Prawo Pracy
- Prawo Konsumenckie
- Postępowanie Przed Sądem
- Prawo Mieszkaniowe
- Prawo Spadkowe
- Prawo Rodzinne
- Prawo Podatkowe
- Prawo Karne
- Inne Dziedziny Prawa
- Nauka
- Ściągi
- Au-Pair
- Szkolenia
- Studia Podyplomowe
- Przedszkola
- Szkoły Średnie
- Szkoły Wyższe
- Podstawówki i Gimnazja
- Polityka
- Religie
- Kultura
- Fundacje i Organizacje Charytatywne
- Zjawiska Paranormalne
- Pogrzeby
- Savoir-Vivre
- Legendy i Podania
Strona głównaKultura i SpołeczeństwoPrawo PracyPodstawy Prawa PracyUmowa zlecenie - jakie prawa ma pracownik?

Umowa zlecenie - jakie prawa ma pracownik?
aurelion - specjalista Tipy.pl
Niestety, w naszym kraju pracodawcy wciąż wolą zatrudniać pracowników na umowę zlecenie. I choć jest to bardziej korzystne z punktu widzenia pracodawcy, pracownik ma prawo mieć w tym temacie odmienne zdanie. Dlatego warto dowiedzieć się więcej na temat praw, jakie gwarantuje nam ten typ umowy oraz składek, jakie z tego tytułu będzie musiał opłacać pracodawca. Pomocne okażą się poniższe informacje.
1
Umowa-zlecenie nie podlega kodeksowi pracy, nie liczy się więc do stażu, od którego zależą uprawnienia pracownicze, np. urlop, wypłaty za noce, nadgodziny, itd. Jest to umowa cywilnoprawna regulowana przez kodeks cywilny (art. 734 – 751).
2
Zatrudniony na zleceniu podlega jednak obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu i zdrowotnemu, a sam może sobie opłacić chorobowe.
Skoro więc ZUS przyjmuje pieniądze, to osoba taka ma zaliczoną pracę na zleceniu do uprawnień emerytalnych, jako okres składkowy.
Skoro więc ZUS przyjmuje pieniądze, to osoba taka ma zaliczoną pracę na zleceniu do uprawnień emerytalnych, jako okres składkowy.
3
Zlecenie daje też prawo do zasiłku dla bezrobotnych, jeśli zarobek był choć taki, jak minimalna płaca (w tym roku 1750 zł, w ubiegłym 1680 zł).
4
Na zlecenie można pracować bez ograniczeń czasowych – strony mogą podpisywać tę umowę, jak długo zechcą.