Jazda samocodem w zimie

Jak zachować bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem zimą?
AdamAdam - specjalista Tipy.pl

Podczas zimy jazda nawet najbezpieczniejszym samochodem może zamienić się w bardzo stresującą i niebezpieczną przygodę. Aby uczynić wasze świąteczne podróże do rodziny bardziej bezpieczniejszymi zamieszczę kilka wskazówek i porad, które mam nadzieję, że okażą się pomocne.
1
Jazda zimą
Usuwanie śniegu i lodu

Może ta wskazówka wydawać się błaha i zupełnie oczywista, jednak niedokładne usunięcie śniegu i lodu z szyb jest przyczyną wielu wypadków. Bardzo często widać na drogach, podczas okresu zimowego, całkowicie zasypane śniegiem samochody. Poruszający się nimi kierowcy mają znacznie ograniczone pole widzenia co zwiększa znacznie ryzyko wypadku drogowego.

* Nawet jeśli bardzo się śpieszymy powinniśmy starannie oczyścić wszystkie szyby samochodu oraz lusterka z zalegającego tam śniegu oraz lodu.
* Pamiętajmy, aby usunąć również śnieg z świateł samochodu.
* Sprawdźmy czy spryskiwacze nie są zatkane lodem.
2
Opony zimowe

Opony zimowe należy wymieniać najrzadziej co 5 lat. Pomimo, iż opony nie są tanie, zwiększają one bardzo nasze bezpieczeństwo na drodze. Opony te zapewniają nam większą przyczepność podczas jazdy po lodzie i śniegu, oraz skracają drogę hamowania na śliskiej nawierzchni. Krótsza droga hamowania często może zadecydować nawet o naszym życiu, zatem inwestycja w dobre zimowe opony jest konieczna.

Pamiętajmy o prawidłowym poziomie ciśnienia w ogumieniu. Przy nieprawidłowym poziomie ciśnienia w oponach łatwo stracić kontrolę nad pojazdem.
3
Akumulator

Zimowe miesiące to okres wzmożonej pracy akumulatora. Bardzo ważne jest sprawdzenie stanu samochodowej baterii oraz w razie konieczności doładowania lub wymiany na nową. W niskich temperaturach akumulator często odmawia pracy i może przysporzyć nam wielu kłopotów. Pamiętajmy, że nasz akumulator ma zimą dwukrotnie mniejszą moc niż w lecie. Jeśli nie będziemy często kontrolować stanu naładowania baterii, nie dziwmy się, gdy pewnego pięknego i mroźnego poranka przekręcimy kluczyk w stacyjce a samochód odpowie nam milczeniem.
4
Zwolnij!

Pomimo, że nasz samochód wyposażony jest w poduszki bezpieczeństwa, ABS, najlepsze opony zimowe itd należy zachować odpowiednią prędkość. Miejmy na uwadze śliską nawierzchnię oraz drogę hamowania dłuższą niż latem. Jeśli czujemy się niepewnie powinniśmy zminimalizować prędkość na tyle, aby poczuć panowanie nad samochodem. Nie należy zwracać uwagi na kierowców za nami. Jeśli chcą nas wyprzedzić to niech to zrobią - to ich życie.
5
Sprawdź i uzupełnij płyny w swoim samochodzie

Zanim zdecydujesz sie na długą zimową podróż dobrym pomysłem jest sprawdzenie poziomów następujących płynów samochodu:

* oleju silnikowego
* płynu w chłodnicy
* płynu hamulcowego
* płynu układu kierowniczego
* płynu do spryskiwaczy odpornego na niskie temperatury
* płynu w skrzyni biegów

Równie ważne jest utrzymanie pełnego baku samochodowego, i to z kilku powodów:

* zminimalizować kondensacje wody,
* zwiększyć wagę samochodu (co pomaga w prowadzeniu na niektórych nawierzchniach,
* by mieć rezerwę paliwa.

Jazda w warunkach zimowych zabiera często więcej czasu i dodatkowa ilość paliwa może się przydać gdy utkniemy w czasie jazdy daleko od stacji benzynowej.
6
Uważaj na wiaduktach i mostach

Wiadukty i mosty zamarzają szybciej niż normalne drogi przez co stwarzają większe zagrożenie podczas zimowych miesięcy. Zwolnij i jedź ostrożnie zwłaszcza po tych położonych wysoko nad ziemią.
Strona 1 z 3

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (1)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

plon
22.02.2012
Starannie przeczytałem. Po moich ostatnich doświadczeniach [Niemcy góry Rudawy] warunki jazdy powiedziałbym trudne. Wniosek "POWOLI JECHAĆ".P