Tutaj jesteś: Jedzenie i Picie > Przepisy Świateczne > Przepisy Bożonarodzeniowe > Karp świąteczny - dowiedz się więcej

Karp świąteczny - dowiedz się więcej

Stopień trudności: łatwe
, specjalista Tipy.pl
 3.9/5 (51 ocen)
Oceń 
Udostępnij
Większość z nas nie wyobraża sobie Wigilii bez ryby na stole, przy czym tradycyjnie króluje na nim karp. Jakiego karpia kupić, jak poprawić jego smak i jak poznać jego świeżość to jedne z najczęściej zadawanych pytań. Czytając poniższe wskazówki łatwo poradzisz sobie z każdym karpiem.
1
Największy karp na świecie
Karp - informacje ogólne

* Karp jest rybą słodkowodną, żyje zarówno na wolności jak i w stawach hodowlanych.
* Karp jest potrawą postną. Pierwsze hodowle karpi mieściły się na terenach zakonów. Z racji częstych postów zakonników karp stanowił podstawę ich menu. Zwyczaj jedzenia tej ryby z czasem przeniósł się na stół wigilijny stając się symbolem Świąt Bożonarodzeniowych.
* Największy karp świata ważył ponad 38 kg, lecz ten nasz, wigilijny to znacznie mniejsza ryba.
* Karp ma tłuste, lekko słodkawe mięsko, łuskę na skórze i około 100 ości.
2
Likwidowanie nieprzyjemnego zapachu

* Karpie hodowlane, kupowane przed świętami, rzadko czuć mułem ponieważ przechodzą “oczyszczanie” w zbiornikach z bieżącą wodą.
* Karpie złowione (na kartę wędkarską oczywiście) dobrze jest przez 2 dni potrzymać bez jedzenia w bieżącej wodzie, wtedy stracą nieprzyjemny zapach.
* Jeśli kupiony karp ma nieprzyjemny zapach mułu należy go posolić, obłożyć cebulą i włożyć na 2h do lodówki.
Jak pozbyć się zapachu ryby?
Jak zrobić kompot z suszonych śliwek?
Jak oczyścić rybę z łusek?
Jak kisić buraki?
3
Usuwanie łusek z karpia

Skóra karpia jest zdrowa i smaczna, lecz wcześniej należy ją oczyścić z łusek, których w zależności od gatunku karpia może być od kilku do kilkuset. W tym celu należy karpia włożyć na godzinę do lodówki - wtedy łuski bardzo łatwo schodzą.
4
Wybór wielkości karpia

* Im karp mniejszy ( około 0,8 - 1,0 kg, mniejszych nie wolno odławiać jeśli ich długość nie przekroczy 30 cm !) tym smaczniejszy lecz trzeba jedząc go bardzo uważać na cieniutkie, prawie niewidoczne ości.
* Karpie od 1,20 do 1,8 kg mają duże ości, łatwo je filetować ( karp w galarecie) i łatwo też omijać ości w smażonej rybie - są grube i sztywne.
* Karp powyżej 2 kg jest już bardzo tłustą rybą, jest ciężkostrawny, lecz ma wielu zwolenników.
5
Jedzenie karpia

Aby łatwiej strawić karpia, należy go jeść z chrzanem, który rozbija tłuszcz na mniejsze, łatwe do strawienia cząstki.
6
Kupowanie karpia
Kupowanie karpia

Kupując karpia, należy zwrócić uwagę na czystość wody w jakiej się znajduje, czy nie jest poobijany, czy nie ma plam i uszkodzeń - karp ma być zdrowy i żywotny.
7
Humanitarne traktowanie karpia

* Ze względów humanitarnych dobrze jest zabić karpia natychmiast po zakupie. Niektóre sklepy świadczą takie usługi, inne sprzedają karpie częściowo wypatroszone lub nawet pokrojone w dzwonka. Na takie karpie należy zwracać szczególną uwagę, ponieważ mogą być nieświeże.
8
Świeżość karpia

* Świeżość poznajemy nie tylko po zapachu lecz również po stanie w jakim jest mięso - po naciśnięciu palcem na karpiu nie może powstać wgłębienie.
9
Delikatny, wyrafinowany smak

* Karp ma delikatniejszy smak jeśli po umyciu wytrzemy go w papierowy ręcznik i skropimy cytryną.
 3.9/5 (51 ocen)
Oceń 
Udostępnij
  • Komentarze Tipy.pl (4)

Nie będzie widoczny na stronie
 
Prosport - 2010-12-24

do 7iab:

Czy zastanawiałaś się w ogóle nad tym co jesz na co dzień? Myślisz, że z czego jest szynka czy kiełbasa? A żeberka? Każde zwierze idąc na rzeź cierpi. Zwierzęta wyczuwają, że mają zostać zabite. Ile razy grzeczne normalnie krowy wyrwały się właścicielom przed wprowadzeniem do uboju i uciekły. A czy wiesz, że koniom lecą łzy bezpośrednio przed ubojem? A teraz pomyśl o ile taka krowa czy zwłaszcza koń są mądrzejsze i bardziej rozumne od karpia! Inna sytuacja dotyczy jaj, pomimo, że kur nikt nie zabija to chyba wiesz, że przez kilka lat trzymane są w ciasnych maleńkich klatkach i doświetlane, aby wydawało im się, że dzień trwa całą dobę. Biedne wymęczone kurki! Jednak skoro jesteś taka "dobra" i dbasz o zwierzęta to z pewnością jesz wyłącznie jajka oznaczone numerem 0 (kury z ekologicznej hodowli, które mają tyle szczęścia, że trawę i słońce zobaczą). A mleko jakie pijesz? Mogę się założyć, że pierwsze lepsze - czyli od krówek całe życie ściśniętych jedna koło drugiej i podłączonych do maszyn, które je cały czas doją. A jeśli jesteś wegetarianką, to co, myślisz, że rośliny nie czują? Czy słyszałaś kiedyś, że należy mówić do kwiatków, aby lepiej rosły? Rośliny bardziej kochane rosną znacznie bujniejsze i większe, niż te zapomniane w kącie.

A teraz się zastanów, czy w ogóle jeść. Bo może, aby nikogo nie skrzywdzić będziesz się odżywiać tylko wodą i promieniami słonecznymi.

Wiedz, że człowiek jeść musi a poza tym jest mięsożerny. Tak nas natura zbudowała. Więc nie rozpaczaj nad losem karpia, bo niejeden karp ma lepiej niż niektórzy ludzie - poniżani, biedni, niekochani, z którymi się nikt nie liczy. Radziłbym ci zainteresować się ludźmi bardziej. Jeśli masz problem z karpiem - to go nie jedz, ale nie broń jeść go innym. A jeśli jego nie chcesz jeść, to tak jak napisałem - nie jedz niczego, bo wszystkie zwierzęta i rośliny cierpią podczas zabijania.

7iab - 2010-12-24
Pomyślcie,ile ta ryba się nacierpi zanim w okrutny sposób przez straci życie. Noszenie w workach foliowych,wyskakują z kadzi i całym ciałem upadają na podłogę, w zbiornikach woda jest nienapowietrzana one duszą się. W wyniku ogromnego stresu wydzielają adrenalinę, która powoduje w jej mięsie bardzo. niedobry smak.Wczujcie się w położenie tych ryb,a potem z wyrzutami sumienia je spożywajcie w te święta Wiwa
ryba - 2009-10-13
ładna ryba
hello xD - 2009-04-21
o jacie ale duże te karpie pozdro dal tych co je złowili :P xD
Newsletter - Bądź na bieżąco Codziennie nowa porada w twojej skrzynce
 
Święta Bożego Narodzenia nie mogą obejść się bez karpia. Karp jest przepyszną rybą jednak istnieje problem dotyczący...
Jak zabić karpia?
Święta Bożego Narodzenia nie mogą obejść się bez karpia. Karp jest przepyszną...
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
Czym są Tipy.pl? Co chcesz zrobić? Zmotywować się do pracy? Zrobić samolot z papieru? Zareklamować się w Internecie? Tipy.pl to miejsce, gdzie możesz znaleźć porady i wskazówki na każdy temat.
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


   Akceptuje regulamin *wyrażam zgodę na świadczenie usługi, przyjmuję do wiadomości, że jednocześnie tracę prawo do odstąpienia od Umowy.
   Wyrażam zgodę na otrzymywanie od GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.| z siedzibą w Krakowie, Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków |Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS – 416593| NIP – 5272644300 |za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., nr 144, poz. 1204, z późn. zm.). Do korespondencji powyżej wskazuję m. in. podany przeze mnie w formularzu i należący do mnie adres e-mail.
Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub
Usługę świadczy

GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.

Siedziba

Kraków
Os. Teatralne 9A
31-946 Kraków

Krajowy Rejestr Sądowy

Sąd Rejonowy w Krakowie
XI Wydział Krajowego Rejestru Sądowego

Kontakt

Tel: +48 12 646 28 12
Fax: + 48 12 646 27 10
E-mail: tipy@firma.interia.pl
Adres: Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków

KRS 0000416593    NIP 5272644300    REGON 142734048
Nie jestem pasożytem, nie blokuje reklam
pasożyt
Proszę wyłącz Adblock-a, jeśli chcesz zobaczyć treść artykułu.