dziecko a rozwód

Jak oszczędzić dziecku cierpienia związanego z rozwodem?
DorotaDorota - specjalista Tipy.pl

Rozwód rodziców to dla każdego dziecka traumatyczne przeżycie. Dzieci stają się bardzo wrażliwe, gdy są świadkami spięć między rodzicami. Często znajdują w środku całego konfliktu i czują się tak, jakby musiały się opowiedzieć się za którąś ze stron. Rodzice muszą sobie wówczas zadać pytanie, co jest dla nich ważniejsze: własne ego czy dobro dziecka. Jak istotne jest chronienie dziecka przed skutkami rozwodu? Czy dziecko znaczy mniej od dwojga ludzi kłócących się o podział majątku? Najwięcej szkód dla psychiki dziecka może wyniknąć z niepohamowanej potrzeby jednego lub obojga rodziców skupienia całej uwagi wyłącznie na sobie, zarówno w trakcie rozwodu, jak i po jego zakończeniu. Oto kilka kroków, które trzeba przejść, żeby nauczyć się jak nie ranić dzieci w trakcie rozwodu.
1
Uświadom dzieciom, że to nie one są winne rozwodu. Kiedy dziecko uczy się, że do rozwodu dochodzi z powodu niezgodności charakterów, jest mu łatwiej się z nim pogodzić. Dzieci rozumieją, że często dwie osobowości nie pasują do siebie. Doświadczają tego w codziennym życiu w trakcie konfliktów z rówieśnikami. Trzeba wytłumaczyć dziecku czym jest rozwód w odniesieniu do świata, który najlepiej rozumie. Dorośli lepiej dopasowują się do siebie mimo dzielących ich różnic. Dzieje się tak dlatego, że życie zdążyło ich już tego nauczyć. Dzieci mają w tej materii mniejsze doświadczenie, ale zrozumieją czym jest rozwód, jeśli wytłumaczysz im to względem ich układu odniesienia.
2
Koncentruj na dziecku uwagę. Dzieci, które cierpią, potrzebują zainteresowania ze strony rodziców. Nieobecność jednego z rodziców i sposób, w jaki rodzice wytykają sobie, co ich dzieli jest czymś, co sprawia dziecku ból. Całkowicie niecelowe jest ciągłe używanie dziecka jako karty przetargowej. Oznacza to, że dorośli nie są na tyle dojrzali, by dla dobra dziecka przezwyciężyć dzielące ich różnice. Dzieci cierpią o wiele mniej, gdy oboje rodziców utrzymuje z nimi stały kontakt. Codzienne życie nie powinno ukazywać wstrząsu związanego z rozwodem.
3
Obserwuj zachowanie dzieci i zaspokajaj ich potrzeby emocjonalne. Paradoksalnie, rozwód może być dla dziecka lekcją życia, która uświadomi mu, że radzenie sobie z różnicami nie zawsze jest proste. Dziecko musi jednak czuć, że rozwód to sprawa między dwojgiem dorosłych ludzi i nie ma żadnego wpływu na uczucia, jakimi je darzą.

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (3)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

kasia
18.04.2011
ja mam 40 i nerwice z tego własnie powodu
Marisol
13.10.2010
Ale nie zawsze pamietaja, niestety... Mam 30 lat i do dzis ciarki mnie przechodza jak sobie przypomne rozwod rodzicow...
#1914
12.02.2010
To ważne aby dziecko mimo konfliktu rodziców czuło się bezpieczne.Ludzie dorośli powinni o tym zawsze pamiętać