domowa biblioteczka

Jak należy dbać o książki?
szyszunia - specjalista Tipy.pl

Domowa biblioteczka to nie tylko wielka wartość, ale także powód do dumy niejednej pani domu i piękna ozdoba mieszkań. Każdy mól książkowy chciałby, by jego zbiory pozostały w jak najlepszym stanie przez długi czas. Jak zadbać o książki i jak je przechowywać, by służyły jak najdłużej? I co zrobić, kiedy jedna z nich się zniszczy? Kilka cennych wskazówek znajdziesz poniżej.
1
Odpowiednie warunki

Książki powinno się trzymać w miejscu przewiewnym i oddalonym od kaloryfera, bo przesuszone powietrze niszczy papier. Nie powinny być także narażone na bezpośrednie promieniowanie słoneczne. Najlepszy do przechowywania książek jest pokój dzienny, który jest najczęściej wietrzony.
2
Dobrze ułożone

Książki ustawiaj dość luźno w pionowej pozycji, jedna obok drugiej – tak, by możliwe było ich swobodne wyjmowanie i wkładanie. Nie układaj książek jedna na drugiej, bo mogą się odkształcać – wyjątkiem są bardzo grube książki, w których ciężki papier (przy ułożeniu pionowym) może odklejać się od grzbietu.
3
Pielęgnacja

Do czyszczenia książek używaj miotełki do kurzu lub suchej ściereczki z mikrofibry – nigdy mokrej ani nawet wilgotnej. Książka może namoknąć, a co gorsze po odstawieniu na półkę okładki mogą się do siebie przykleić. Książki możesz także odkurzać odkurzaczem.
4
Gdy się zniszczy...

Zniszczoną książkę możesz spróbować naprawić sama. Jeśli książka ma szyty grzbiet, należy go ponownie zszyć. Wyjmij stare nici, następnie ułóż równo książkę i dłutem zrób 2 lub 4 otwory wzdłuż grzbietu. Przeciągnij przez nie grubą nić.

Gdy książka jest klejona, należy oddzielić kartki od okładki i usunąć resztki starego kleju. Wewnętrzną stronę grzbietu okładki posmaruj klejem introligatorskim (cena około 4 zł), a następnie przyklej do niego bibułę. Stronice ułóż równo, pędzelkiem nałóż klej na grzbiet kartek i dociśnij cięższą książką. Po wyschnięciu przyklej wkład do okładki.

Do sklejenia poprzerywanych lub wyrwanych kartek używaj cieniutkiej przezroczystej bibułki (dostępne są w sklepach papierniczych). Jeśli książka jest przemoczona, poprzekładaj jej strony bibułą. Czynność powtórz kilka razy. Nie susz mokrych książek suszarką lub na kaloryferze. Choć to najszybszy sposób, stronice mogą się powyginać.

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie