świnka skarbonka

5 błędów, które popełniamy w zarządzaniu swoimi finansami

karolina_abc - specjalista Tipy.pl
świnka skarbonka
1 z 6
Dla wielu z nas zarządzanie swoimi pieniędzmi to trudna sztuka. Nasze plany, dotyczące czy to wakacji czy też zakupu nowych mebli, często odwlekamy z powodu braku funduszy. Okazuje się jednak, że jest w tym dość sporo naszej winy. Przeczytaj artykuł i poznaj pięć najbardziej powszechnych złych nawyków dotyczących gospodarowania pieniędzmi, które mogą zrujnować twoją przyszłość, jeśli w porę się nie opamiętasz.
1
oszczędności
Brak oszczędności na czarną godzinę

Gdy tylko na swoim koncie w banku widzisz jakąś sumę pieniędzy, łatwo ulegasz pokusie ich natychmiastowego wydania. Pamiętaj jednak o tym, że życie jest pełne niespodzianek i awaryjna sytuacja, w której będziesz potrzebował większej sumy pieniędzy może zdarzyć się w każdej chwili. Możesz na przykład stracić pracę, a rachunki, koszty naprawy samochodu czy leczenia będziesz musiał z czegoś pokryć. Jeśli chcesz uniknąć zadłużania się, załóż osobne konto, na które będziesz regularnie odkładał pieniądze na czarną godzinę. Niech będzie to osobne konto, takie, którego stanu nie będziesz miał okazji sprawdzać co chwilę, aby nie ulegać zbędnym pokusom wydania jego środków.
2
budżet
Wydawanie więcej niż zakłada budżet

Pomocą w oszczędzaniu może być dokładne planowanie swojego comiesięcznego budżetu. Jeśli już taki stworzysz, staraj się go rygorystycznie trzymać. Ważne jest to, aby nie wydawać więcej niż pozwala ustalony budżet. Ułatwi ci to uważne śledzenie każdej dokonywanej na swoim koncie transakcji.
3
jedzenie pizzy
Lenistwo

Lenistwo często przyczynia się do dodatkowych niepotrzebnych kosztów. Na przykład, jeśli nie chce ci się przygotowywać posiłków samemu, wydajesz więcej na jedzenie na wynos lub gotowe sklepowe produkty. Zakupy w okolicznym warzywniaku nie wymagają aż tak wiele wysiłku, a zazwyczaj są tańszą opcją. Nie zapominaj również o możliwościach dodatkowego zarobku, które pojawiają się na horyzoncie, jak na przykład dodatkowe płatne godziny pracy.
4
karta kredytowa
Zakupy na kartę kredytową

Jednym z najszybszych sposobów na zrujnowanie swojej finansowej przyszłości jest wplątanie się w błędne koło kredytowe. Dlatego zrezygnuj z karty kredytowej podczas zakupów, jeśli nie masz odpowiedniej ilości pieniędzy, aby ją spłacać. Pamiętaj o tym, że kwota niespłacona na karcie kredytowej generuje dodatkowe koszty, które z czasem sumują się i powodują jeszcze większe zadłużenie. Jeśli zatem wiesz, że nie będziesz w stanie spłacić kwoty na karcie kredytowej, najlepiej pozbądź się jej zawczasu.
5
oszczędności
Pochopne wyciąganie pieniędzy z konta

Jeśli już udało ci się odłożyć coś na swoją przyszłość, na przykład na emeryturę, nie daj się pokusie wyciągania tych pieniędzy z konta w razie nieprzewidzianych wydatków. Pamiętaj, że podatek jaki zapłacisz będzie wysoki, a ponadto stracisz odsetki, które mogłyby narosnąć od tej sumy w przyszłych latach.

Jednym z najlepszych sposobów na wypracowanie sobie właściwej drogi ku dobrej finansowej przyszłości jest skorzystanie z doświadczonego księgowego, który pomoże ci wdrożyć konkretny plan działania. Może więc warto rozejrzeć się za zaufanym doradcą finansowym w twojej okolicy i skorzystać z jego rad i doświadczenia w planowaniu finansów dla całej twojej rodziny.
Strona 1 z 6

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (10)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Bogdan56_Ch
19.10.2015
Co za bzdury! Przy zarobkach Polaków, cud że jeszcze mają siłę do pracy. Bez prawidłowej gospodarki pieniędzmi a raczej głodzeniu się, Polacy już dawno powymieraliby na tych marnych zarobkach. A emeryci, to cud jak potrafią liczyć każdą złotówkę, a tu taki bzdurny artykuł obrażający społeczeństwo. To politycy nie potrafią oszczędzać i przejadają społeczne finanse.
marnarz
19.10.2015
Co za poziom. Ten artykuł to edukacja dla sześciolatka. Szkoda. Trudno o dobry materiał dot. oszczędzania i inwestowania-niestety.
Piotr34
19.10.2015
Najwiekszy blad to praca w Polsce.
max
19.10.2015
Wiem poeplniam bład taki ze nie wyjechalem stad klika lat temu wtedy mialbym pieniadze
brudnyHARY
19.10.2015
Super. Najlepsza jest ostatnia rada. Weź sobie doradcę finansowego :) . Jeszcze księgową i pare innych osoób. To co odłożysz akurat wystarczy na pokrycie ich wyposażenia hahaha .
sss
19.10.2015
Ciągle nie masz pieniędzy? A skąd ma się je mieć jak się zarabia 1400 brutto? CHAMY?
Jacx
19.10.2015
tak POpełniamy wciąż te same błędy, głosując.. 25.10 tego błędu już nie POpełnimy.
Alex
19.10.2015
A z czego mam oszczędzać mając najniższą krajową??? Artykuł mija się z Polskimi realiami...
Teddy
19.10.2015
Ciągle nie masz pieniędzy? Pewnie popełniasz jeden błąd--pracujesz w Polsce. :-)
kkk
19.10.2015
za tak głupie artykuły powinni karać