kleszcz

Jak uchronić się przed kleszczami?
szyszunia - specjalista Tipy.pl

W tym roku zima była dość łagodna, więc mamy prawdziwy wysyp kleszczy. To zła wiadomość, zważywszy na to, że kleszcze przenoszą groźne choroby, które mogą zagrażać życiu, m.in. boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). Nie każdy kleszcz jest ich nosicielem, ale ryzyko jest spore: specjaliści szacują, że już co trzeci kleszcz w Polsce jest zarażony którąś z tych chorób. Warto więc dowiedzieć się więcej o tych pajęczakach, by umieć się przed nimi odpowiednio zabezpieczyć.
1
Gdzie najczęściej można je spotkać?

Panuje przekonanie, że kleszcze bytują głównie na drzewach i spadają na nas z góry, więc najczęściej natkniemy się na nie w lasach. Tymczasem kleszcz równie dobrze może cię zaatakować w parku czy na łące. A nawet jeśli wbije się w twoją skórę, wcale tego nie poczujesz.

W ślinie kleszczy znajduje się bowiem specjalna substancja znieczulająca. Jeżeli w odpowiednim czasie nie zauważysz kleszcza, może on bytować na twoim ciele nawet 10-12 dni i w tym czasie żywić się twoją krwią oraz zarazić cię którąś z chorób, które przenosi.
2
Co może się zdarzyć, gdy wbije się w skórę

Z roku na rok coraz więcej osób zapada na choroby przenoszone przez kleszcze. Najczęściej jest to borelioza. Jej charakterystycznym objawem jest widoczny na skórze rumień, ale nie u wszystkich się on pojawia. Choroba ta może dawać też objawy przypominające grypę (gorączka, bóle stawów).

Jeśli więc zaatakował cię kleszcz, wyjęłaś go, na skórze nie było rumienia, ale po ugryzieniu ciągle kiepsko się czujesz, czym prędzej wybierz się do lekarza. Boreliozę trzeba bowiem leczyć antybiotykami. Bardziej groźne jest kleszczowe zapalenie mózgu. Ono również daje grypopodobne objawy, ale także przypadłości neurologiczne (np. niedowład mięśni). Przeciwko tej chorobie można się jednak zaszczepić. Na boreliozę nie ma, niestety, szczepionki. Pozostaje więc jedynie rozsądna profilaktyka.
3
W jaki sposób się przed nimi chronić

Na spacer po łące, lesie czy parku zakładaj długie spodnie, koszulki z długim rękawem i nakrycie głowy. Niech ubranie będzie jasne: łatwiej zauważyć na nim kleszcza. Spryskaj się także preparatem, który odstrasza owady.

Po spacerze dokładnie obejrzyj całe ciało, a zwłaszcza rejony, gdzie skóra jest delikatna (pachwiny, miejsca pod kolanami i za uszami, głowę, pachy), bo właśnie tam kleszcze lubią się wbijać.
4
Jak usunąć kleszcza?

Zacznij od zdezynfekowania pęsety. Natomiast miejsca, w którym jest kleszcz, niczym nie smaruj i nie polewaj.

Trzymając pęsetę równolegle do skóry chwyć kleszcza jak najbliżej ciała tak, by ująć główkę, ale nie ściskać jego odwłoku.

Zdecydowanym ruchem pociągnij kleszcza do góry. Nie wykręcaj go! Koniecznie zdezynfekuj rankę.

Jeśli nie potrafisz wyjąć kleszcza, niech zrobi to specjalista!
5
Warto się zaszczepić

Szczepionkę przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu podaje się w trzech dawkach. Drugą przyjmuje się 14 dni po pierwszej, a trzecią po 12 miesiącach. Już drugi zastrzyk będzie chronić przed tą groźną chorobą.

Niestety, szczepionka nie jest refundowana, warto jednak rozważyć jej zakup (jedna dawka to koszt ok. 120 zł). Zwłaszcza, gdy mieszkasz lub pracujesz na terenach zalesionych, gdzie ryzyko natknięcia się na kleszcza zakażonego KZM jest duże. Szczepić można również dzieci.
Strona 1 z 2

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (1)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

observer
27.07.2016
wystarczy jesc jeden zabek czosnku, nalezy go dobrze rozgryzac, mozna jesc z kromka chleba, jak twoje cialo nabierze woni czosnkowej , to zadne kleszcze, tarantule, weze ciebie nie ugryza, ta naturalna ochrona jest od poczatku stosowana w polskich jednostkach specjalnych np. GROM'ie, mowil o tym w wywiadzie sp. Gen. Petylicki jakies 15lat temu. Zapach ten przeszadzac moze niestety naszym najblizszym, szczegolnie zonie.