sprzątanie

Obsesja porządku - jak się od niej uwolnić?
szyszunia - specjalista Tipy.pl

Tak jak każdy brak równowagi, także i przesada w sprzątaniu jest uciążliwa. Może trzeba wreszcie trochę odpuścić? Zauważ, że osoby, które non stop pracują, nazywane są pracoholikami i wysyłane na specjalne terapie. Jeśli cały czas sprzątasz, też jesteś uzależniona od pracy, tyle że... we własnym domu i trzeba nauczyć się nad tym panować. Warto wrzucić na luz i nie biegać cały czas ze ściereczką lub mopem.
1
Skontroluj samą siebie

Rozpisz sobie na kartce, co robisz każdego dnia, i ile czasu ci to zajęło. I tak przez cały tydzień. Sprawdź, co absorbuje cię najbardziej, co jest konieczne, a co mogłoby poczekać. Może się okazać (i pewnie tak będzie), że robisz coś zbyt często. Ustal, które z tych czynności, są największymi złodziejami twojego czasu.
2
Daj szansę swoim bliskim

Uważasz, że nikt inny nie posprząta tak dobrze jak ty? Być może tak jest. Ale jeśli nie dasz szansy wykazać się innym i nie pokażesz im, jak mają działać, to nigdy się tego nie nauczą. A przecież mają okazję na lekcje u prawdziwej Mistrzyni!
3
Podziel się pracą, inni też to potrafią

Ponieważ cenisz porządek, jesteś raczej osobą, która lubi mieć wszystko pod kontrolą. Jeśli podzielicie się obowiązkami, to nadal będziesz mogła kontrolować ład w domu, ale w inny sposób – z perspektywy „szefa”, a nie wykonawcy działań czyszczących. To pozwoli ci uwolnić się od przymusu sprzątania, pokaże też, jak ważny jest porządek dla osób z twojego otoczenia.

Początkowo może cię złościć, że nie wszyscy przywiązują do tego tak dużą wagę jak ty. Ale z czasem dostrzeżesz, że nie jest to najważniejsza rzecz na świecie i można realizować się w inny sposób.

Jeśli nie zaczniesz być elastyczna i otwarta na nowe osoby do pomocy, to się zaharujesz. A zdrowie masz tylko jedno. Czy warto dla kolejnego odkurzania narażać się na ból krzyża, skoro ktoś może to zrobić za ciebie?
4
Obudź inwencję

Jako osoba przesadnie dbająca o porządek, perfekcjonistka, u której w domu, a pewnie w pracy również, wszystko jest zawsze zapięte na ostatni guzik, pozwól sobie zrobić coś nieplanowanego. Coś, co dodatkowo może ci sprawić przyjemność i przynieś satysfakcję.
5
Odkurz dziecięce marzenia

Pomyśl, co uwielbiałaś robić jako mała dziewczynka, co wtedy dawało ci dużo radości – malowanie, szycie, wyklejanki, nauka języków, a może śpiew? A jak już sobie przypomnisz, to zapisz się na takie zajęcia.

Ale to nie wszystko – staraj się zostać w nich jeszcze większym mistrzem niż w sprzątaniu. Droga do mistrzostwa w dowolnej dziedzinie zajmuje kilka lat, więc wybierz taką, która pochłonie cię bez reszty.
6
To jest dobre rozwiązanie:

Wymyśl jakąś czynność, na którą od dawna nie miałaś czasu. Może np. posegreguj stare fotografie i zrób z nich piękny album. Sprawdź, jak wiele rzeczy poza sprzątaniem możesz zrobić, by połączyć przyjemne z pożytecznym.

Zrób grafik i wyznacz w nim konkretne godziny sprzątania. Nie więcej niż 2-3 godziny dziennie! Poza tą porą jedyne co będziesz mogła zrobić, to zanieść do zlewu brudne naczynia, aby poczekały na moment porządków. Może to być początkowo dla ciebie trudne, ale nie poddawaj się!

Rozdziel zadania. Sama zaś będziesz nagradzać ich wykonanie. Możesz pójść z dziećmi na teatrzyk, z partnerem na mecz, albo zaprosić gości, żeby wszystkim było miło.
Strona 1 z 2

Powiązane porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie