Tutaj jesteś: Dziecko > Nastolatki > Wychowanie młodzieży > 4 znaki świadczące o tym, że twoje dziecko ma problemy

4 znaki świadczące o tym, że twoje dziecko ma problemy

Stopień trudności: umiarkowane
, specjalista Tipy.pl
 2.4/5 (8 ocen)
Oceń 
Udostępnij
 1 z 5 
Każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej, dba o nie i stara się czuwać nad jego bezpieczeństwem i zdrowiem. Jeśli jesteś w trakcie rozwodu, zmiany miejsca zamieszkania lub nastąpiły inne ważne zmiany w twoim życiu, najprawdopodobniej jesteś jeszcze bardziej czujna. Ale zaraz też powtarzasz sobie, że przecież nic złego z nim się nie dzieje. Często jednak rodzice przegapiają pierwsze znaki ostrzegawcze świadczące o tym, że ich dorastająca pociecha ma problemy. Zapoznaj się z nimi, dowiedz się też, co należy robić w takim przypadku.
1
Jest mniej towarzyskie

Twoje dziecko od jakiegoś czasu jest bardziej ponure, mniej rozmowne i częściej niż dotychczas zamyka się w swoim pokoju, szukając odosobnienia? Może borykać się z problemami związanymi z rodziną, szkołą czy relacjami z przyjaciółmi. Co robić? Nachalnym namawianiem do rozmów i zwierzeń nic nie wskórasz. Postaraj się za to dawać mu okazje do otworzenia się, zadbaj o wspólne spędzany czas, zaproponuj spacer, wyjście na zakupy czy pogranie w kosza. Jednocześnie daj mu też czas na pobycie samemu i przemyślenie wszystkiego.
2
Ma wahania nastroju

Nie da się ukryć, że wahania nastroju to nieodłączny element dorastania. Czerwone światełko powinno zapalić się wówczas, gdy tym zmianom towarzyszą wybuchy gniewu, i przemoc fizyczna. Obserwuj swoje dziecko i zaufaj intuicji: czy to tylko wahania typowe dla nastolatka, czy też kryje się za tym coś więcej. Jeśli podejrzewasz to drugie, porozmawiaj o tym z innymi członkami rodziny o problemie. Jeśli potwierdzą twoje obserwacje, warto poszukać pomocy u specjalisty. Wizyty u psychologów już dawno przestały być powodem do wstydu.
3
Przynosi gorsze niż zazwyczaj oceny

Wyniki w nauce to ważna sprawa, nie są one jednak wyznacznikiem sukcesu. Jeśli jednak dziecko do tej pory przynosiło czwórki i piątki, a nagle w dzienniku zaczęły pojawiać oceny niedostateczne i dopuszczające, powinnaś zareagować. Sprawdź, czy pogorszyły się noty z jednego przedmiotu czy też z większości z nich. Jeśli twój uczeń ma kłopoty z jednym, być może nie chodzi o żadne problemy, a po prostu dziecko przestało sobie w pewnym momencie z nim radzić. W przypadku gdy ma słabe oceny z wielu przedmiotów, postaraj się wesprzeć dziecko i wpoić mu dobre nawyki, takie jak odrabianie lekcji na czas.
4
Zmieniły się jego nawyki związane ze snem

Twoje dziecko ma worki pod oczami, ciągle jest senne, choć wcześniej codziennie było wulkanem energii. Kiedyś przesypiało całą noc jak suseł, a słyszysz, że jego sen jest niespokojny i płytki. Każda zmiana w nawykach związanych ze snem może wskazywać na to, że boryka się ono z problemami związanymi z domem lub ze szkołą. Porozmawiaj z dzieckiem o tym, co się dzieje i pomóż mu zadbać o dobry sen. Być może pomoże już nawet ograniczenie czasu spędzanego przed komputerem czy telewizorem tuż przed snem. Daj mu też odczuć, że z każdym problemem może bez obaw do ciebie przyjść.
 2.4/5 (8 ocen)
Oceń 
Udostępnij
  • Komentarze Tipy.pl (0)

Nie będzie widoczny na stronie
 
Najczęściej mamy z nimi do czynienia początkiem wiosny oraz w okresie letnim. Synoptycy i łowcy burz twierdzą, że...
Newsletter - Bądź na bieżąco Codziennie nowa porada w twojej skrzynce
 
Jeśli jesteś rodzicem, który jest aktualnie w trakcie rozwodu i martwi się, jak dzieci poradzą sobie ze zmianami, dobrą...
Jak wychować dziecko po rozwodzie?
Jeśli jesteś rodzicem, który jest aktualnie w trakcie...
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
Czym są Tipy.pl? Co chcesz zrobić? Zmotywować się do pracy? Zrobić samolot z papieru? Zareklamować się w Internecie? Tipy.pl to miejsce, gdzie możesz znaleźć porady i wskazówki na każdy temat.
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


   Akceptuje regulamin *wyrażam zgodę na świadczenie usługi, przyjmuję do wiadomości, że jednocześnie tracę prawo do odstąpienia od Umowy.
   Wyrażam zgodę na otrzymywanie od GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.| z siedzibą w Krakowie, Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków |Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS – 416593| NIP – 5272644300 |za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., nr 144, poz. 1204, z późn. zm.). Do korespondencji powyżej wskazuję m. in. podany przeze mnie w formularzu i należący do mnie adres e-mail.
Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub
Usługę świadczy

GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.

Siedziba

Kraków
Os. Teatralne 9A
31-946 Kraków

Krajowy Rejestr Sądowy

Sąd Rejonowy w Krakowie
XI Wydział Krajowego Rejestru Sądowego

Kontakt

Tel: +48 12 646 28 12
Fax: + 48 12 646 27 10
E-mail: tipy@firma.interia.pl
Adres: Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków

KRS 0000416593    NIP 5272644300    REGON 142734048
Nie jestem pasożytem, nie blokuje reklam
pasożyt
Proszę wyłącz Adblock-a, jeśli chcesz zobaczyć treść artykułu.