, czyli artykuł dla pogan obchodzących COŚ. Bo normalny wierzący, praktykujący chrześcijanin, nie jest przesądny. A więc czytajcie niewierzący, ale zaraz po co Wam nasze Święta? Nie ma żadnego boga poza Bogiem objawionym w Jezusie Chrystusie. Amen
Artur - 2014-12-22
Takich głupot to nawet wstydziłbym się umieszczać w sieci.
gabusia57 - 2014-12-22
Wigilia zazwyczaj oznacza przeddzień jakiegoś innego dnia -np.święta. W tym przypadku jest to Wigilia Bożego Narodzenia. Sama nazwa wskazuje jakie to jest święto. BOŻE NARODZENIE. Wiadomo że to jest umowna data narodzin Pana Jezusa, niemniej jednak jest to święto Boże !!!! W te dni najważniejszy jest Pan Jezus a nie jakieś głupi przesądy i zabobony. I pomyśleć że Polacy podobno w 96 % to katolicy !!!!
Margarita - 2014-12-22
Niby po co piszecie takie glupie rady? Pozniej przeczyta je statystyczny katol, dostosuje sie do nich, zrujnuje rodzinie wigilie i bedzie mial grzech !! Katole wierza we wszystko tylko nie w boga!! Co za kraj, co za ludzie, odbiera ochote na odwiedzanie ich. Jak juz umra te dwa pokolonie bogobojne to wroce do tego zepustego kraju ;)
ola - 2014-12-22
Ja co roku przed południem w wigilię odwiedzam moich rodziców i aby tradycji stało się zadość wypijamy "po jednym" na "szczodry dzień". Od razu humor lepszy i robota lepiej idzie... :)
POKÓJ Z WAMI - 2014-12-22
A ja tu napiszę do wszystkich pajaców z Pajacowa i zewsząd innąd...Niektórzy zawsze znajdą czas, miejsce i sposobność, aby pluć jadem i zarażać swym złym humorem i nastawieniem innych, a tak na prawdę nie jest aż tak ważne, czy Dziadek Mróz, Mikołaj, Santa Claus, Aniołek, Jezusek, czy Gwiazdor, czy jeszcze ktoś inny. Ważna jest idea. Istotne, by przez cały rok starać się zasłużyć na ten szczególny czas, dzień, na ten prezent, jeśli się go otrzyma. czas Świąt to czas, kiedy warto zapomnieć o niesnaskach, złościach i wszelkich negatywnych uczuciach, by poczuć "to coś". Nawet mój 4-letni syn oczekuje aniołka, a widząc skarpetę koloru czerwonego mówi o kominku i Mikołaju, który w innych domach gdzieś tam wpada przez komin i jest uciecha. Ważna jest ta radość, którą przy okazji Świąt możemy odnaleźć, a nawet uśmiech od właściwej osoby, czy miły prosty gest potrafią nam jej dostarczyć...
Więc cieszmy się i radujmy, że mamy w roku/życiu jakiś cel, do którego można dążyć...
Wesołych Świąt wszystkich i wszystkim...
FACET - 2014-12-22
Dziewiąte wymyślił jakiś parszywy szowinista. Nie gadzam się!!!
Cynik - 2014-12-22
Nie ma to jak połączyć jedne zabobony z drugimi :)
lamek - 2014-12-22
dla mnie jest to zwykły dzień ,jem to co lubię więc olewam przesądy
ZCvn n - 2014-12-22
zapisalem sobie, WSZYSTKO ZROBIE ODWROTNIE!!! i wiecie co? napewno bedzie mi sie zylo lepiej.
Misiek - 2014-12-22
Tragedia, przesądy, przesądy, zabobony. A gdzie w tym wszystkim miejsce dla Boga? Bo raczej nie w okowach grzechu. To po to Bóg wysłał swojego Syna aby zapłacił za nasze grzechy żebyśmy się taplali w grzechu przesądów?
uwaga - 2014-12-22
punkt trzeci - dziennikarzom coś się pomyliło... bzdury!! Skandal, by dziennikarze nie podawali prawdy.
JF - 2014-12-22
poganskie przesady i poganskie swieta
redo13 - 2014-12-22
nie wierzcie w te głupstwa jedna wielka brednia święta nie są od tego aby aby mieć więcej pieniędzy tylko żeby były rodzinne , spokojne i radosne z Narodzenia się Jezusa
onasexy - 2014-12-22
Należy uprawiać sex, cały dzień ;-)
adam - 2014-12-22
Drodzy parafianie proszę wpłacać na moje konto najmniejszą kwotę to 100zl będę też wdzięczny ale wolałbym najlepiej całą rentę lub emeryturę wtedy będziecie zyć wiecznie pozdrawiam Rydzyk a propo wigili cała renta udana wigilia kwota 100zl mniej uda.Pozdrawiam mocherowe baby
bolek - 2014-12-22
ola ma nasrane w glowie bez chodzenia do toalety z jarząbkiem możesz obchodzic świeta
adam - 2014-12-22
I nie zapomnijmy zaprosic ryżego to duzo kasy bedziemy mieli
ola - 2014-12-19
Mówiąc krótko jaka wigilia taki cały rok....uśmiechajmy się bądźmy życzliwi i będzie super !!
darek - 2014-12-19
sranie w banie
jarzombeq - 2014-12-19
XXI wiek. Bujdy i fraszki wypisujecie. Żenada
kris - 2014-12-19
"nie wolno chodzić do toalety, bo w przeciwnym razie cały rok będziemy mieli sraczkę"
ola - 2014-12-19
wszystko razem z wigilią to pogańskie obrzędy!
święty - 2014-12-19
do wszystkich idiotów którzy tu wypisują o wierze katolickiej Wigilia nie jest świętem katolickim w kulturze wschodniej stare zwyczaje połączono z Bożym Narodzeniem , w kulturze zachodniej wprowadzono choinkę też "zabobon" niekatolicki Kościół to co prawda zaakceptował le niekoniecznie narzucał, dla Kościoła Katolickiego Boże Narodzenie zaczyna się od pasterki, stare zwyczaje są fajne można w nie wierzyć lub nie, na pewno są fajniejsze niż pajac krasnal z Laponii czyli z coca coli
przesądny - 2014-12-19
jest taki przesąd, w który wierzę i zawsze mi się niestety sprawdza. otóż jak w samochodzie wysypie Wam się kokaina to zwiastuje nieszczęście.
edytka - 2014-12-19
ja znam jeszcze jeden przesąd,rano w Wigilię powinno się zjeść naczczo jabłko żeby przez cały rok nie bolało gardło :-)
ed - 2014-12-19
Polska zabobonem stoi
Wraith - 2014-12-19
Hi, hi... wieki ciemne się kłaniają. Te wszystkie karpie, koty i drabiny to wielka bzdura.
stefan - 2014-12-19
Nie wierzę, mamy XXI wiek, jakby komuś to umknęło. Jak k....a można być tak zacofanym???
jerzol - 2014-12-19
Z mojego dzieciństwa w latach 50 tych pamiętam jak w wigilię przychodzili sąsiedzi pożyczać piły, młotki czy obcęgi niby do oprawienia choinek. Mama stanowczo mówiła nie. Według niej pożyczenie komuś w wigilię czegoś metalowego przyniosło by jej nieszczęście w nowym roku. Przesądy były i będą tak długo jak będzie istniał człowiek. Tacy juz jesteśmy.
Tomek713 - 2014-12-19
Każdy mądry i każdy może mówić ze nie wierzy w przesądy a jak czarny kot przebiegnie nam drogę to prawie każdy ma dreszcze. Więc co szkodzi w jeden dzień w roku schować osuszoną łuskę karpia do portfela i wsadzić monetę pod talerz. Może akurat będzie więcej kasy :D pozdro
ludzik - 2014-12-19
a ja się kąpię w pieniądzach:)
chłodnym okiem - 2014-12-19
Nie ma czegoś takiego jak świat bez Boga. Jeśli wyprosisz Boga ze swego życia, to powstaje próżnia, która chcesz tego czy nie zassie inne "wierzenia" zwane przesądami, albo ogólnie pojęte ubóstwienie sił natury (kosmos, prawa przyciągania inne wymysły z podwórka New Age). De facto jest to recesja w rozwoju duchowym do stanu jak u ludów prymitywnych. Jeśli nie zauważysz, że wigilia i święta Bożego Narodzenia, to niesamowita okazja na spotkanie z jedynym, prawdziwym i żywym Bogiem, to powstałą próżnię wypełnią przesądy i inne zwyczaje maskujące istotę tych dni, a po miesiącu mniejsza lub większa depresja murowana.
RaF - 2014-12-19
większych bzdur w życiu nie słyszałem
EwaMiła - 2014-12-19
a ja słyszałam też o tym, że w wigilię nie można wyrzucać żadnych śmieci, bo pozbywamy się majątku, więc ja w dzień poprzedzający wigilię przed samą północą wyrzucam wszystko co możliwe - wprawdzie nie jestem bardzo majętna przez stosowanie się do tego przesąd ale też nie brakuje mi pieniążków ;-))
Ra - 2014-12-19
Przesady przecza wierze chrzescijanskiej
Albo wierzysz w Chrystusa albo w czarne koty, spluwanie przez lewe ramie i niepodawanie graby w progu
Albo albo..........
Bodek - 2014-12-19
Nie należy zostawiać prania na sznurze
Olo - 2014-12-19
Katolicy nie wierzą w przesądy. Wigilia to ich święto a w te bzdury wymyślają ateiści i pseudo wierzący.
olek - 2014-12-19
przesądy są dla ateistów
hejka - 2013-12-23
Ja mam gorączkę i ból gardła (taki pech na święta :( , więc jeśli się utrzyma do jutra to według punktu 4 będę więcej chorować , no cóż przynajmniej więcej będzie zwolnień lekarskich :D
Krypciok - 2013-12-23
witam,mam do dodania jeszcze jeden przesąd:) w wigilijny poranek należy przygotować miskę z zimną wodą dodać do niej wszystkie monety, które mamy w portfelu i po wieczerzy przemyć sobie nią dłonie i twarz. Następnie wylać wodę i wyzbierać wszystkie monety i włożyć je do czerwonego woreczka i schować, aż do następnej Wigilii:) Wiem jest z tym trochę zabawy, ale ja nie narzekam na brak kasy:) Pozdrawiam
pati - 2011-12-26
żal
lolek - 2011-12-26
supcio
lola - 2010-12-02
ja komentuje to tak,,,,, jest to wspaniale pouczenie dla ludzi , ktorzy wierza w przesady wigilijne.
Elepedzio12321 - 2009-12-18
ktoś kto to pisał jest coooooooooooooooooooool
Nie wiem jak u was, ale w moim przypadku, kiedy powietrze robi się nieco chłodniejsze, włosy stają się całkowicie...
Newsletter - Bądź na bieżąco Codziennie nowa porada w twojej skrzynce
 
Dip o kremowej konsystencji, posypany po wierzchu pistacjami oraz żurawiną będzie wspaniale prezentować się na...
Jak zrobić dip na święta?
Dip o kremowej konsystencji, posypany po wierzchu pistacjami oraz żurawiną będzie...
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
Czym są Tipy.pl? Co chcesz zrobić? Zmotywować się do pracy? Zrobić samolot z papieru? Zareklamować się w Internecie? Tipy.pl to miejsce, gdzie możesz znaleźć porady i wskazówki na każdy temat.
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


   Akceptuje regulamin *wyrażam zgodę na świadczenie usługi, przyjmuję do wiadomości, że jednocześnie tracę prawo do odstąpienia od Umowy.
   Wyrażam zgodę na otrzymywanie od GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.| z siedzibą w Krakowie, Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków |Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS – 416593| NIP – 5272644300 |za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., nr 144, poz. 1204, z późn. zm.). Do korespondencji powyżej wskazuję m. in. podany przeze mnie w formularzu i należący do mnie adres e-mail.
Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub
Usługę świadczy

GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.

Siedziba

Kraków
Os. Teatralne 9A
31-946 Kraków

Krajowy Rejestr Sądowy

Sąd Rejonowy w Krakowie
XI Wydział Krajowego Rejestru Sądowego

Kontakt

Tel: +48 12 646 28 12
Fax: + 48 12 646 27 10
E-mail: tipy@firma.interia.pl
Adres: Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków

KRS 0000416593    NIP 5272644300    REGON 142734048
Nie jestem pasożytem, nie blokuje reklam
pasożyt
Proszę wyłącz Adblock-a, jeśli chcesz zobaczyć treść artykułu.