dziecko w internecie

Jak chronić dzieci przed szkodliwymi treściami w VOD?
szyszunia - specjalista Tipy.pl

Serwisy wideo na życzenie chcą lepiej chronić dzieci przed treściami erotycznymi i eksponującymi przemoc. Materiały w serwisach wideo na życzenie (VOD) w internecie zgodnie z prawem muszą być oznakowane, by było wiadomo, dla jakiej grupy wiekowej są dozwolone. Informacja nie chroni jednak dzieci przed dostępem do treści dla dorosłych: erotycznych albo nadmiernie eksponujących przemoc. Dlatego wymyślono…
1
...kodeks dobrych praktyk w VOD

Zgodnie z nim serwis VOD powinien wprowadzić zabezpieczenia techniczne lub weryfikować wiek użytkownika. Kodeks proponuje, żeby np. podczas rejestracji w systemie konieczne było podanie danych z karty kredytowej, a taką dysponują tylko osoby pełnoletnie.
Drugi pomysł na weryfikację to opłata za możliwość oglądania treści dla dorosłych realizowana kartą kredytową albo przelewem bankowym.

Serwisy mogłyby wprowadzać „domyślnie” tryb bezpieczny – każdy użytkownik widziałby tylko treści dla widzów do 18 roku życia, a odblokowałby go kodem PIN. Kodeks podpisały m.in. ipla.tv, vod.pl, iplex.pl i cineman.pl. Nie znaczy to, że inne serwisy nie będą stosować takich zabezpieczeń.
2
Stan obecny

Kodeks powstał latem, a serwisy VOD podpisały go w październiku. Nie ma w nich jeszcze sugerowanych zabezpieczeń, a jedynie oznaczenie kategorii wiekowej. Wyjątkiem jest HBO GO, w którym działa funkcja kontroli rodzicielskiej.

Można wybrać, z jakiej kategorii wiekowej materiały będą wyświetlane po zalogowaniu do serwisu, np. blokując treści dozwolone od 18 roku życia. Ich odtwarzanie wymaga podania hasła. Także YouTube umożliwia ustawienie tzw. trybu bezpiecznego. Ponieważ jednak do identyfikacji wykorzystywane są zgłoszenia od użytkowników i ograniczenia wiekowe określane przez właścicieli, nie jest on zbyt skuteczny.
3
Kontrola rodzicielska

Współczesne telewizory i dekodery mają funkcje kontroli rodzicielskiej. Możliwa jest blokada wybranych kanałów (erotyczne powinny być zablokowane domyślnie) lub treści niedozwolonych dla wybranej grupy wiekowej. Czasem możliwe jest tworzenie tzw. profili dla wielu użytkowników, dzięki czemu przypiszemy każdemu dziecku ograniczenia stosowne do jego wieku. Gdy maluch chce oglądać TV, to rodzic wybiera jego profil i zatwierdza PIN-em – od tej chwili dziecko może już samo korzystać z pilota.

Nieodpowiednie treści czyhają na dzieci także w internecie. W ich ochronie pomagają programy komputerowe. Pozwalają blokować dostęp do stron WWW z pornografią lub tych zawierających określone słowa, a także tworzyć „białe” (dostępne) i „czarne” (blokowane) listy stron. Mogą też tworzyć rejestr odwiedzanych stron i zapisywać na dysku zrzuty ekranu.
Strona 1 z 2

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie