rachunek za abonament rtv

Czy trzeba zapłacić zaległy abonament telewizyjny?
szyszunia - specjalista Tipy.pl

Abonament RTV płacą osoby, które zarejestrowały na poczcie swój telewizor, a powinny to zrobić w ciągu 14 dni od zakupu. Nie zwalnia ich z tego posiadanie pakietu TV w kablówce czy TV satelitarnej. W razie braku opłat Poczta Polska wysyła informację o saldzie, by zmobilizować opieszałych. Gdy to nie poskutkuje, stosuje upomnienie, w którym wzywa do uregulowania zaległości. Abonament jest naliczany do 5 lat wstecz. Może to być nawet ponad 1500 zł (abonament, odsetki i koszty upomnienia). Co wtedy?
1
Gdy dostaniesz wezwanie masz następujące możliwości:

Regulujesz zaległość. Trzeba to zrobić w ciągu 7 dni od otrzymania wezwania, na poczcie albo przelewem bankowym – na numer konta przypisany do każdego abonenta.

Starasz się o rozłożenie płatności na raty lub jej umorzenie. Wyślij wniosek do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (adres w ramce), powołując się na niskie dochody lub przypadek losowy (śmierć członka rodziny, długa choroba), dołącz odpowiednie dokumenty.

Jeśli zlekceważysz wezwanie, Poczta Polska przekaże sprawę do Urzędu Skarbowego, a ten ściągnie zaległości np. z pensji, emerytury, z rachunku bankowego. Uważaj na fałszywe wezwania – poznasz je np. po innym koncie do wpłat niż indywidualny numer, który przydzieliła Ci Poczta Polska.
2
Może kwalifikujesz się do zwolnienia z opłat RTV?

Zgłoś to na poczcie. Jeśli tego nie zrobisz, a przestaniesz płacić abonament RTV, będziesz traktowany jak dłużnik. Podobnie, gdy pozbędziesz się odbiornika, a nie wyrejestrujesz go w urzędzie. Pamiętaj, tylko kontroler Poczty Polskiej może sprawdzać, czy jest w mieszkaniu sprzęt do odbioru telewizji. Masz jednak prawo nie wpuścić go.

22 grupy osób są zwolnione z opłat RTV, o ile przedstawią na poczcie dokumenty potwierdzające to prawo. Są to m.in. osoby, które skończyły 75 lat inwalidzi I grupy, osoby całkowicie niezdolne do pracy lub o znacznym stopniu niepełnosprawności niesłyszący lub z upośledzeniem słuchu, niewidomi osoby po 60 roku życia z emeryturą nie wyższą niż połowa przeciętnego wynagrodzenia bezrobotni, korzystający z pomocy społecznej otrzymujący zasiłek dla opiekuna. Więcej: www.krrit.gov.pl
3
Gdzie składać wnioski o umorzenie lub rozłożenie na raty?

Wniosek o umorzenie zaległości lub rozłożenie jej na raty Biuro KRRiT, Departament Budżetu i Finansów, Skwer Ks. Kard. S. Wyszyńskiego 9, 01-015 Warszawa.
Wątpliwości tel. (22) 597 31 01, osobiście: Wydział Abonamentu KRRiT, ul. Sobieskiego 101, Warszawa.
Informacje o opłatach RTV tel. (43) 842 06 06, internet: https://rtv.poczta-polska.pl

Powiązane porady

Komentarze (2)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

ssss
06.08.2015
pobieranie abonamentu jest bezprawne, poniewaz tvp sa jest spolka prywatna, wiec nie moze zadac zadnych oplat
dłużniczka
10.07.2015
Jak długo jeszcze emeryci i renciści / bo to oni przez 30-35lat płacili/ będą utrzymywać bosów spółki TVP SA..Nikt z moich młodych znajomych nie płaci abonamentu.Jak długo spółka prawa handlowego będzie nas szantażować i straszyć komornikiem ???