Masaż? Dziękuję, nie dziś

Kiedy nie wolno robić masażu?

monika_w - specjalista Tipy.pl
Masaż? Dziękuję, nie dziś
1 z 14
Który mąż nie masował stóp żonie? I której żonie nie zdarzyło się wymasować mężowi spiętej szyi? Większości z nas masaż kojarzy się z przyjemnością. Jednak w przypadku niektórych schorzeń, ta odrobina luksusu może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie. Lista przeciwwskazań do masażu jest dłuższa niż mogłoby ci się wydawać.
1
Gorączka
Gorączka

Podczas gorączki ciało dąży do zidentyfikowania i pozbycia się agresora. Masaż wzmaga cyrkulację krwi, a zatem może powodować zakłócenia w funkcjonowaniu naturalnych mechanizmów obronnych organizmu.
2
Stan zapalny
Stan zapalny

Masaż może prowadzić do dodatkowego podrażnienia obszaru zapalnego, należy go więc unikać. W nomenklaturze medycznej nazwy zapaleń narządów w organizmie kończą się łacińskim przyrostkiem –itis. Przykładowo: phlebitis (zapalenie żył), dermatitis (zapalenie skóry), arthritis (zapalenie stwów) etc. Jeśli zapalenie jest niewielkie, masować można miejsca wokół niego.
3
Nadciśnienie
Nadciśnienie

Wysokie ciśnienie krwi jest powodowane nadmiernym naciskiem na ściany naczyń krwionośnych. Te z kolei są intensywnie stymulowane podczas masażu. Osoby cierpiące na nadciśnienie i schorzenia serca powinny otrzymywać co najwyżej delikatne, relaksujące zabiegi masażu.
4
Choroby zakaźne
Choroby zakaźne

Jak wspomnieliśmy powyżej, masaż nie jest wskazany przy gorączce. Dodatkowo w tym przypadku to osoba masująca naraża się na zakażenie.
5
Przepuklina
Przepuklina

Przepuklina to uwypuklenie zawartości jamy ciała (zwykle w obrębie jamy brzusznej) przez otwór w powłokach mięśniowych. Nie warto próbować wpychać wystające organów z powrotem do środka ciała podczas masażu. Przepuklinę leczy się chirurgicznie.
6
Osteoporoza
Osteoporoza

To schorzenie najczęściej występuje u starszych ludzi. Jest powodowane zmniejszeniem gęstości kości, które stają się łamliwe i słabe. Cierpiących na osteoporozę można rozpoznać choćby po mocno zaokrąglonych plecach i obwisłych barkach. Masaż może okazać się zbyt intensywną terapią dla osób, które borykają się z tą dolegliwością.
7
Żylaki
Żylaki

Masaż ciała w miejscach, gdzie pojawiły się żylaki może tylko pogorszyć problem. Ale jeśli delikatny masaż jest stosowany w okolicach żylaków, a ruchy skierowane są ku sercu, może okazać się bardzo korzystny.
8
Złamania
Złamania

Nigdy nie należy masować okolic ciała, gdzie następuje zrastanie kości po złamaniu. Delikatny masaż w okolicach tych miejsc może jednak powodować lepszą cyrkulację i pomóc w powrocie do zdrowia.
9
Problemy skórne
Problemy skórne

Nie należy masować wysypek, ran, siniaków, oparzeń, czyraków, czy bąbli. Zazwyczaj problemy skórne są miejscowe i można masować pozostałe obszary ciała.
10
Rak
Rak

Rak rozprzestrzenia się poprzez układ limfatyczny. Masaż wzmaga cyrkulację limfy, zatem może się też przyczynić do rozprzestrzenienia się choroby po ciele. Przy tej chorobie wystarczy troskliwy, delikatny dotyk.
11
Inne schorzenia
Inne schorzenia

Cukrzyca, astma i inne poważne schorzenia mają przeciwwskazania co do stosowania masażu. W tych przypadkach, zanim przystąpisz do masażu, skonsultuj się z lekarzem.
12
Zakażenie wirusem HIV
Zakażenie wirusem HIV

Są ludzie, którzy uważają, że AIDS można się zarazić poprzez dotyk. Większość z nas wie, że tak nie jest. Jeśli nie dochodzi do wymiany płynów ustrojowych (krwi, spermy, wydzieliny pochwowej, czy mleka matki), podczas masażu nie można zarazić się wirusem HIV. Sam fakt bycia zakażonym nie jest przeciwwskazaniem do masażu, ale infekcje, na które zapadają chorzy powodują, że takie przeciwwskazania się pojawią.

Dla ludzi z AIDS bliskie, pełne ciepła kontakty są niezmiernie istotne. Ale jeśli na ich ciele pojawiają się wysypki, owrzodzenia, zmiany patologiczne, czy opuchlizny, lepiej zostawić masaż profesjonaliście. Jeśli na rękach masz drobne rany, czy zadrapania, podczas masażu osoby zainfekowanej wirusem HIV, korzystaj z cienkich rękawiczek chirurgicznych.
13
Same przeciwwskazania!
Same przeciwwskazania! Czy ta lista ma sugerować, że zanim zdecydujesz się kogokolwiek pomasować, najpierw powinieneś dostać pozwolenie lekarza? Cóż, w wielu przypadkach tak właśnie jest. Pamiętaj o tym, zanim zrobisz komuś przyjemność proponując masaż. Nie musisz być lekarzem, aby pamiętać o głównej zasadzie etycznej w medycynie: po pierwsze nie szkodzić.
Strona 1 z 14

Powiązane porady

masaż antycellulitowy
Masaż twarzy
Naga kobieta

Podobne porady

Komentarze (3)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

68klaser
04.11.2015
do kitu
rehabilitant
04.11.2015
co za "specjalista" wypisuje takie głupoty!!!!!!
Malkontent
04.11.2015
Ależ bełkot.