masaż stopy

Jak masować receptory na stopach?
szyszunia - specjalista Tipy.pl

Zamiast zażywać tabletkę, pouciskajmy punkty na stopach. To bardzo relaksująca technika samoleczenia. Taki rodzaj terapii nosi nazwę refleksologii. Opiera się ona na przekonaniu, że na naszych stopach znajdują się punkty odpowiedzialne za zdrowie oraz dobre funkcjonowanie poszczególnych organów wewnętrznych lub części ciała. Gdy uciskamy dany punkt, pobudzamy zakończenia nerwowe. Impuls biegnie wtedy do mózgu i stamtąd dociera do chorego organu. Sprzyja to poprawie jego działania i łagodzi ból. Znając punkty odpowiedzialne za dany organ, same możemy złagodzić wiele dolegliwości lub się odprężyć. Zabiegi oferuje też wiele gabinetów medycznych i kosmetycznych.
1
Lekcja masowania

Do masowania odpowiednich punktów na stopach najlepiej używać kciuka. Uciskamy punkt na skórze, robimy 2–3 kółeczka w miejscu i tak punk po punkcie masujemy daną powierzchnię.

Wygodnie wspomożemy funkcjonowanie organizmu i zrelaksujemy się, stosując masażery do stóp w formie rolek. Zwykle są drewniane, ale mogą też mieć gumowe wypustki. Kupimy je bez trudu w drogeriach, sklepach medycznych i internecie. Są niedrogie i możemy ich używać, np. oglądając telewizję.
2
Na stres i bóle głowy

Przygotujmy oliwkę do masażu relaksującego, łącząc łyżkę dowolnego oleju z kroplą odprężającego olejku eterycznego, np. z lawendy lub melisy. Taki płyn zapewni dobry poślizg.

Usiądźmy wygodnie, najlepiej oprzyjmy plecy (np. o ścianę). Zegnijmy nogę. Dłońmi obejmijmy stopę tak, aby kciuki znalazły się na podeszwie (jak na zdjęciu).

Powoli głaszczmy stopę, przeciągając dłońmi od palców do pięty i odwrotnie. Oklepujmy skórę, a następnie starajmy się lekko „powyginać” stopę w różnych kierunkach. To rozluźni mięśnie oraz ścięgna.

Powyciągajmy każdy palec wzdłuż i delikatnie zataczajmy nim kółka w lewo i w prawo.

Kciukiem i opuszkami rozmasujmy całą stopę: na podeszwie, po stronie grzbietowej (przód stopy) i na krawędziach.

Po kolei rozmasujmy każdy palec ze wszystkich stron na całej jego długości. Masujmy skórę u nasady i między palcami – od strony podeszwy i od strony grzbietowej. Powtórzmy z drugą stopą.
3
Gdy cierpimy na zawroty głowy

Z tą dolegliwością ma do czynienia wiele osób, zwłaszcza starszych. Zawroty pomoże złagodzić co dzienny kilkunastominutowy masaż odpowiednich punktów.

Jak sobie pomóc?
Masujemy każdy palec na całej długości (kciukiem i palcem wskazującym uciskamy punkty z dwóch stron palca, robimy 2-3 kółeczka i przesuwamy się dalej). Masujemy palce u nasady i cały przód stopy.
4
Ulga dla pleców

Zdaniem specjalistów od refleksoterapii już po 10 masażach osoby cierpiące na bóle pleców deklarują znaczną poprawę stanu zdrowia.

Jak sobie pomóc?
Kciukiem masujemy wewnętrzne krawędzie stóp – od połowy pięty do nasady paznokcia palucha (powtarzamy ruch po 2–3 razy). Potem masujemy zewnętrzne krawędzie stóp (tu jest meridian pęcherza moczowego, który też przebiega wzdłuż kręgosłupa). Masujemy też wszystkie palce i cały przód stopy.
5
Na napięty kark

Taki ból towarzyszy wielu z nas. Odpowiedzialny jest za niego m.in. siedzący tryb życia, zła dieta i stres.

Jak sobie pomóc?
Aby rozluźnić kark i barki, masujemy wewnętrzne krawędzie stóp i receptor szyi (pod zgięciem palucha). Potem masujemy krawędzie zewnętrzne stóp, wszystkie palce i przód stopy.
6
Aby lepiej spać

Wyciszamy się. Masaż wykonujemy po kąpieli i tuż przed snem.

Jak sobie pomóc?
Delikatnie masujemy całe stopy (od 10 min każdą). Masujemy też receptor splotu słonecznego (8-9 kółeczek). Jest usytuowany w centralnej części podeszwy pod poduszką – gdy zegniemy palce powstaje w tym miejscu wgłębienie.
7
Na lepsze trawienie

Już 10 seansów takiego masażu stóp wspomoże pracę narządów trawiennych i przemianę materii.

Jak sobie pomóc?
Kciukami lub palcami uciskamy sklepienie stopy (wklęsła część od poduszki do początku pięty). Tu są m.in. receptory wątroby (na prawej stopie), żołądka, trzustki i jelit.
8
Przy bólach zatok

Uczucie ucisku w skroniach i objawy infekcji złagodzi masaż palców stóp.

Jak sobie pomóc?
Masujemy każdy palec na całej powierzchni wraz z czubkami i receptory układu limfatycznego (wzmocnią naszą odporność). Znajdują się z przodu stopy na fałdach skórnych pomiędzy palcami.
Strona 1 z 3

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie