zdrowie seksualne

Choroby weneryczne - objawy, leczenie
aurelion - specjalista Tipy.pl

Seks to przyjemność, ale gdy nie będziemy się zabezpieczać, może mieć przykre konsekwencje zdrowotne. Z europejskich danych wynika, że najpowszechniejsze wśród chorób wenerycznych są chlamydie. Druga w kolejności jest rzeżączka, a kolejne to opryszczka (zakażenia wirusem HSV-1) i kłykciny (HPV). Niestety, nie wiadomo, ile mamy w kraju zachorowań, ani ilu zakażonych się leczy, bo, mimo ustawowego obowiązku zgłaszania chorób zakaźnych, wiele osób leczy się prywatnie, wymagając dyskrecji. Szacuje się, że w Polsce do lekarza zgłasza się zaledwie połowa zarażonych chorobami wenerycznymi. Z tej porady dowiesz się jakie objawy powinny cię zaniepokoić oraz jakie są metody leczenia najczęstszych chorób wenerycznych.
1
Jakie objawy powinny niepokoić?

Choroby weneryczne to grupa niejednorodna, różne zatem bywają ich objawy. Łączy je zazwyczaj umiejscowienie w okolicach narządów płciowych. Tam może pojawiać się świąd, wysypka, wysięk z cewki moczowej, upławy i owrzodzenia. Ponieważ zachowania seksualne stają się coraz bardziej różnorodne, objawy zdarzają się także w ustach, gardle, krtani i okolicach odbytu.

Bywa też, że chorzy zgłaszają się już w dalszych fazach zaawansowania choroby, np. w syfilisie między szóstym a dziewiątym tygodniem, kiedy pojawiają się: wysypka, łysienie kiłowe, bielactwo. Niestety, często bywa i tak, że zakażenie przebiega w zasadzie bezobjawowo, co sprzyja rozprzestrzenianiu choroby.
2
U kogo najczęściej występują choroby?

Najwięcej zakażeń odnotowuje się wśród ludzi poniżej 25. roku życia, ale w ostatniej dekadzie dwukrotnie wzrosła też liczba zakażeń w grupie osób po 45 r.ż. To trochę zależy od choroby, np. przy rzeżączce do leczenia zgłasza się więcej mężczyzn, ale prawdopodobnie dlatego, że u nich częściej pojawiają się widoczne objawy, podczas gdy panie chorują bezobjawowo.
3
O czym trzeba pamiętać?

Jeśli choroba weneryczna nie zostanie szybko rozpoznana i właściwie leczona, może doprowadzić do ciężkich powikłań. Jednym z nich jest niemożność zajścia w ciążę lub jej donoszenia. Zdarza się tak m.in. w przypadku przewlekłego zakażenia chlamydiami albo rzeżączką.
4
Kiedy się wybrać do ginekologa?

Jeżeli tylko zauważymy niepokojące objawy, a wcześniej uprawialiśmy z przypadkowym partnerem seks bez prezerwatywy, to jak najszybciej powinniśmy udać się do lekarza.

W przypadku chorób bakteryjnych, jak kiła, rzeżączka, chlamydioza czy szankier, a także w pasożytniczej rzęsistkowicy skuteczne będą antybiotyki. W opryszczce pomaga acyklowir, zarówno stosowany miejscowo, w maści lub kremie, jak i preparaty w tabletkach.

Inne wirusowe choroby weneryczne leczy się objawowo, np. usuwając kłopotliwe zmiany na narządach płciowych laserem lub krioterapią. Trzeba podkreślić, że leczyć należy zawsze oboje partnerów seksualnych, nawet jeśli objawy występują tylko u jednego z nich.
5
Pamiętaj o prezerwatywie

Najprostszą i najskuteczniejszą metodą zabezpieczającą przed zakażeniem chorobami wenerycznymi jest użycie prezerwatywy. Jeśli jest prawidłowo założona i nie pęknie, nie tylko chroni przed ciążą (skuteczność 97-98%), ale i zapobiega infekcjom.

Uwaga! Nieprawidłowe założenie kondomu, w źle dobranym rozmiarze, przy niewłaściwym (olejowym) albo zbyt słabym nawilżeniu zwiększa ryzyko pęknięcia lub zsunięcia się w trakcie stosunku.
Strona 1 z 2

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (1)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

ellamee001
22.02.2022
Mam na imię Ella Mee, mąż zostawił mnie na 3 lata i wszędzie szukam pomocy, skontaktowałam się z dr Ogundele po pomoc, jest świetnym czarodziejem, przywiózł mi męża w ciągu 24 godzin, jest super człowiek, jeśli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z nim na WhatsApp lub Viber: +27638836445