kontakt wzrokowy

Jak wykorzystać kontakt wzrokowy do budowania zaufania?
haniahania - specjalista Tipy.pl

Spośród wszystkich niewerbalnych sygnałów, język oczu jest prawdopodobnie najbardziej fascynujący. Mówi się, że „oczy są zwierciadłem duszy”. Zdecydowanie zgadzam się z tym stwierdzeniem – oczy mogą powiedzieć bardzo dużo o skrywanych myślach i uczuciach. Jeszcze bardziej zdumiewający jest fakt, iż możesz wykorzystać język oczu do budowania zaufania i sprawienia, że ludzie będą cie lubić. Oto, co musisz zrobić:
1
Kluczowe znaczenie ma kontakt wzrokowy. Jeśli chcesz wzbudzić zaufanie i szacunek, musisz utrzymywać kontakt wzrokowy przez około 70% czasu. Unikanie kontaktu wzrokowego podświadomie wywołuje w innych wrażenie nieszczerości, nieśmiałości, lęku przed czymś lub wstydu.
Jeśli w sposób ciągły unikasz kontaktu wzrokowego, możesz zostać odebrany jako ktoś niepewny siebie, nie wzbudzający zaufania, a nawet podstępny. Nie musi tak być w twoim przypadku, ale warto zdawać sobie sprawę z tego, że jest to naturalna reakcja ludzi na kogoś, kto nie patrzy im prosto w oczy.
Jeśli jesteś zbyt wstydliwy lub boisz się kontaktu wzrokowego, patrz na grzbiet nosa rozmówcy albo na obszar między jego oczami.
2
Bądź świadom języka twoich oczu. Niektórzy ludzie podświadomie wysyłają sygnały niewerbalne, które obrażają innych ludzi. Bądź szczególnie skoncentrowany na ruchach twoich oczu, nie przewracaj nimi, bo inaczej wywołasz irytację rozmówcy.
Twoje oczy świecą się, gdy jesteś w dobrym, radosnym nastroju, jednak gdy jesteś samotny lub załamany twoje spojrzenie nabiera tępego wyrazu. Zatem jeśli dręczą cię jakieś problemy, albo po prostu nie masz nastroju na rozmowę, dobrym pomysłem jest przełożenie spotkania. W przeciwnym razie twoje oczy będą podświadomie wysyłać rozmówcy sygnał o twoim złym nastroju.
3
Odsłoń oczy. Unikaj noszenia okularów przeciwsłonecznych, ponieważ zakrywanie oczu może wywołać u innych wrażenie, że coś ukrywasz. Oczy są mają olbrzymią ekspresję, więc gdy zabraniasz innym patrzeć na nie, dajesz sygnał, że nie chcesz, żeby wiedzieli co myślisz lub jak się czujesz. Stanowi to również dyskomfort dla rozmówcy, ponieważ nie wie on czy patrzysz na niego, czy może gdzieś indziej.
4
Naucz się co mówi język oczu innych ludzi. Jak poznać, że inni zwracają na ciebie uwagę? Dzieje się tak wtedy, gdy utrzymują kontakt wzrokowy, kiwają głowami, uśmiechają się i/lub podchodzą bliżej. Jeśli unoszą brwi, mogą chcieć coś powiedzieć, poprosić o wyjaśnienie, zakończyć rozmowę lub po prostu nie zgodzić się z twoim zdaniem.
Ludzie, którzy celowo unikają twojego spojrzenia i nie wykazują chęci zmiany tego zachowania, prawdopodobnie nie są zainteresowani rozmową z tobą. Najlepszym rozwiązaniem jest trzymanie się od nich z daleka.
5
Nie patrz, jeśli nie chcą, żebyś na nich patrzył. Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że istnieją ludzie, którzy mogą obrazić się za to, że się na nich gapisz. Niektórzy unikają kontaktu wzrokowego, ponieważ są bardzo nieśmiali, więc nie wpatruj się w nich, by nie poczuli się niekomfortowo. W niektórych kulturach kontakt wzrokowy może zostać odebrany jako coś negatywnego, okazującego brak szacunku. Z tego powodu bądź ostrożny w kontaktach z przedstawicielami innych kultur, dostosuj swoje zachowanie do ich zasad.
Strona 1 z 2

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (1)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

KatarzynaR
27.11.2009
Też uważam, że zawsze należy ściągać okulary przeciwsłoneczne podczas rozmowy z kimś. Niekulturalnie jest tego nie robić. Rozmówca nie widząc naszych oczu nie wie gdzie się patrzymy i czuje się niezręcznie. Zwykle również stara się skończyć rozmowę tak szybko jak to tylko możliwe.