okulary przeciwsłoneczne

Jak wybrać dobre okulary przeciwsłoneczne?
szyszunia - specjalista Tipy.pl

Kiedy niebo jest zachmurzone, natężenie światła wynosi 5 tysięcy luksów. W letni dzień, przy bezchmurnym niebie rośnie aż do 100 tysięcy luksów! Nic więc dziwnego, że nasze oczy, zalewane promieniami słonecznymi, zaczynają wołać o pomoc. Najwyższy czas kupić okulary przeciwsłoneczne! Są absolutnie konieczne – podkreślają okuliści. Słońce nie tylko męczy oczy, może im wręcz wyrządzić krzywdę. Czym kierować się przy zakupie takich okularów?
1
Nadmiar słońca jest szkodliwy dla oczu

Może wywołać zapalenie spojówek. Jeszcze gorzej jest, gdy promienie słoneczne… poparzą siatkówkę. Okuliści mówią nawet o retinitis solaris – słonecznym oparzeniu siatkówki. Dochodzi do niego wtedy, gdy czytamy przy dużym nasłonecznieniu – zwłaszcza na plaży. Światło odbija się wtedy od kartki, wpada do oka. Pod jego wpływem powstaje bąbel, który po wygojeniu się pozostawia bliznę. Dlatego tak ważne jest chronienie oczu okularami przeciwsłonecznymi.
2
Filtr UV

Okulary powinny być zaopatrzone w filtr UV. Nie dopuszcza on promieniowania UV do oczu. Na okularach powinna znajdować się nalepka mówiąca o tym, jak wysoki filtr został zastosowany. Informuje o tym międzynarodowy indeks, np. E- SPF 25. Im wyższe nasłonecznienie i wrażliwsze oczy, tym wyższy indeks należy wybierać.
3
Oznaczenie CE

Dobre okulary mają na szkłach, tuż przy oprawce, oznaczenie CE, potwierdzające zgodność z europejskimi standardami. Lepiej nie kupować okularów u przygodnych sprzedawców.
4
Antyrefleksy

Szkła okularów przeciwsłonecznych mogą być pokryte dodatkowymi powłokami. Anty- refleksyjna odbija refleksy świetlne. Jest wskazana dla kierowców jeżdżących na trasach obsadzonych drzewami, których liście dają dużo migotliwych błysków. A także dla osób wypoczywających nad wodą, od której odbijają się iskierki światła słonecznego.
5
Powłoka antystatyczna

Powłoka ta zapobiega osadzaniu się na szkłach pyłków – to ważne dla alergików. Kierowcom służą też szkła z tzw. blue blockerem: ułatwiają ocenę odległości i chronią przed promieniowaniem UV.
6
Na co zwrócić uwagę kupując okulary przeciwsłoneczne?

Przy zakupie trzeba uwzględnić kilka kryteriów. Zwrócić uwagę na to, czy:
• szkła są właściwie zabarwione – prawe i lewe powinno mieć ten sam stopień zabarwienia i ten sam wzór;
• mają właściwy kolor – najlepszą ochronę zapewniają szkła brązowe, bursztynowe, zielone, szare. Optycy nie polecają niebieskich, czerwonych, fiołkowych. Niekorzystne są szkła bardzo ciemne: źrenica jest wtedy rozszerzona i dociera do niej więcej promieniowania;
• szkła mają odpowiednią wielkość – im większe, tym lepiej chronią oko.
7
Zmienne szkła

Osoby, które często się przemieszczają – raz są w pomieszczeniu, raz na zewnątrz – powinny zdecydować się na szkła fotochromowe. Im mocniej świeci słońce, tym bardziej ciemnieją, a w zaciemnionych miejscach stają się prawie bezbarwne i nie utrudniają widzenia. Nie ma więc potrzeby ciągłej zmiany lub zdejmowania okularów.
8
Wygląd ważny, ale...

Wiele osób, wybierając okulary przeciw-słoneczne, sprawdza tylko, czy ładnie w nich wygląda i… kupuje. To błąd. Okulary należy założyć na nos, chwilę w nich pochodzić; sprawdzić, czy dobrze w nich widzimy, czy jedno oko widzi tak samo, jak drugie. Jeśli soczewki są nierówno zabarwione lub inaczej wypukłe, mogą wywoływać dyskomfort i zawroty głowy.
Strona 1 z 3

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie