wycieczka samochodowa

Bezpieczna podróż samochodem - o czym pamiętać?
szyszunia - specjalista Tipy.pl

Zgodnie z zegarem biologicznym wiosna i wczesne lato to czas zbierania sił, najlepszy moment na wypoczynek. Tak dowodzą naukowcy z Wydziału Fizjologii Uniwersytetu Manchesterskiego. Dlatego kto tylko może, korzysta z ładnej pogody i wyjeżdża, by rozkoszować się przyrodą, na działce, nad morzem, w górach. Nim jednak tam dotrzemy, musimy zrobić wszystko co możliwe, by podróż samochodem była bezpieczna dla kierowcy i pasażerów. I nie chodzi tu tylko o zapięcie pasów.
1
Uwaga na pogodowe pułapki wczesnego lata

Zacznij od ustawienia oparcia. Powinno ono znajdować się w pozycji pomiędzy pionem a niewielkim odchyleniem ku tyłowi. Kąt pochylenia uzależniony jest indywidualnie od kształtu ciała, a więc kręgosłupa. Oparcie w swojej nazwie zawiera istotę swojej funkcji – powinno podpierać ciało w pozycji dla niego najbardziej naturalnej i komfortowej. Po prostu umość się w fotelu i użyj wszystkich pokręteł, aby ustawić go tak, by był dla ciebie wygodny.

Fotele w niektórych samochodach można ustawić tak, że podpierają plecy w odcinku lędźwiowym. Jeśli twój pojazd nie jest wyposażony w taką funkcję, podłóż pod plecy poduszkę lub specjalny wałek. Zagłówek jest po to, by podpierał i odciążał kręgosłup w odcinku szyjnym. Ustaw go tak, aby „obejmował” potylicę, nie wystawał nad głową i nie znajdował się za blisko karku. Przysuń (lub odsuń) fotel na taką odległość, aby stopy na pedałach nie były ustawione pod zbyt ostrym kątem. Zapobiegnie to zbytniemu puchnięciu nóg.
2
Co w razie bólu pleców lub nóg?

Jeśli zauważysz pojawienie się opuchlizny, zatrzymaj się i usiądź z nogami w górze na 15 minut. Kiedy wsiadasz do samochodu, sprawdź, czy wszystko, co potrzebne w czasie jazdy, masz pod ręką. Gdy jesteś unieruchomiona pasami, nie możesz swobodnie odwracać się, schylać. Jeśli nagle spróbujesz – możesz poczuć ból pleców. Gdy podczas podróży pojawią się dolegliwości, np. ból pleców, zatrzymaj samochód. Jeśli możesz – wyjdź i spróbuj wyszukać ręką najbardziej dokuczliwe miejsce.

Rozmasuj je, ugniataj kciukiem, jednocześnie oddychając swobodnie, aby nie napinać dodatkowo ciała. Jeśli ból stanie się tak silny, że uniemożliwi prowadzenie samochodu, zatrzymaj się w bezpiecznym miejscu (najlepiej na parkingu), abyś mogła wygodnie się położyć w samochodzie. Taki kilkuminutowy wypoczynek często wystarcza, by ból minął.
3
Przyczyny bólu nóg i kręgosłupa podczas jazdy

Zanim siądziesz za kierownicą, zastanów się, jaka część ciała najszybciej zaczyna sprawiać ból podczas prowadzenia auta. Przyczyną bólu może być źle ustawiony fotel. Kiedy siadamy, kręgosłup – bez względu na swój kształt – znajduje się w tzw. stanie statycznego obciążenia.

Jego efekty potęgowane są drganiami pojazdu oraz bezruchem. Zmienia się rozkład sił stabilizujących plecy, a przez to obciążenie przechodzi na więzadła, torebki stawowe, skórę, powięzie. Te niezwykle wrażliwe struktury mogą w niesprzyjających warunkach powodować silny ból. Aby temu zapobiec, trzeba przystosować do siebie fotel kierowcy.

Jeśli masz żylaki, zauważyłaś u siebie niekiedy opuchnięcie i drętwienie nóg, masz nadwagę, stosujesz terapię hormonalną, palisz papierosy – w podróży musisz zadbać szczególnie o swoje nogi.
4
Dużo pij i zadbaj o wygodne ubranie!

Woda rozrzedza krew i nie dopuszcza do zatorów. Jeśli będziesz dużo pić, często będziesz musiała korzystać z toalety. To okazja, żeby zrobić przerwę w podróży i nie siedzieć w bezruchu.

Prostuj nogi. Poruszaj palcami stóp, w czasie przerw zataczaj kółeczka nogami. Na postoju napinaj mięśnie łydek i masuj je: od kostek do kolan. Możesz użyć specjalnego żelu, np. z rutyną lub wyciągiem z kasztanowca lub żywokostu.

Zadbaj o lekkie, obszerne ubranie, nie zakładaj skarpet ani podkolanówek ze ściągaczami. Zamiast nich wybierz specjalne rajstopy lub podkolanówki przeciwżylakowe (kupisz w aptece).
5
O czym jeszcze pamiętać?

Gdy masz nadciśnienie, sprawdź leki, które przyjmujesz na co dzień. Niektóre mogą bowiem powodować osłabienie, zmęczenie, nudności, zawroty głowy. Dlatego przed podróżą warto skonsultować się z lekarzem, ustalić jakie le- ki są bezpieczne i w jakiej dawce. Jeśli chorujesz na cukrzycę, nie ruszaj się z domu bez lekarstw lub insuliny, a także bransoletki albo karty z informacją o chorobie.

Co dwie godziny rób przerwę na mały posiłek. Przestrzegaj ściśle pór przyjmowania insuliny. Jeśli mimo wszystko nagle poczujesz się gorzej, zjedź w bezpieczne miejsce. Odpocznij, zmierz poziom cukru we krwi (po ok. 20 mi- nutach). Dopiero wtedy siądź za kierownicą.

Podczas podróży nie ustawiaj klimatyzacji na bardzo niską temperaturę, ponieważ może ona spowodować nie tylko przeziębienie (wywołane nagłą zmianą temperatur), ale także np. zapalenie nerwu trójdzielnego (tzw. przewianie).

Z tego samego powodu unikaj robienia w samochodzie przeciągu, czyli otwierania wszystkich okien naraz. Lepiej nie podróżować nocą, mimo że jest chłodniej i mniejszy ruch na drogach. Zakłócenie rytmu dobowego powoduje kłopoty z koncentracją i może być przyczyną wypadku. Jeśli jesteś zmęczona, nawet nie poczujesz, kiedy zaśniesz na kilka sekund, a tyle wystarczy, żeby np. zjechać na przeciwległy pas. Pamiętaj, że picie kawy czy słuchanie radia nie pomoże na zmęczenie.
6
Ile godzin po spożyciu alkoholu można prowadzić samochód?

Nie ma uniwersalnego obliczenia, które pozwala stwierdzić z całą pewnością, ile czasu musi upłynąć od spożycia alkoholu, aby można bezpiecznie prowadzić pojazd. Nie ma też skutecznych sposobów na przyspieszenie spalania alkoholu w organizmie, nie pomoże długi sen, zimny prysznic, obfity posiłek, kawa.

Specjaliści radzą, aby trzymać się zasady: „Piłeś wczoraj – nie jedź dzisiaj”. Trzeźwość zawsze można sprawdzić za pomocą alkomatu (np. jednorazowego, ok. 5 zł).
Strona 1 z 3

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie