pies terapeuta

Co to jest dogoterapia i jakie są jej zalety?
szyszunia - specjalista Tipy.pl

Nowoczesne metody terapii z wykorzystaniem zwierząt, w tym konkretnym przypadku psa, są skuteczne i przyjazne dla pacjentów, a przy tym ciekawe. Dają im wiele radości i przyjemności. Dogoterapia potocznie kojarzy się z pracą z dziećmi, podczas gdy faktycznie dotyczy także osób starszych: chorych, niepełnosprawnych, w zaawansowanym wieku, pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej, Domów Seniora, wychowanków placówek opiekuńczych itp.
1
Jest to naturalna forma pomocy osobom potrzebującym, wzmacniająca rehabilitację ruchową i psychoterapię. Głównym motywatorem jest prawidłowo „ułożony” i odpowiednio przygotowany pies, prowadzony przez wyszkolonego przewodnika.
2
Istotą dogoterapii jest nawiązanie łączności za pomocą bliskiego, dotykowego kontaktu między osobą chorą, niepełnosprawną, samotną, a psem terapeutą. W kontakcie z człowiekiem zwierzę oddziaływuje na zmysł wzroku, słuchu, dotyku i węchu. Ta forma terapii kontaktowej pozwala często usprawnić ruchowy, intelektualny, emocjonalny i społeczny rozwój pacjenta.
3
U psiego terapeuty ważną rolę odgrywa wygląd – zarówno dzieci, jak i osoby starsze chętniej pracują z psami, które już na pierwszy rzut oka budzą sympatię: są mięciutkie, zadbane, mają „uśmiechnięte” pyski i sprawiają ogólnie miłe, łagodne wrażenie.

Powiązane porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie