dziecko z plecakiem

Plecak czy tornister - co lepsze do szkoły?
szyszunia - specjalista Tipy.pl

Zastanawiasz się nad tym, czy kupić swojemu pierwszakowi plecak czy też wybrać tornister? Nie ty jedyna. Jednak tak naprawdę akurat to nie ma zbyt dużego znaczenia. Pamiętaj, że najważniejsze, by wybrany tornister lub plecak nie powodował skrzywień kręgosłupa. Na co więc zwrócić uwagę, wybierając tak istotny przedmiot dla świeżo upieczonego ucznia?
1
Jak najlżejszy

Co drugie dziecko dźwiga za dużo podręczników do szkoły. Warto wiedzieć, że zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, ciężar plecaka pierwszoklasisty nie powinien przekraczać 10 proc. wagi ciała dziecka. Dopiero uczeń od 13. roku życia jest w stanie dźwigać torbę stanowiącą do 15 proc. wagi jego ciała.

Ważą nie tylko książki i zeszyty, ale też sam tornister lub plecak. Według norm europejskich, maksymalna jego waga dla uczniów klas I-III nie powinna przekraczać 1,2 kg, a dla starszych – 1,4 kg. Dlatego dla młodszych uczniów wybieraj plecak z cienkiego materiału, najlepiej wodoodpornego. Dobrze byłoby, aby można go było prać.
2
Szelki

Zarówno plecak, jak i tornister powinien mieć usztywnioną tylną ściankę. Dzięki temu kręgosłup nie jest tak obciążony, jak przy noszeniu miękkiego plecaka.
Dobrze, by miał tzw. wypraskę z pianki, czyli odpowiednio wyściełane i ukształtowane panele. Służą one nie tylko lepszej wentylacji, ale też odciążają kręgosłup.

Prawie każdy tornister ma regulację szelek. Zwróć uwagę, aby były one równej długości i ściągnięte w taki sposób, by plecak czy tornister przylegał do pleców, a nie opierał się na pośladkach.

Szelki powinny być wyściełane miękkim materiałem. Nie pozwól uczniowi nosić torby na jednym ramieniu. Odczuwalna waga plecaka wzrasta wtedy nawet o 60 procent – skolioza (boczne skrzywienie kręgosłupa) jest niemal murowana.
3
Praktyczne kieszenie

Plecak powinien mieć sporo pojedynczych komór i kieszonek. Bardzo niepraktyczne są worki, w których dziecko będzie wciąż czegoś szukać. Przegrody pozwalają utrzymać porządek.

Świetnym rozwiązaniem jest karabińczyk wewnątrz plecaka, do którego dziecko będzie mogło przypinać klucze do domu. Nie dość, że trudniej będzie mu je zgubić, to ich znalezienie w wypełnionym plecaku nie okaże się takie trudne.
Dno plecaka powinno być wzmocnione i koniecznie wodoodporne. Sugerujemy, aby plecak miał zewnętrzne kieszenie na bidon.

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie