Zdejmuj buty w domu

Dlaczego warto zdejmować buty przed wejściem do domu?

monika_w - specjalista Tipy.pl
Zdejmuj buty w domu
1 z 4
Pewnie wiesz, że większość Japończyków spożywa posiłki na matach rozłożonych na podłodze, sypia na materacach rozwijanych na podłożu przed nadejściem nocy. Dla nich jest więc rzeczą oczywistą, że buty należy zostawić przy drzwiach wejściowych do domu. Podobne zwyczaje panują w wielu krajach azjatyckich. Co ciekawe – na zachodzie w wielu domach ludzie nie widzą takiej potrzeby.

Niedawno także naukowcy zaczęli promować ten wywodzący się z Azji nawyk. Dlaczego? To co wnosisz się na podeszwach butów, to nie tylko trochę bakterii i brud, lecz także paskudni pasażerowie, którym nigdy nie powinno się pozwalać przestępować progu drzwi.
Poznaj ich bliżej.

Naukowcy z Uniwersytetu w Huston odkryli, że około 40% naszego obuwia przenosi szkodliwą bakterię Clostridium difficile wywołującą zapalenie jelita grubego. Z butów
rozprzestrzenia się po całym domu, szczególnie w łazience, toalecie, na powierzchni wielu przedmiotów, wszędzie tam, gdzie gromadzi się kurz. Jej zarodniki mogą przetrwać w suchych warunkach przez bardzo długi czas.
1
Zarazki na butach
Dlaczego trzeba się jej wystrzegać? Jest odporna na większość antybiotyków, zatem może się swobodnie namnażać przez co powrót do zdrowia zakażonej osoby jest trudny i długotrwały. Bakteria atakuje i gnieździ się w ściankach jelita, wywołując stan zapalny.

Co jeszcze żyje na podeszwach butów? Znajdziesz tam szokujące ilości brudu, kurzu, ptasich i zwierzęcych odchodów, kawałki martwej tkanki roślinnej i inne niechciane zanieczyszczenia, które stanowią idealne środowisko rozwoju bakterii.
2
Buty w przedpokoju
Naukowcy na Uniwersytecie Arizony postanowili określić ilość zarazków żyjących na podeszwach. Odkryli 421 tysięcy rodzajów bakterii, które można pogrupować w 9 różnych szczepów. Odpowiadają one za schorzenia i infekcje oczu, płuc i żołądka. O dwóch szczepach warto szczególnie wspomnieć, abyś od razu zechciał zamienić buty na kapcie po powrocie do domu.

Pierwszy to powszechnie znane pałeczki E Coli i stanowi jedną trzecią wszystkich bakterii na podeszwach. Większość z nich jest względnie obojętna dla naszego organizmu, ale E Coli 0157:H7 potrafią naprawdę wyrządzić krzywdę. Wywołują poważne problemy żołądkowe i jelitowe prowadzące do wymiotów i biegunek. Jeśli sądzisz, że ryzyko zarażenia się nimi jest niewielkie, odpowiedz na jedno pytanie: ile razy skorzystałeś dzisiaj z toalety?
3
Miejsce na buty
Kolejnym rodzajem bakterii znalezionym przez naukowców na butach są pałeczki Klebsiella, które atakują układ oddechowy i powodują zapalenie płuc. Śmiertelność pacjentów zakażonych tym szczepem wynosi od 50% aż do 100% - w przypadkach, kiedy pacjent dodatkowo cierpi na alkoholizm.

Co zrobić, by zmienić nawyki swoje i pozostałych domowników? Ustaw w przedpokoju szafkę na buty, co da wszystkim sygnał do zdjęcia butów. Dzięki temu, twój dom będzie czystszy i zdrowszy. Jeśli masz w domu małe dziecko, będzie mogło ono swobodnie i bezpiecznie bawić się na podłodze i nie będziesz musiał się martwić o stan jego zdrowia. Kolejną korzyścią jest to, że dzięki czystej podłodze będziesz mógł poruszać się po domu na bosaka, co stymuluje zakończenia nerwowe w stopach – gratka dla miłośników refleksologii. Chińczycy robią tak od 5000 lat.
Strona 1 z 4

Powiązane porady

Komentarze (18)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Prof Albin Zgodny Przekręt
29.03.2016
Ale nie u mnie w domu wchodzę do domu w butach i w przedpokoju zdejmuje buty wkładam do szafki z butami i zakładam kapcie . I tak robią wszyscy domownicy . Psu wycieram łapki mokrą szmatką z odrobiną płynu do mycia naczyń . I żadne bakterie nie mają szans rozpanoszyć się w mieszkaniu . Żona pucuje korytarz codziennie dwa razy na dzień szczególnie miejsce koło szafki z butami . Nie wszystko co Azjatyckie ma u nas szanse na zastosowanie , jak bym buty zostawiał za progiem to na bank , by mi je ukradziono , pani dozorczyni wyrzuciła by je na śmietnik bo spółdzielnia zabrania zostawiać cokolwiek poza progiem mieszkania . pani Dozorczyni skrupulatnie tego przestrzega i wywala wszystko na śmietnik ostatnio kwiatek sąsiadki został zaaresztowany przez panią dozorczynię w specjalnym pomieszczeniu w piwnicy gdzie dozorczyni ma swoje pomieszczenie na szczotki kubełki miotły i wszelkie dobro do sprzątania klatek .
feli
29.03.2016
Moi domownicy zawsze zdejmują obuwie przed wejściem do domu,mieszkam w bloku i jak zwykle buty zdejmowane według zwyczaju,a tu niespodzianka...buty były kradzione przez sąsiadów.Zaznaczam,że zamieszkałam na osiedlu po PGR,zachowaj boże takich sąsiadów.
m
29.03.2016
Świetna informacja nie tylko dla złodziei kto jest w domu ile osób itp Nigdy nie miałem zapalenia jelit mimo tego że buty zawsze były w domu . Może dlatego że organizm jest na nie odporny . Ergo ?
kaka
29.03.2016
czasem ludzie sa poprostu niewychowani wlaza w buciorach bez pytania do czyjegos domu. Chca miec syf u siebie niech maja ale u kogos troche oglady by sie przydalo. Najpierw nie potrafia sprzatac po swoich psach bo to be a pozniej wnosza te gow...no do domu. Ciekawe jak bysmy wszyscy zaczeli sra..c na trawniki czy tym psiarzom czy kociarzom by to nie przeszkadzalo. Co wyjde z dzieckiem na dwor za kazdym razem musze pozniej patykiem w bucie grzebac bo nie ma kawalka trawy zeby chociaz w pilke pograc. Ja sprzatam kupe po swoim dziecku a ktos ma zwierze to tech niech sprzata.Ale to zazwyczaj hamy i prostaki.
nezumi
29.03.2016
Może warto doprecyzować, że na tych matach rozłożonych na podłodze Japończycy siedzą, a jedzenie mają ustawione na niskim stoliku. A japoński zwyczaj zostawiania obuwia ma sens pod warunkiem, że ma się przedpokój zorganizowany tak jak w ich domach, czyli przy drzwiach wyjściowych jest niewielki przedsionek usytuowany o stopień niżej od reszty przedpokoju i to w tym przedsionku zostawia się obuwie. U nas w Europie przedpokoje są z reguły jednopoziomowe, więc jeśli nawet zostawi się buty w przedpokoju, to i tak te zarazki zostają na podłodze i można je łatwo poroznosić, chodząc w klapkach po przedpokoju.
nica
29.03.2016
Jeszcze nie tak dawno śmiano się, że w polskich domach zdejmuje się buty w przedpokoju, że to tak nie po europejsku.....brak kultury, obycia itp..... i proszę jaka zmiana. ;))
heja
29.03.2016
zawsze to robię zdrowiej tez dla nóg
lysy but
29.03.2016
BO TULKO swinki WCHODZA DO DOMU W BUTACH!
POlewaczka
29.03.2016
Pieski i kotki nawiedzonych panienek nie srają, prawda?
sdf
29.03.2016
Szkoda że moja współlokatorka tego nie chce zrozumieć. Bałaganiarz z niej taki, że aż ciężko uwierzyć że to kobieta.