wakacje za granicą

Bezpieczne wakacje za granicą - o czym musisz pamiętać?
aurelion - specjalista Tipy.pl

Co roku wakacje za granicą planuje kilka milionów Polaków. Ponad 1/3 z nich decyduje się na wyjazd w ostatniej chwili. Właśnie z myślą o nich przygotowany został ten poradnik. Warto uważnie go przeczytać, niezależnie od tego czy zdecydujemy się na wyjazd z biurem podróży, czy też na własną rękę. Chwila uwagi teraz zapewni nam urlop wolny od trosk i nieprzyjemnych okoliczności.
1
Zagrożenia czyhające za granicą

Zanim zadecydujemy się na wyjazd do jakiegoś kraju, sprawdźmy, czy nie grożą w nim ataki terrorystyczne. Na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych (MSZ) www.msz.gov.pl w zakładce „Ostrzeżenia dla podróżujących” wystarczy wpisać nazwę państwa, do którego zmierzamy się wybrać, by dowiedzieć się, czy jest tam bezpiecznie.

Na przykład wyjątkowo tanie wycieczki do Egiptu mogą kusić, ale to kraj wysokiego ryzyka i MSZ przekonuje, by tam nie jeździć. Niedawno wydany komunikat jest wyraźnym dzwonkiem alarmowym, wyższym jest tyko ostrzeżenie „opuść natychmiast” (dotyczy ono np. Syrii).

Osoby, które już wykupiły wycieczki do Tunezji lub Egiptu nie mogą liczyć na zwrot pieniędzy (wyjątkiem jest TUI, gdzie można odzyskać pieniądze za opłacone wczasy w Egipcie), ale duże biura podróży proponują klientom zamianę na wyjazd w inne miejsce.

W przypadku wykupionych wyjazdów do Grecji nie można z nich zrezygnować (otrzymując zwrot kosztów) ani też zmienić kierunku.
2
Sytuacja finansowa wybranego biura podróży

Bankrutują nie tylko małe ale także duże i znane biura podróży (np. Orbis Travel). Zanim więc podpiszemy umowę i wpłacimy pieniądze za wczasy, sprawdźmy czy biuro nie figuruje na liście jednego z trzech największych rejestrów dłużników: BIG InfoMonitor; Krajowy Rejestr Długów BIG; Rejestr Dłużników ERIF BIG.

Na przykład w BIG InfoMonitor widnieje blisko 50 firm turystycznych, które zalegają ze spłatą długów na kwotę 22,4 mln zł.
3
Ubezpieczenie zdrowotne za granicą

Gdy jedziemy do jednego z krajów UE oraz do Norwegii, Szwajcarii, Liechtensteinu albo do Islandii, wyróbmy w oddziale NFZ Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Pamiętajmy, że dzięki niej otrzymamy tylko takie bezpłatne świadczenia medyczne, jakie mają mieszkańcy państwa, do którego jedziemy.

Niestety, wiele osób nie wie czym jest EKUZ i co gwarantuje (według badania TU Europa z 2014 r., o EKUZ słyszało zaledwie 53 proc. wszystkich ankietowanych osób).

Warto pomyśleć o wykupieniu ubezpieczenia, jest to wręcz niezbędne, jeśli wybieramy się na wyjazd indywidualny poza Europę. Suma ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) powinna wynieść przynajmniej 200 tys. zł. To pokrywa z reguły koszt 3-tygodniowego leczenia szpitalnego w większości państw.
4
Pomoc Ministerstwa Spraw Zagranicznych

Jeśli wybierasz się w dalszą podróż, zarejestruj się na stronie MSZ https://odyseusz.msz.gov.pl. Gdyby w tym kraju wystąpiła nadzwyczajna sytuacja, MSZ będzie mógł się dzięki temu z tobą skontaktować i udzielić niezbędnych informacji oraz pomocy poprzez placówkę dyplomatyczno-konsularną.

Pobierz bezpłatną aplikację iPolak stworzoną przez MSZ (działa ona również w systemie offline). Znajdziesz w niej informacje dotyczące obyczajów, kultury i dogodnych sposobów podróżowania w danym kraju, porady dla kierowców i informacje o obowiązkowych szczepieniach (można je wydrukować w formacie pdf).
Aplikacja wskaże też drogę do najbliższej polskiej placówki dyplomatycznej i podpowie, co zrobić w razie kłopotów podczas wyjazdu. Można ją pobrać w AppStore, Google Play oraz Windows Phone.
Strona 1 z 3

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (1)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Olgier
30.10.2019
Dobra rada, zwłaszcza wziąwszy pod uwagę ostatni numer. Ale rada ze sprawdzaniem w rejestrach nie do końca się sprawdzi, bo biura często oszukują z długami. Prosta sprawa jest z tym, co są notowane na giełdzie, a giełdy nie oszukasz.