- Sporty
- Sporty Ekstremalne
- Fankluby
- Wydarzenia Sportowe
- Rekreacja
- Fitness
- Treningi
- Typy Podróży
- Porady dla Podróżnych
- Transport
- Przygotowania do Podróży
- Zakwaterowanie i Noclegi
- Spotkania i Zjazdy
- Rozrywka
- Imprezy
- Kolekcjonerstwo
- Gry Komputerowe, Internetowe, Video
- Hobby
- Zabawki
- Rękodzielnictwo
- Nauka i Przyroda
- Gry i Karty

Co zabrać do Egiptu?
Intimo - specjalista Tipy.pl

Rzeczy, których potrzebujesz
* Sprzęt do nurkowania ABC
* Buty
* Wodoodporny Aparat Fotograficzny
* Krem z wysokim filtrem UV
* Nakrycie głowy
* Okulary przeciwsłoneczne
* Lekarstwa
* Prezenty - gadżety
* Odpowiednie ubranie
* Obrączka
* Pieniądze (gotówka)
* Ubezpieczenie
Czy umiesz pływać czy nie maska i rurka będą Ci potrzebne. Do snurkowania (pływania i nurkowania powierzchniowego) niekoniecznie trzeba umieć dobrze pływać. Wystarczy położyć się na wodzie z maską i rurką, aby móc przenieść się w podwodny świat rodem z Discovery. Rafy w Egipcie są jednymi z najpiękniejszych na świecie. Tak jak trzeba zobaczyć Piramidy w Egipcie tak trzeba zobaczyć tamtejsze rafy.
Płetwy są potrzebne jednak nie są konieczne. Dla początkujących mogą być one jedynie utrudnieniem.
Potrzebne będą nam buty do wody (szczególnie jeśli udajemy się do Sharm el Sheikh), buty plażowe - ze względu na gorący piasek oraz buty na pustynie - solidne, masywne.
Często przy samym brzegu jest dużo ostrych raf, które uniemożliwiają nam zejście do wody. W wodzie takie buty mogą się nam przydać w przypadku chęci odepchnięcia się od rafy czy wejścia na nią. Pamiętajmy, że rafy są niezwykle ostre. Rany po nich długo krwawią a blizny bardzo ciężko schodzą. Oczywiście buty należy mieć w przypadku braku płetw.
Z pewnością będziesz odczuwać jego dotkliwy brak podczas każdego zanurzenia głowy pod wodę. Tysiące kolorowych rybek oraz piękne rafy są wymarzonymi obiektami do fotografowania. Z wodoodpornych aparatów fotograficznych można polecić cyfrowy Olympus u790SW lub jednorazowy aparat Polaroid.
Nakrycie głowy powinno być w jasnym kolorze. Kolor biały bardzo dobrze odbija promienie słoneczne.
Słońce w Egipcie jest dużo mocniejsze niż w Polsce, zatem pamiętać należy o zabraniu ze sobą okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV. Pamiętajmy, że zwykłe okulary kupione na bazarze zwykle (prawie na pewno) nie mają filtrów UV a jedynie przyciemnione szkła.
Zwykłe przyciemniane szkła ograniczają dostęp światła do naszego oka, co powoduje znaczne rozszerzenie źrenicy. Jeśli szkła w naszych okularach nie posiadają 100% ochrony przed promieniami UV, wówczas bardzo łatwo o uszkodzenie wzroku - wraz z rozszerzonymi źrenicami do naszych oczu przedostaje się więcej szkodliwych promieni. Okulary takie są znacznie droższe jednak warto w nie zainwestować.

W Egipcie czyha na nas wiele dolegliwości, których ciężko będzie nam uniknąć. Oczywiście nie należy się na wstępie zrażać - nie oznacza to, że będziemy cały wyjazd chorować. Najważniejsze jest, aby wcześniej się dobrze zabezpieczyć. Jak to mówią “przezorny zawsze ubezpieczony”.
* Imodium, Smecta, Nifuroksazyd (na receptę). Leki te są pomocne przy wystąpieniu Zemsty Faraona. Na miejscu możemy bez problemów kupić Antinal lub Diax (na poważne stany).
* Środki na zaparcia - często są potrzebne po ustąpieniu choroby faraona.
* Lacibios Femina - lek dla kobiet uczęszczających na basen.
* Środki na oparzenia - pierwsze dni na słońcu mogą zaowocować oparzeniem słonecznym. Najlepszymi środkami na nie są preparaty chłodzące np. Pantenol.
* Środki na komary
* Plastry z opatrunkiem - na rany powstałe po otarciu o rafy. Bardzo łatwo jest się skaleczyć a rany długo krwawią i często zostają blizny.

Bakszysz - słowo to będziemy słyszeć już od pierwszych chwil na lotnisku i będzie ono towarzyszyć całemu naszemu pobytowi w Egipcie. “Bakszysz” oznacza napiwek, jałmużnę. Islam nakazuje swoim wiernym dzielić się częścią swojego majątku z biednymi. Egipcjanie mają dobre sposoby na wymuszenie bakszyszu od turystów. Zazwyczaj jest to każda, nawet najmniejsza pomoc (np. wskazanie palcem gdzie znajduje się toaleta, podanie bagażu itp.). Od dawania takich “łapówek” ciężko będzie nam się wymigać. Warto mieć zawsze w kieszeni drobne pieniądze oraz gadżety takie jak: długopisy, ołówki, zapalniczki. Będziemy mogli je wręczać zamiast pieniędzy.
Krótkie spódniczki, spodenki czy bluzki na ramiączkach nie są mile widziane w świątyniach czy miejscach kultu religijnego. W takim stroju nie zostaniemy wpuszczeni nawet do muzeum. Warto również zadbać o skromny strój zwiedzając większe miasta (np. Kair). Dotyczy to w szczególności kobiet. Egipska kultura wymaga od kobiet zakrycia ciała oraz włosów. Jeśli panie nie chcą być postrzegane jako panie lekkich obyczajów wówczas warto dostosować się do miejscowych zasad ubioru.
Jeśli Panie nie chcą być zaczepiane przez Egipcjan warto, aby miały na palcu obrączkę. Egipcjanie są bardzo skorzy do flirtu. Turystek jest tam cała masa i zawsze, na każdym z turnusów mają jakąś swoją “zdobycz”. Jeśli za cel podróży mamy podryw Egipcjanina to obrączka nam się nie przyda. Jeśli jednak nie mamy ochoty na zaczepki oraz dyskusje wystarczy takiemu amantowi pokazać obrączkę i jeśli ona nie poskutkuje powiedzieć “halas!” (koniec, wystarczy).

Istnieje możliwość płacenia kartami VISA, MasterCard, American Express w niektórych hotelach oraz dużych sklepach, jednak jest ich naprawdę niewiele. Bankomaty znajdują się w bankach, które znajdują się w centrach większych miast. Na ogół można płacić jedynie gotówką. Waluta obowiązująca w Egipcie to funt egipski (EGP). Pieniądze można wymienić na lotnisku, w bankach oraz w recepcjach hotelowych. Warto wymienić część pieniędzy od razu po przylocie, ponieważ drobne kwoty będą nam potrzebne na toaletę, dla bagażowych itp.
Warto jest się dodatkowo ubezpieczyć przed podróżą. Jeśli planujemy nurkowanie czy kitesurfing pamiętajmy o ubezpieczeniu od sportów ekstremalnych.
Powiązane porady
Podobne porady
Komentarze (6)
Pewnie dlatego nigdy nie miałam żadnych sensacji żołądkowych.
Aby zaspokoić pragnienie, kupuję w sklepie dużą (5-8.l ) wodę mineralną , z której po przegotowaniu robię sobie coś do picia.
Kupując wodę mineralną, należy upewnić się czy jest oryginalnie , fabrycznie zamknięta. W niektórych krajach , np. w Indiach,butla z wodą jest dodatkowo zabezpieczona banderolą . Jeżeli banderola jest zerwana , radzę wybrać inną wodę.
Do mycia zębów i płukania jamy ustnej , używam tylko przegotowanej wody mineralnej. Ręce w końcowej fazie przemywam płatkami nasączonymi płynem z zawartością alkoholu lub innym płynem dezynfekującym.
Wybierając się w podróż, zabieram mały czajniczek.
Przestrzeganie powyższych rad oraz przestrzeganie podstawowych zasad higieny , to gwarancja zdrowego urlopu.