choroba

Zwolnienie lekarskie - ile płatne, kiedy dostarczyć?
aurelion - specjalista Tipy.pl

Choroba może się przytrafić każdemu. Na szczęście nie oznacza ona całkowitego pozbawienia środków do życia. Zwolnienie lekarskie (potocznie nazywane L4) gwarantuje nam wypłatę świadczenia chorobowego. Ile ono wynosi? Do kiedy musimy dostarczyć zwolnienie, by nie narazić się pracodawcy, ani nie utracić prawa do chorobowego? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części artykułu.
1
W ciągu jakiego czasu należy dostarczyć zwolnienie lekarskie?

O nieobecności w pracy i przewidywanym czasie jej trwania powinniśmy powiadomić pracodawcę jak najszybciej. Należy to zrobić niezwłocznie – nie później niż w ciągu 2 dni.

Zasady usprawiedliwiania nieobecności w pracy są zawarte w regulaminie pracy. Najczęściej o nieobecności można powiadomić telefonicznie, mailem, pocztą lub przez inną osobę.

Na dostarczenie samego zwolnienia lekarskiego mamy 7 dni. Jeśli się spóźnimy, świadczenie chorobowe ulegnie obniżeniu o 25 proc. od ósmego dnia choroby do dnia dostarczenia tego zaświadczenia.
2
Czy lekarz może wypisać zwolnienie wsteczne?

Zaświadczenie lekarskie lekarz wystawia od dnia, w którym przeprowadził badanie lub od dnia bezpośrednio następującego po nim. Zwolnienie może być też wystawione wstecznie, za okres nie dłuższy niż 3 dni poprzedzające dzień, w którym lekarz przeprowadził badanie (tylko jeśli uzna, że w tym czasie byliśmy niezdolni do pracy).
3
A co ze zwolnieniem ze szpitala?

Zaświadczenie lekarskie potwierdzające pobyt w szpitalu powinno być wystawione nie później niż w dniu wypisu.

Jednak jeśli byliśmy w szpitalu dłużej niż 14 dni, szpital powinien je wystawiać co 14 dni, aby umożliwić wypłatę należnego świadczenia chorobowego. Do jego wypłaty nie wystarczy wypis albo zaświadczenie o przyjęciu do szpitala, tylko zwolnienie na druku ZUS ZLA.
4
Świadczenie chorobowe

Przez pierwsze 33 dni zwolnienia w roku kalendarzowym wynagrodzenie za czas choroby płaci pracodawca (14 dni, jeśli ukończyłaś 50 lat). Za kolejne dni – ZUS.

Świadczenie chorobowe w obu przypadkach wynosi zasadniczo 80 proc. twojej pensji.

Jeśli na przykład jesteś zatrudniona na podstawie umowy o pracę w dwóch różnych firmach, w razie choroby otrzymasz zasiłek z tytułu każdego zatrudnienia.
Strona 1 z 2

Powiązane porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie