zaparcie

Zaparcia na wakacjach - jak sobie z nimi radzić?
szyszunia - specjalista Tipy.pl

Zaparcia to wakacyjna zmora. Pojawiają się, kiedy podróżujesz i zmieniasz dietę. Na szczęście możesz z nimi szybko wygrać! Za problemy z wypróżnianiem w dużej mierze odpowiedzialny jest stres. Nawet jeśli cieszysz się z powodu podróży, silne emocje odbijają się na twojej fizjologii. Do ekscytacji dochodzi też dyskomfort związany z przebywaniem w nowym miejscu i poczucie skrępowania, inny rytm dnia, pośpiech. Wtedy łatwo o zaparcie.
1
Zadbaj o komfort.

Przede wszystkim postaraj się zapanować nad emocjami. Zapewnij też sobie poczucie bezpieczeństwa i komfortu – wybierając miejsca noclegowe, zawsze sprawdzaj warunki sanitarne.

Jeśli łazienka nie będzie spełniać twoich standardów, trudniej ci będzie z niej korzystać. Postaraj się też nie wprowadzać zbyt napiętego planu dnia. Rano wstań odpowiednio wcześnie, aby dać sobie czas na dłuższe posiedzenie w toalecie. Presja czasu może prowadzić do „blokady”.
2
Słuchaj swojego organizmu.

Korzystaj z toalety wtedy, kiedy czujesz taką potrzebę. Powstrzymywanie naturalnych odruchów prowadzi do zaburzenia wypróżniania. Jeśli wiesz, że na urlopie masz tego typu problemy, unikaj zorganizowanych wycieczek, bo od grupy trudniej się dyskretnie odłączyć.

Gdy zwiedzasz na własną rękę, masz większy komfort. Postaw na ruch. Nie musisz uprawiać sportu, jeśli nie sprawia ci to przyjemności. Warto jednak przynajmniej ruszyć się z leżaka i popływać w basenie, przejść się po plaży czy potańczyć na wieczornej imprezie.

Ruch przyspiesza metabolizm i pobudza pracę jelit. Przyspiesza przesuwanie się treści przez przewód pokarmowy.
3
Dieta ma bardzo duże znaczenie!

Przede wszystkim unikaj wieczornego objadania się i czerwonego wina. Żeby uniknąć zaparć, jedz dużo owoców (poza bananami) i warzyw, oraz innych produktów bogatych w błonnik (np. ciemne pieczywo, kasze).

Warto też ograniczyć spożywanie smażonych dań, które dłużej zalegają w żołądku. Trawienie wspomagają bakterie zawarte w jogurtach, kefirach i zsiadłym mleku.

Zacznij dzień od wypicia szklanki wody. Popijaj kilka łyków co kilkanaście minut, by zapewnić organizmowi odpowiednie nawodnienie. Do wieczora powinnaś wypić około 2,5 litra napojów. Najlepiej, żeby były to niegazowana woda, soki warzywne i herbata ziołowa.
4
Domowe kuracje

Sprawdzonym sposobem na pozbycie się zaparć jest jedzenie suszonych śliwek. Najlepiej namoczyć je na noc w wodzie, a rano zjeść 5–7 sztuk i popić szklanką wody.

Równie skuteczne jest siemię lniane – 2–3 łyżeczki zjedz przed kolacją. Możesz też wspomóc się ziołowymi herbatkami lub preparatami z apteki dostępnymi bez recepty (np. Dulcobis).
Strona 1 z 2

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (2)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

ms
02.11.2015
Nie ma jak ambitne treści.
kasiaosta
15.07.2015
U mnie to normalne przy każdym wyjeździe, mimo normalnego, zdrowego odżywiania się. Jakoś sobie z tym radzę, ale synowi podaję dicopeg junior.