ciągłe zmęczenie

Jakie mogą być przyczyny ciągłego zmęczenia?

aurelion - specjalista Tipy.pl
ciągłe zmęczenie
1 z 10
Jeżeli czujesz obezwładniające zmęczenie więcej niż przez pięć dni w miesiącu, a jednocześnie przesypiasz wskazaną liczbę godzin (6-8 na dobę), prawdopodobnie trzeba zasięgnąć rady lekarza. Co jednak zrobić, gdy wyniki badań nie wskazują na najczęstsze przyczyny, tj. niedobór żelaza, witaminy D lub problemy z tarczycą? Poniżej dowiesz się jakie mogą być inne powody ciągłego zmęczenia.
1
przyczyny ciągłego zmęczenia - krok 1
Szum informacyjny

Wciąż wystawieni jesteśmy na zalew informacji: z internetu, telewizji, reklam na ulicach – to więcej niż nasz mózg jest w stanie przetworzyć. Dlatego nie sprawdzaj nerwowo powiadomień w komórce, wyłącz telewizor, kiedy go nie oglądasz, w pracy skupiaj się na wykonywaniu zadań po kolei, a nie wszystkich na raz. W ten sposób odciążysz umysł.
2
przyczyny ciągłego zmęczenia - krok 2
Stres

Trudno nad nim zapanować, ale to jeden z głównych czynników odpowiadających za zmęczenie, bo wpływa na gospodarkę hormonalną organizmu.

Dlatego tak ważne są czynności, które odwrócą destrukcyjne działanie ciągłego napięcia – konieczne jest znalezienie sposobu na zwiększone wydzielanie endorfin w organizmie: u jednych będzie to porządny wysiłek fizyczny, u innych łóżkowe igraszki a jeszcze innym wystarczy porządna dawka śmiechu.
3
przyczyny ciągłego zmęczenia - krok 3
Bezdech senny

Jeśli chrapiesz, możliwe, że jesteś też ofiarą bezdechu sennego. To powtarzające się ograniczenie przepływu powietrza podczas snu. W zapobieganiu bezdechowi pomaga odstawienie alkoholu, papierosów i redukcja wagi, bowiem przypadłość ta często dotyczy osób otyłych. Warto skonsultować się z lekarzem internistą, który skieruje nas do poradni badania zaburzeń snu.
4
przyczyny ciągłego zmęczenia - krok 4
Brak światła

Gdy cały dzień spędzamy przy sztucznym świetle, rozregulowaniu ulega nasz zegar biologiczny. Powoduje to zwiększenie wydzielania melatoniny, czyli hormonu snu. By temu zapobiec, nawet przy zachmurzeniu, spędzajmy 30 minut dziennie na dworze.
5
przyczyny ciągłego zmęczenia - krok 5
Za dużo tłuszczu

Jeśli twoja dieta opiera się tłustych składnikach (masło, ser żółty, czipsy itd.) prawdopodobnie często czujesz się senny. Naukowcy z Penn State College of Medicine w Pensylwanii odkryli, że spalanie tłuszczów przez organizm powoduje spadek koncentracji. Dlatego zaleca się spożywanie potraw zawierających mniej niż 10 g tłuszczu w 100 g produktu.
6
przyczyny ciągłego zmęczenia - krok 6
Za dużo białej mąki

Produkty z białej mąki, jak kluski, bułeczki czy drożdżówki, wywołują zmęczenie, a to dlatego, że powodują wyrzut dużej ilości insuliny. Podniesienie się jej poziomu powoduje senność. Zamiast więc objadać się białym pieczywem, przerzuć się na produkty pełnoziarniste, który dłużej utrzymują uczucie sytości i nie usypiają.
7
przyczyny ciągłego zmęczenia - krok 7
Za dużo kawy

Kawa słynie z właściwości pobudzających. Niestety, po ok. 30 minutach od wypicia kawy naczynia krwionośne zwężają się, utrudniając krwi krążenie i tym samym prawidłowe dotlenienia organizmu. To może powodować zmęczenie. Dlatego najlepiej zastąpić poranną kawę zieloną herbatą, a w ciągu dnia ograniczyć liczbę wypijanych filiżanek, szczególnie kawy z ekspresu.
8
przyczyny ciągłego zmęczenia - krok 8
Za mało ruchu

Aktywność fizyczna odpowiada za poprawę krążenia krwi i przemianę materii. Często więc osoby, które nie męczą się i nie trenują, czują się bardziej wypompowane, niż te aktywne ruchowo. Dlatego poświęć 20 minut dziennie na szybki spacer.
9
przyczyny ciągłego zmęczenia - krok 9
Niedotlenienie

W pracy siedzimy w klimatyzowanych pomieszczeniach. W domu też nie zawsze wietrzymy. Udowodniono, że nic tak nie poprawia wydajności umysłową jak porządna dawka tlenu. Więc gdy czujesz nadchodzącą senność, przejdź się. Wystarczy kilka głębokich oddechów na powietrzu, by poczuć orzeźwienie.
Strona 1 z 10

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (6)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

janek
07.08.2015
borelioza ktorej nosicielami w tym kraju jest 5 mln ludzi... spi choroba w organizmie nawet 20 lat...
kupa z muzgu
07.08.2015
moze to hcv?
adk
07.08.2015
Fajny tekst, wreszcie cos mądrego i obiektywnego. Wypisałam nawet sobie ważne rzeczy
Andrzej
07.08.2015
Nie napisali o jeszcze jednym możliwym powodzie senności. A może to być spowodowane cukrzycą. Jeżeli do tego dochodzi jeszcze zwiększone łaknienie to można powiedzieć ,że w 75% jest to cukrzyca. Dobrze jest zrobić sobie badania krwi, albo u znajomego ,który ma glukometr zrobić sobie pomiar poziomu cukru.Jeżeli cukrzycę można wykluczyć to i nam się będzie lepiej żyło że to jednak nie cukrzyca.
Pozdrawiam
Alan
07.08.2015
To jaki problem. Suplementacje wit. D, jest wiele dobrych preparatów. Brak żelaza to włączamy do codziennej diety buraki i pijemy sok z buraków. Problemy z tarczycą czy w ogóle funkcjonownaiem komórek, pijemy jod, kiedyś stosowano np płyn Lugola (dobry artykuł w jednym z ostatnich numerów Nexusa o jodzie)
lol
07.08.2015
pelnoziarniste pszenne tak samo szybko podnosza cukier, jak zazwyczaj bywa bialko tluszcze obnizaja ig np ryzu ziemniakow to nie obnizaja pszenicy bo tam to inaczej dziala