gronkowiec

Jak leczyć gronkowca?

ZdrowieZdrowie - specjalista Tipy.pl
gronkowiec
1 z 6
Choroba powszechnie nazywana gronkowcem wywołana jest przez zakażenie bakteriami Staphylococcus aureus, które występują naturalnie na powierzchni ludzkiego nabłonka (np. w nosie) i zwykle nie powodują żadnych problemów. Jednak, jeżeli nastąpi jakieś uszkodzenie powierzchni skóry bakterie te wnikają do organizmu i powodują infekcję, która może prowadzić do zapalenia mieszków włosowych, zapalenia tkanki łącznej, powstawania czyraków, liszai oraz zespołów poparzenia skóry. Poniżej znajdziesz informacje jak leczyć gronkowca.
1
mycie rąk
Utrzymuj czystość.

Jeżeli zakażenie gronkowcem występuje tylko miejscowo, tam gdzie skóra została uszkodzona wystarczy leczenie powierzchniowe, polegające na utrzymaniu skóry w czystości. Miejsce zakażenia należy przemywać wodą z mydłem najlepiej antybakteryjnym, okładać ciepłymi okładami, smarować maścią z antybiotykiem i dokładnie obandażować sterylnym opatrunkiem. Podczas mycia rany należy używać miejscowo jednorazowych ręczników by nie przenosić bakterii. Jeżeli skóra jest zaczerwieniana, bolesna, występują ropiejące obszary lub masz gorączkę niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem.

2
ciepły okład
Leczenie ciepłem.

Bardzo pomocne w leczeniu gronkowca są gorące okłady. Ciepło zwiększa ciśnienie i pomaga zmniejszyć dyskomfort, a także zwiększa napływ białych krwinek i przeciwciał co powoduje, że przyspiesza zwalczanie infekcji.

3
antybiotyki
Antybiotyki.

Lekarz może zdecydować, że najlepsze do leczenia gronkowca będą antybiotyki podawane doustnie. Należy dokładnie przestrzegać zaleceń lekarza zwłaszcza, jeżeli chodzi o czas zażywania antybiotyków. Jeżeli zbyt wcześnie przerwiemy leczenie infekcja zostanie wyciszona, a nie wyleczona i szybko powróci jeszcze silniejsza, ponieważ bakterie uodpornią się na antybiotyk. Można również stosować naturalne specyfiki o działaniu bakteriobójczym i przeciwpasożytniczym, zawierające wyciąg z piołunu, omanu, macierzanki czy prawoślazu (np. Para Farm, do kupienia tutaj).

4
chirurdzy
Interwencja chirurgiczna.

Niektóre zakażenia gronkowcem prowadzą do powstawania groźnych ropni, które muszą być usuwane operacyjnie. Są ropnie, które wymagają kilku interwencji lekarza, ponieważ posiadają kilka kieszeni ropy. Interwencja chirurgiczna stosowana jest dopiero, gdy antybiotyki i kompresy nie pomogą.

5
hospitalizacja
Hospitalizacja.

Jeżeli twoja infekcja jest na tyle poważna, że nie pomagają ci żadne środki rozwiązaniem jest hospitalizacja i stosowanie antybiotyków dożylnie. Ponieważ istnieją różne szczepy Staphylococcus aureus trzeba dobrać odpowiedni antybiotyk, który zwalczy dany szczep. Niestety są też szczepy (MRSA i VRSA), które są prawie całkowicie oporne na antybiotyki.

?

Wskazówki
* Jeżeli masz jakiekolwiek, nawet najmniejsze wolno gojące się rany skonsultuj się z lekarzem by zdecydował czy konieczne jest zastosowanie maści z antybiotykiem lub antybiotyków doustnie.

Strona 1 z 6

Powiązane porady

płyn na odciski Acerin
łupież
Jak leczyć grzybicę paznokci?

Podobne porady

Komentarze (25)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

miki
29.03.2017
Ciekawą kuracją jest kuracja Żyworódką która jako jedyne zioło zwalcza Gronkowca.
miki
29.03.2017
Ciekawą kuracją jest kuracja Żyworódką która jako jedyne zioło zwalcza Gronkowca.
Miki
29.03.2017
674g
Beata
18.07.2016
Miałam czyraki z gronkowcem. Leczono mnie przez 2 lata różnymi. Nic nie pomagało. Babrało się coraz bardziej, coraz większe dziury się robiły. Miałam już skierowanie na chirurgiczne leczenie do szpitala. Przez przypadek przeczytałam, że olej kokosowy tłoczony na zimno ma silne właściwości antybiotyczne i zaczęłam robić z niego okłady.
O dziwo wreszcie pomogło i już po tygodniu rany zaczęły się goić. Po 2 tygodniach nie było wycieku ropy, wszystko zaschło, a po dłuższym czasie nawet nie mam żadnych blizn i już 3 lata gronkowiec nie wraca, a lekarz chirurg nie dawał mi gwarancji, że mnie wyleczy na 100%, że mogą być powroty, bo to był ten gronkowiec trudny do wyleczenia. Czasami, jak widać u mnie, przypadek i naturalne środki lepiej sobie radzą niż medycyna współczesna.
kcin
07.03.2016
Na wszelkie rany bardzo dobrze robi okład z preparatu Octenisept.
Kupujemy opakowanie 250ml spray w aptece i gazę oraz plaster.
Przyklejamy plastrem gazę złożoną kilkukrotnie do rany i nasączamy Octenisept'em.
Taką przymoczkę trzymamy całą noc najlepiej i powtarzamy zabieg gdyby z rany się coś sączyło jeszcze. Można też i na dzień, aby długo trzymać: najmniej 3, max do 10 godzin jeden opatrunek. To nie zaszkodzi w żadnym przypadku! Preparat likwiduje wszystkie bakterie, oczyszcza ranę z martwej tkanki i bardzo przyspiesza gojenie, nie barwi też rany dlatego nie utrudnimy lekarzowi oceny sytuacji. Żadne "babcine" "sposoby" typu aloes, propolis czy inne nie równają sie do tego preparatu, jeżeli chodzi o rany skóry, co do innych się nie wypowiadam bo nie przetestowałem na sobie.
lea
15.02.2016
Nowe wybory powinny pomóc ...
katia
08.02.2016
przede wszystkim jaki szczep? MSSA czy MRSA, czy jest na skórze, czy w nosie, w zatokach, czy w stawach, miękkich tkankach i td, antybiotyki- tak, potem paraprotex prawie non stop i robienie wymazów, badań, odkwaszenie organizmu, żołądka,
ew
25.01.2016
10 lat temu wyleczyłam moje dziecko z gronkowca złocistego (szpitalnego) wdychaniem dymu z palonej brzozy - z korą, lekko wilgotnej, rozpalonej na grilu, 3 krótkie "sesje". Żadne antybiotyki i big farmy przez 5 lat nie okazały się nawet w 10 % tak skuteczne jak brzoza. Tylko po brzozie gronkowiec nie wrócił. ps.macie tu za dużo reklam
trisza
19.01.2016
Znajoma wyleczyła gronkowca którym została zarażona przy porodzie- pijąc srebro koloidalne i każdemu to poleca bo sprawdzone.
max
07.12.2015
polecam podwojna lewatywe...