niezdrowe opalanie

Jak uniknąć raka skóry?
szyszunia - specjalista Tipy.pl

Złocisty kolor skóry kojarzy nam się z letnim urlopem. Słońce ma jednak dwie twarze: oprócz tej wzmacniającej kości i poprawiającej nastrój, także i tę, która może nas obdarować rakiem… Przeczytaj, skąd biorą się nowotwory skóry, jak je rozpoznać oraz jak zmniejszyć ryzyko zachorowania. Dowiedz się też, kto jest najbardziej narażony na raka skóry. Od tej wiedzy może zależeć twoje życie!
1
Skąd się biorą nowotwory skóry?

Najczęstsze typy raka skóry – rak podstawnokomórkowy, kolczystokomórkowy i czerniak – są związane z ekspozycją na słońce albo sztucznie generowane promieniowanie UV, takie jak w łóżkach opalających. Dotykają więc z reguły obszarów długotrwale narażonych na promienie UV, takich jak skóra głowy, uszy, wargi, szyja, dekolt i przedramiona oraz nogi (zwłaszcza łydki).

Warto jednak pamiętać, że te nowotwory mogą się rozwinąć również w miejscach, które bardzo rzadko „widzą” słońce – np. we wnętrzu dłoni, na podeszwach, pod paznokciami czy w okolicy łonowej.
2
Jak można rozpoznać raka skóry?

Najłagodniejszy z tej trójcy – rak podstawnokomórkowy – najczęściej wygląda jak guzek o woskowym lub perłowym zabarwieniu; może też przypominać płaskie znamię – brązowe lub koloru otaczającej go skóry.

Rak kolczystokomórkowy z początku też bywa guzkiem, tyle, że o czerwonym zabarwieniu, albo przypomina stare oparzenie – czerwoną, nieregularną plamę suchej skóry o łuszczącej się powierzchni. Nieleczona zmiana powiększa się, wrasta w głąb skóry, często wrzodzieje lub krwawi.

Oba nowotwory dość często swędzą lub bolą. Czerniak zwykle wygląda jak znamię barwnikowe, tylko trochę „zwariowane” – o nieregularnym kształcie, powierzchni i/lub nierównej barwie.
3
Kto jest najbardziej narażony na raka?

Ryzyko jest większe u osób piegowatych, o jasnej karnacji, takich, których skóra trudno się opala, a łatwo parzy słońcem, a także u posiadaczy licznych znamion barwnikowych, czyli „pieprzyków”, zwłaszcza jeśli są to tzw. znamiona dysplastyczne – większe i o nieregularnych kształtach.

Zwiększają je poparzenia słoneczne, zwłaszcza w dzieciństwie, osłabiony układ odpornościowy (np. u biorców przeszczepów), długotrwała ekspozycja na słońce (rolnicy, marynarze) i mieszkanie w regionach o dużej wysokości nad poziomem morza i dużej liczbie słonecznych dni. Ryzyko rośnie, jeśli rak skóry występował w bliskiej rodzinie.
4
Jak zmniejszyć ryzyko choroby?

Przede wszystkim stosować mądrą ochronę przed słońcem. Unikać leżenia plackiem w największym upale (między 10.00 a 15.00), przy silnym słońcu zakładać ubranie z długim rękawem i nogawkami, kapelusz z szerokim rondem i okulary z dobrymi szkłami filtrującymi promieniowanie zarówno w zakresie UVA jak i UVB.

Warto używać kremów z filtrem UV przynajmniej 15, pamiętając o smarowaniu także warg, uszu i dłoni. Jeśli zażywasz leki, sprawdź, czy nie uczulają skóry na promienie słoneczne. Poza tym warto okresowo sprawdzać obecne na skórze zmiany. Jeśli któraś się powiększa, zmienia kształt albo zabarwienie, pęka, wrzodzieje, swędzi lub krwawi – trzeba się wybrać do dermatologa.
5
Groźny rak łojowy

Na powiekach może się rozwijać rzadki lecz agresywny rak łojowy. Najwięcej przypadków wykrywa się u kobiet między 60. a 80. rokiem życia, ale chorują i dzieci. Początkowym objawem jest najczęściej niebolesny, twardy guzek albo żółtawa płytka na powiece, przez co rak ten bywa mylony z innymi schorzeniami tej okolicy (jęczmień, gradówka, kępki żółte). Niestety często nawraca i daje przerzuty. W ciągu pięciu lat od wykrycia zabija co piątego chorego.
Strona 1 z 2

Powiązane porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie