grejpfrut

Z jakimi lekami nie można jeść grejpfruta?

ZnachorZnachor - specjalista Tipy.pl
grejpfrut
1 z 8
Grejpfrut to specyficzny owoc. Coraz więcej badań dowodzi, że musimy uważać na to z czym go łączymy. Szczególnie niebezpieczne jest spożywanie grejpfruta (lub soku z niego) z niektórymi typami leków. Jak poważny jest to problem? Uważa się, że dotyczy ponad 85 różnych leków. Jakich? Tego dowiesz się z dalszej lektury.
1
leki z którymi nie wolno jeść grejpfruta - krok 1
Grejpfrut zawiera furanokumaryny, które blokują enzymy rozkładające niektóre typy leków w organizmie. Gdy enzym nie zadziała prawidłowo, poziom substancji czynnej leku może gwałtownie wzrosnąć i wywołać zatrucie.

Problem nie tyczy się tylko grejpfrutów. Równie niebezpieczne mogą też inne cytrusy - gorzkie pomarańcze, limonki i pomelo. Owoce te również mają w swoim składzie furanokumaryny.
2
leki z którymi nie wolno jeść grejpfruta - krok 2
Wśród leków mogących wchodzić w interakcje z grejpfrutem znajdują się między innymi niektóre preparaty obniżające cholesterol, w których składzie znajdują się statyny (atorwastatyna, lowastatyna, simwastatyna).
3
leki z którymi nie wolno jeść grejpfruta - krok 3
Grejpfrut i produkty na jego bazie mogą wchodzić w reakcję także z innymi lekami, począwszy od preparatów na problemy z układem krążenia, na lekach hormonalnych kończąc. Interakcja może mieć miejsce nawet w ciągu 12 godzin między zażyciem leku, a spożyciem grejpfruta lub wypiciem soku grejpfrutowego.

Jeden z eksperymentów wykazał, że wystarczyły trzy dni przyjmowania simwastatyny wraz z sokiem z grejpfruta, by jej koncentracja w organizmie wzrosła aż o 330% w porównaniu z ilością leku, który byłby w organizmie, gdybyśmy popijali go wodą. Takie stężenie substancji czynnej jest niezwykle niebezpieczne i może prowadzić między innymi do zagrażającego życiu uszkodzenia mięśni.
4
leki z którymi nie wolno jeść grejpfruta - krok 4
Inne typy leków, których nie należy łączyć z grejpfrutem to stosowane przy nadciśnieniu felodypina, nifedypina i verapamil oraz obniżająca cholesterol atorwastatyna. Zaledwie jeden owoc lub niepełna szklanka soku grejpfrutowego mogą sprawić, że ich poziom we krwi wzrośnie aż trzykrotnie! Sprawdź czy substancje te nie znajdują się w składzie przyjmowanych przez ciebie preparatów.
5
leki z którymi nie wolno jeść grejpfruta - krok 5
Leki przeciwalergiczne zawierające w swoim składzie feksofenadynę również nie powinny być przyjmowane z sokiem z grejpfruta, a także z sokiem jabłkowym i pomarańczowym. Może to obniżyć skuteczność ich działania.
6
leki z którymi nie wolno jeść grejpfruta - krok 6
Nie należy łączyć cytrusów także z lekami przyjmowanymi w celu ustabilizowania tętna (amiodaron, dronedaron).
7
leki z którymi nie wolno jeść grejpfruta - krok 7
Do możliwych skutków ubocznych interakcji grejpfruta z lekami można zaliczyć palpitacje serca, krwawienie w żołądku, rozpad mięśni, uszkodzenie nerek, gwałtowne obniżenie ciśnienia, problemy z oddychaniem, zawroty głowy i ospałość.

Jeśli lubisz cytrusy, koniecznie spytaj lekarza lub farmaceuty czy możesz spożywać je z przyjmowanymi przez ciebie lekami.
Strona 1 z 8

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (3)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

andrzej
04.09.2015
Ta wypowiedz to kicha przynajmniej dla laika.Gdzie znajduje się simwastatyn(a) i co to jest ?Czy nie lepiej użyć nazw leków? Zamiast pokazywać swoją erudycję podać trzeba nazwy zwyczajowe leków,a nie nazwy użytych środków chemicznych do jego produkcji.
vernon
04.09.2015
Pytam dlaczego w zadnej ulotce wszystkich symwastatyn nie ma wzmianki ostrzegajacej przed łączeniem leku z sokiem grapefruitowym
adam
04.09.2015
grapefruit niszczy wątrobę i jest niejadalny z powodu garbników, leki są z definicji niejadalne, bo produkowane przez oszustów i złodziei, którzy w bandycki sposób okradają cierpiących ludzi.
ergo: problem nie istnieje, bo to jak rozważać szkodliwość jedzenia asfaltu w połączeniu z piaskiem.