zdrowe serce

Jak rozpoznać zaburzenia rytmu serca?
aurelion - specjalista Tipy.pl

Bicie serca to następujące po sobie rytmiczne skurcze przedsionków i komór. Czasami zdarza się jednak, że ten naturalny proces ulega zakłóceniom. Jaki powinno być prawidłowe tętno? Jak rozpoznać zaburzenia rytmu serca? Jakie mogą być ich przyczyny? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w dalszej części artykułu.
1
Prawidłowe tętno

Przy umiarkowanym wysiłku fizycznym serce pracuje, bijąc z częstotliwością od 60 do 80 uderzeń na minutę. Gdy ciężko pracujemy lub denerwujemy się, przyspiesza ono do 120 uderzeń na minutę.

Za to w trakcie snu serce może zwolnić nawet do 40 uderzeń na minutę. Zdarza się jednak, że bez wyraźnego powodu tętno raptownie rośnie lub spowalnia, po czym wraca do poprzedniego rytmu. To właśnie są objawy arytmii, które mogą pojawiać się okresowo lub wręcz przeciwnie – trwać latami.
2
Przyczyny zaburzeń rytmu serca

Mogą być różne przyczyny zaburzeń rytmu serca. Wśród tych najczęstszych wymienia się: chorobę niedokrwienną serca, zaburzenia pracy zastawek, niedobór potasu, magnezu lub wapnia we krwi, nadczynność tarczycy, stres i zażywanie niektórych leków. Dodatkowo ryzyko wystąpienia arytmii wzrasta u osób, które są nałogowymi palaczami.
3
Niepokojące objawy

Zaburzenia rytmu serca mogą nie dawać żadnych objawów, ale najczęściej są one odczuwane przez chorych jako bolesne kołatanie serca, przeskakiwanie w klatce piersiowej lub kłucie w okolicy mostka. Arytmia może także wywoływać osłabienie, duszności a nawet utratę przytomności. W przypadku, gdy pacjent zgłosi się z takimi dolegliwościami do kardiologa, z pewnością zleci on badania, by określić zaawansowanie choroby.
4
Badania i leczenie arytmii

Wśród zleconych przez lekarza badań powinno znaleźć się m.in.: rtg klatki piersiowej, echo serca, ekg metodą Holtera oraz badania krwi określające poziom elektrolitów, a także parametry krzepliwości krwi. Badanie metodą Holtera pozwoli na ustalenie, kiedy arytmia się nasila.

Rodzaj leczenia arytmii zależy od typu i częstotliwości zaburzeń. Jednak same środki farmakologiczne nie wystarczą, by całkowicie pozbyć się choroby. Najważniejsze jest prowadzenie zdrowego stylu życia: dieta bogata w tłuste ryby, owoce i warzywa, codzienna porcja ruchu na świeżym powietrzu oraz odstawienie alkoholu i papierosów.
5
O co zapytać lekarza?

Jakie są działania uboczne przepisywanych leków na arytmię. Należy bowiem się upewnić, czy można je łączyć z farmaceutykami, które zażywamy na inne dolegliwości.

Jaki rodzaj wysiłku możemy wykonywać bez ryzyka przeforsowania serca?

Czy istnieje możliwość leczenia zabiegowego? Tego rodzaju metody są najskuteczniejsze w przypadku, gdy arytmia spowodowana jest chorobą niedokrwienną serca lub niewłaściwą pracą zastawek serca.
Strona 1 z 2

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie