Tutaj jesteś: Moda i Uroda > Pielęgnacja Skóry > Trądzik > 3 najczęstsze przyczyny trądziku

3 najczęstsze przyczyny trądziku

Stopień trudności: umiarkowane
, ekspert Tipy.pl
 2.8/5 (4 ocen)
Oceń 
Udostępnij
 1 z 4 
Co wywołuje trądzik? Wszyscy znamy ludzi, którzy nie dbają o swoją skórę, ale praktycznie nie wiedzą, co to pryszcz. Inni mogą starannie pielęgnować cerę i mimo to ciągle borykają się z wypryskami. Dlaczego jedni są podatni na trądzik a drudzy nie? Istnieją trzy główne czynniki, które mają wpływ na rozwój trądziku i nie mają one nic wspólnego z dbałością o skórę. Skutkiem wystąpienia tych trzech czynników jest trądzik. Wszystkie trzy elementy muszą zaistnieć, aby wystąpiły trądzikowe wypryski.
1
Nadmierna aktywność gruczołów łojowych

Gruczoły łojowe produkują sebum, czy też łój, potrzebne, aby natłuścić powierzchnię skóry. Gruczoły łojowe osób podatnych na występowanie trądziku produkują więcej sebum niż potrzeba. Nadmiar łoju gromadzi się w porach blokując kanał łojowy i zatykając tym samym mieszek włosowy.

Jak podaje Instytut Dermatologiczny, sebum osób cierpiących na trądzik ma nieco inny skład. Ma wyższy poziom estrów skwalenu i estrów woskowych, a zawiera mniej wolnych kwasów tłuszczowych i kwasu linolowego. Taki skład oznacza korzystne środowisko dla rozwoju bakterii powodujących trądzik.
2
Nieprawidłowe złuszczanie się komórek naskórka

Naskórek cały czas się złuszcza usuwając w ten sposób martwe komórki, które odpadają od warstwy rogowej naskórka i zostają zastąpione nowymi. W przypadku skóry podatnej na występowanie trądziku proces ten jest zachwiany – powstaje cztery do pięciu razy więcej komórek naskórka niż w przypadku normalnej skóry.

Cierpiący na trądzik mają też w skórze mniej keratynosomów. Keratynosomy znajdują się w komórkach warstwy rogowej naskórka. Są odpowiedzialne za uwalnianie enzymów trawiących substancję, która sprawia, że komórki trzymają się razem. Mówiąc najprościej, skóra podatna na trądzik produkuje więcej martwych komórek naskórka niż normalna, a te nie złuszczają się prawidłowo. Zamiast tego, komórki naskórka zostają wciągnięte do środka mieszka włosowego i tworzą zaskórnik.
3
Namnażanie się bakterii

Propionibacteria acnes (P. acnes) to bakteria stale obecna na skórze u większości ludzi. Tam, gdzie rozwinął się trądzik, populacja tej bakterii wymknęła się spod kontroli. Zatyczka w porze powstała z martwych komórek i sebum stwarza beztlenowe środowisko. Bakteria Propionibacteria acnes świetnie czuje się w takich warunkach i jej populacja rośnie.

Propionibacteria acnes trawi sebum uwięzione wewnątrz pora, produkując odpad w postaci kwasu tłuszczowego. Substancja ta podrażnia wnętrze pora, co powoduje zaczerwienienie i stan zapalny. Warto zwrócić uwagę, że mycie nie jest w stanie usunąć P. acnes. Obecność tej bakterii nie ma żadnego związku z brakiem higieny.
 2.8/5 (4 ocen)
Oceń 
Udostępnij
  • Komentarze Tipy.pl (0)

Nie będzie widoczny na stronie
 
Newsletter - Bądź na bieżąco Codziennie nowa porada w twojej skrzynce
 
Wielka życiowa zagadka: dlaczego 40 letnie osoby wciąż posiadają wypryski. Rozwiązanie wielkiej życiowej zagadki:...
11 przyczyn zatkanych porów
Wielka życiowa zagadka: dlaczego 40 letnie osoby wciąż posiadają wypryski. Rozwiązanie...
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
Czym są Tipy.pl? Co chcesz zrobić? Zmotywować się do pracy? Zrobić samolot z papieru? Zareklamować się w Internecie? Tipy.pl to miejsce, gdzie możesz znaleźć porady i wskazówki na każdy temat.
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


   Akceptuje regulamin *wyrażam zgodę na świadczenie usługi, przyjmuję do wiadomości, że jednocześnie tracę prawo do odstąpienia od Umowy.
   Wyrażam zgodę na otrzymywanie od GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.| z siedzibą w Krakowie, Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków |Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS – 416593| NIP – 5272644300 |za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., nr 144, poz. 1204, z późn. zm.). Do korespondencji powyżej wskazuję m. in. podany przeze mnie w formularzu i należący do mnie adres e-mail.
Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub
Usługę świadczy

GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.

Siedziba

Kraków
Os. Teatralne 9A
31-946 Kraków

Krajowy Rejestr Sądowy

Sąd Rejonowy w Krakowie
XI Wydział Krajowego Rejestru Sądowego

Kontakt

Tel: +48 12 646 28 12
Fax: + 48 12 646 27 10
E-mail: tipy@firma.interia.pl
Adres: Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków

KRS 0000416593    NIP 5272644300    REGON 142734048
Nie jestem pasożytem, nie blokuje reklam
pasożyt
Proszę wyłącz Adblock-a, jeśli chcesz zobaczyć treść artykułu.