atak czarnego PR

Jak wykryć atak czarnego PR?
KonradOKonradO - specjalista Tipy.pl

Wykrywanie ataku czarnego PR jest jednym z najtrudniejszych zadań, przed którym stoi obecnie wiele organizacji. Dzieje się tak, ponieważ czarny PR jest produktem niezwykle wyrafinowanych kampanii i opiera się na oszczerstwach, półprawdy, kłamstw, dezinformacji, insynuacji czy nieudowodnionych zarzutów aktywności kryminalnej. 47% wszystkich przedsiębiorstw ponosi kryzys z powodu nieświadomego zniesławienia, z czego około 70% wywołane jest przez osoby z wewnątrz firmy. Głównym celem takiego działania jest osłabienie wiarygodności udziałowców. Do tego celu mogą być wykorzystywane różne środki, które prowadzą do zepsucia wizerunku firmy. Jeśli nie masz możliwości wynajęcia profesjonalnych konsultantów lub jeśli podejrzewasz, że ktoś celowo stara się zdyskredytować ciebie lub twoje przedsiębiorstwo, przeczytaj poniższe wskazówki. Oto kilka kroków, które możesz podjąć, by sprawdzić obecny stan reputacji.
1
Obserwuj swoja konkurencję.

Przeanalizuj dokładnie sytuację firm konkurencyjnych. Bądź świadomy tego, co zamierzają robić i do czego dążą. Poznaj ich sojuszników i sposoby zarządzania. Dobrym rozwiązaniem jest zrobienie załącznika do swojego planu oceny ryzyka, pokazującego jak każda luka w zabezpieczeniach, może być powiązana z wrogami firmy.

2
Obserwuj działania firmy.

Nie czekaj na kryzys, by zrozumieć, że coś złego dzieje się z twoją firmą. Staraj się na bieżąco obserwować trwające procesy i konflikty wpływające na dobro firmy oraz osoby pracujące z tobą lub dla ciebie. Mam na myśli wszystko – relacje między ludźmi, wszelkie tarcia, konflikty, pomysły, ambicje i tak dalej. Wiem, że brzmi to nieco dziwnie i z pewnością zastanawiasz się po co ci takie informacje. Ale jeśli będziesz wiedzieć więcej i zbierzesz tyle informacji, ile jest to tylko możliwe, będziesz w stanie szybciej odpowiedzieć na wszelkie zagrożenia i dokładniej określić źródło wycieku, jeśli takowe wystąpi.

3
Poznaj podstawowe metody czarnego PR.

Zazwyczaj tego typu działania prowadzone za pomocą dwóch głównych sposobów – kradzież informacji i prowokacja zachowania. Poświęć trochę czasu na analizę swoich słabości i zastanów się jaki rodzaj danych jest cenny dla twojego wroga.

4
Regularnie sprawdzaj swoją sieć komputerową.

Zawieraja ona informacje na wagę złota. Komputery zawierają wszystkie informacje o firmie i powinny być skutecznie chronione. Ale komputery, podobnie jak i ludzie, mogą być narażone na ataki. Konieczna jest zatem regularna kontrola sieci komputerowej, dzięki temu uzyskasz informację o potencjalnych zagrożeniach i drogach przez które hakerzy mogą wykraść cenne dla was informacje. W przypadku zauważenia jakichkolwiek naruszeń, wynajmij specjalną organizację, która wykona analizę i pozwoli uzyskać odszkodowanie. Informacje te są niezbędne dla kampanii przeciwko czarnemu PR.

5
Polegaj na własnych znajomościach.

Utrzymywanie sieci dobrych kontaktów jest zawsze pomocne w przypadku złośliwych ataków konkurencji. Poświęć trochę czasu na tworzenie dobrych stosunków zawodowych. Niech twój sojusznik wie, że cenisz sobie wszelkie informacje na swój temat i informacje dotyczące twojej firmy. Nie zapomnij odwdzięczyć się tym samym.

6
Zbadaj każdą drobną skargę.

Jedną z najczęściej stosowanych przez czarne PR sztuczek jest przedstawienie ogromnej ilości skarg w sprawozdaniach konsumentów (zarówno wewnętrznych, jak i tych z zewnątrz). Jeśli uważasz, że ich roszczenia są nieprawdziwe lub przesadzone, prześledź wiadomość od oryginalnego autora i sprawdź, jaki jest powód, dla którego osoba ta chce skompromitować twoją firmę. Możesz również skontaktować się z tą osobą, by uzyskać bardziej szczegółowe informacje. Istnieje wiele przydatnych narzędzi, które pozwalają ukazać związek między adresem e-mail a nazwą użytkownika.

7
Poznaj pracowników.

Jak wspomniano wcześniej, większość przypadków negatywnego public relations zaczyna się od wnętrza firmy. Oczywiście ważne jest, aby poznać ludzi pracujących dla ciebie, zwłaszcza tych, którzy mają dostęp do poufnych informacji. Pamiętaj ponadto, że największe ryzyko niosą ze sobą kontakty krótkoterminowe z firmą, takie jak osoby sprzątające, stażyści czy ekipa pracująca przy remontach biura.

8
Przeanalizuj sprawozdania mediów.

Istotą jest znalezienie tego, kto przyczynia się do tworzenia negatywnego wizerunku twojej firmy. Może to być jedna osoba, cały podmiot prawny lub po prostu ktoś, kto anonimowo próbuje ci zaszkodzić. Jednym z najprostszych sposobów, aby dowiedzieć się kto za tym stoi jest przeanalizowanie sojuszników lub sponsorów poszczególnych mediów lub po prostu wystarczy zadzwonić do redakcji i spytać skąd mają takie informacje. Jeśli informacje nie są prawdziwe można starać się o zakaz sądowy lub pozwać o zepsucie reputacji. Jednakże, jeśli historia o tobie jest prawdziwa, powinieneś jak najszybciej powołać sztab kryzysowy i starać się przewidzieć kolejne ataki konkurencji.

9
Zastaw pułapki.

To trochę strategiczna gra. Jeśli chcesz mieć pewność, że wszystkie problemy spowodowane są przez negatywne działanie konkurencji, zarzuć przynęty wszędzie, gdzie jest to tylko możliwe i zobacz, kto wpadł w pułapkę. Możesz to zrobić poprzez umieszczenie konkretnych pikantnych informacji (mogą być prawdziwe lub fałszywe, ale z pewnością, coś co nie zagrozi twojej firmie) w niektórych wewnętrznych aplikacjach firmy. Jeśli informacja ta przecieknie, zawsze możesz sprawdzić swoją sieć i znaleźć adres IP intruza. Dodatkowo możesz zastosować różne sztuczki hakerskie.

10

Czarny PR przeciw osobie


Oto dobra wiadomość. W odróżnieniu od zniesławienia firmy, negatywne ataki PR są łatwiejsze do wykrycia. Ich głównym celem jest zniszczenie osobistej reputacji przy użyciu wszystkich dostępnych metod. Zwykle jednym z najczęstszych objawów czarnego PR jest to, że główny cel staje się zaangażowany w wiele nieprzyjemnych sytuacji.

Strona 1 z 4

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie