Jakie psy żyją najdłużej

15 najdłużej żyjących ras psów

krzysiek_22688 - specjalista Tipy.pl
Jakie psy żyją najdłużej
1 z 16
Niestety nasi czworonożni przyjaciele najczęściej odchodzą z tego świata przed nami. Jest to wyjątkowo przygnębiająca sytuacja, na którą nigdy nie jesteśmy do końca przygotowani. Poniżej przygotowaliśmy dla was listę ras psów, które żyją najdłużej. Pamiętajmy jednak, że długość i jakość ich życia uzależnione są mocno od zdrowia. Psy polegają na tobie - musisz zapewnić im zdrowe jedzenie, codzienną dawkę ćwiczeń, ciepłe schronienie i mnóstwo troskliwej opieki.
1
Ile żyje pies Chihuahua
Chihuahua (Średnia życia- 18 lat, maksimum 20 lat) Rasa ta zawdzięcza swoją nazwę jednemu z meksykańskich stanów Chihuahua. Jest to najmniejsza odmiana psów o wadze około 2-3 kilogramów. Nie są one szczególnie podatne na choroby genetyczne, ale często cierpią z powodu hipoglikemii oraz licznych problemów z zębami.
2
Jack Russell terier
Jack Russell terier (średnia życia- 16 lat, maksimum 20 lat). Są to niezwykle silne, wytrzymałe i pracowite psy. Wywodzą się z Anglii, gdzie wykorzystywane były do polowań na lisy. Teriery na ogół są bardzo energiczne i uwielbiają przebywać na zewnątrz.
3
Jak długo żyje pudel
Pudel (średnia życia- 16 lat, maksimum 20 lat). Rasa ta była szczególnie popularna w Anglii, gdzie wykorzystywana była do poszukiwań trufli. Były one również ulubionymi pieskami salonowymi francuskiej i brytyjskiej arystokracji. Gdy w roku 1870 roku założono stowarzyszenie psów rasowych "Kennel Club" pudle stały się jedną z pierwszych ras, która została oficjalnie zarejestrowana. Wymagają one dużo psychicznych i fizycznych stymulacji poprzez zabawę i spacery.
4
Cockapoo
Cockapoo (średnia życia- 16 lat, maksimum 18 lat). Jest to swoista mieszanka cocker spaniela i pudla. Bardzo często cierpią z powodu tzw. lęku separacyjnego.
5
Ile żyje pies Lagotto Romagnolo
Lagotto Romagnolo (średnia życia- 16 lat, maksimum 17 lat). Rasa ta wywodzi się z terenów Włoch. Lagotto Romagnolo dosłownie oznacza "pies z Romanii". Tradycyjnie wykorzystywane były jako psy przynoszące zdobycz na polowaniu (zwłaszcza z wody) i do poszukiwań trufli. Wymagają dużo stymulacji a nuda wywołuje u nich zachowania destrukcyjne. Często cierpią również na dysplazję stawów biodrowych, padaczkę i szkodliwe zmiany w mózgu.
6
Ile żyje pies Shih Tzu
Shih Tzu(średnia życia- 15 lat, maksimum 20 lat). Shi Tzu (znana również jako Chrysanthemum) to rasa psów do towarzystwa pochodząca z Tybetu. Były one bardzo cenione przez członków chińskiej arystokracji od czasów dynastii Ming. Nazwa Shi Tzu (dosłownie pies-lew) powstała dzięki staraniom hodowców, którzy próbowali nadać im wygląd lwów przedstawianych w tradycyjnej sztuce orientalnej.
7
Ile żyje pies Lhasa apso
Lhasa apso(średnia życia- 15 lat, maksimum 20 lat). Jest to kolejna odmiana psów pochodząca z Tybetu. Były one często spotykane na dworach szlachty oraz buddyjskich klasztorach w tybetańskich Himalajach. Służyły tam głównie jako psy stróżujące.
8
Ile żyje owczarek australijski
Owczarek australijski (Średnia życia- 15 lat, maksimum 18 lat). Pomimo swojej nazwy owczarek australijski wywodzi się z rancz z zachodniej części Stanów Zjednoczonych. Rasa ta ceniona była za ich zdolności w zaganianiu bydła i niesamowity intelekt. Są one bardzo energiczne i potrzebują codziennych ćwiczeń oraz częstej pielęgnacji. Najczęstszymi problemami zdrowotnymi tej rasy to problemy ze wzrokiem oraz padaczka.
9
Ile żyje pies Boykin spaniel
Boykin spaniel (Średnia życia- 15 lat, maksymalnie 16 lat). Rasa ta jest oficjalną wizytówką amerykańskiego stanu Południowa Karolina. Ten energiczny pies myśliwski gotowy jest do pracy i zabawy praktycznie przez cały dzień. Rasa ta została stworzona z myślą o polowaniach na dzikie indyki i kaczki. Wymagają one codziennych ćwiczeń i regularnej pielęgnacji sierści. Najczęstsze problemy zdrowotne tej rasy to dysplazja stawu biodrowego, problemy z oczami, zwichnięcie rzepki oraz ataki drgawkowe.
10
Ile żyje pies Collie
Owczarek szkocki/Collie (średnia życia- 15 lat, maksimum 16 lat). Rasa ta pochodzi z terenów Anglii, Szkocji i Walii, gdzie wykorzystywana była do zaganiania owiec i bydła. Psy te są bardzo energiczne i wymagają regularnych ćwiczeń.
11
Ile żyje szpic miniaturowy
Szpic miniaturowy/pomeranian (średnia życia- 14 lat, maksimum 16 lat). Rasa ta pochodzi z terenów Pomorza Europy Środkowej - współczesnych terenów północnej Polski i północno-wschodnich Niemiec. Jest to specyficzna odmiana szpica, klasyfikowana głównie jako pies do towarzystwa. Stał się on popularny w 1888 roku, gdy królowa Wiktoria zakochała się w przedstawicielu tej rasy podczas wizyty we Włoszech i przywiozła go do Anglii. Od 2013 roku pomeranian nieprzerwanie znajduje się na liście dwudziestu najbardziej popularnych psów w Stanach Zjednoczonych.
12
Ile lat żyje Beagle
Beagle (średnia życia- 15 lat). Beagle to rasa niewielkich psów pochodzących z Anglii. Są one częścią większej grupy psów gończych. Zostały wyhodowane do polowań na zające, króliki i inne małe zwierzęta (a czasami nawet na jelenie). Ich znakomity węch sprawia, że ​​doskonale sprawdzają się jako psy wykrywające. Wykorzystywane są na całym świecie do wyszukiwania zakazanych produktów rolnych i artykułów spożywczych. Beagle znalazły stałe miejsce w kulturze popularnej od czasów elżbietańskich - zwłaszcza w literaturze i sztuce. W ostatnich latach pojawiają się również filmach, telewizji i komiksach np. w popularnych "Fistaszkach".
13
Ile lat żyje pies Maltańczyk
Maltańczyk (średnia życia - 15 lat). Jest to rasa psów do towarzystwa pochodząca z terenów Morza Śródziemnego. Przez lata hodowli psy te zyskały sobie bardzo wielu zwolenników. Jedną z ich zalet jest brak zimowej sierści. Jeśli maltańczykowi zapewni się odpowiednią pielęgnację zrzuca bardzo mało włosów - powszechnie uznawane są one za rasę hipoalergiczną. Wymagają jednak codziennej pielęgnacji sierści i stałego usuwania brązowych zacieków pod oczami.
14
Ile tak żyją jamniki
Jamniki (średnia życia - 14 lat). Rasa ta pochodzi z Niemiec, gdzie wykorzystywane były do wypłaszania borsuków, królików i innych małych zwierzęta z ich podziemnych nor. Oryginalna nazwa tej rasy brzmi dosłownie "pies na borsuki". Obecnie uznawane są za jedną z dziesięciu najbardziej popularnych psów w Stanach Zjednoczonych. Często ironicznie nazywa się je kiełbaskami lub serdelkami, głównie ze względu na ich długi i wąski kształt ciała. Wśród przedstawicieli tej rasy powszechne są problemy z kręgosłupem. Odpowiada za to jego niewielkie oddalenie od klatki piersiowej. Sytuację może pogorszyć konieczność oddawania częstych skoków, nieodpowiednie traktowanie, zbyt intensywna tresura i otyłość.
15
Ile lat żyje Sznaucer miniaturowy
Sznaucer miniaturowy (średnia życia - 14 lat). Jest to mała rasa psów wywodząca się z terenów Niemiec. Ich średniej wielkości odmiany pierwotnie wykorzystywane były jako psy pasterskie. Z biegiem czasu psy te zaczęły osiągać coraz niższy wzrost. W 1926 roku uznane zostały za osobną rasę przez amerykański "Kennel Club". W 2008 roku znalazły się na 11 miejscu listy najbardziej popularnych ras psów w Stanach Zjednoczonych. Psy te charakteryzują się zwykle dobrym zdrowiem, jednak podatne są na problemy związane z wysokim poziomem tłuszczu. Najczęściej występujące u nich dolegliwości to hiperlipidemia, zapalenie trzustki, cukrzyca, kamienie pęcherza moczowego i problemy z oczami.
Strona 1 z 16

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (15)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Bozena
24.06.2020
A gdzie podziały się yorki (i to nie miniaturki) ?? Moja Rubinka skończyła 1 czerwca 17 lat i ciągle cieszy się życiem.... Uwielbia słońce, świeżą trawę i wyjścia na spacer... ten wasz ranking to nie do końca prawdziwy :-)
Joanna
17.05.2020
Mam owczarka schetland moje słonko kończy 16 lat w lipcu. Ma sie bardzo dobrze. Mòj dom dla zwierzakòw jest domem długowieczności. Kot Filip 22 lata. Owczarek niemiecki Rita z rodowodem 19 lat. Czytając pozostałe komentarze - dużo ras psŏw w tej tabelce zabrakło
Małgorzata
23.04.2020
Mój COCER SPANIEL ZYJE 18 LAT,ALE JEST JUZ bardzo chory.
Martyqu
20.04.2020
a gdzie border collie, moja ciocia ma suczkę tej rasy i ma już 16 lat
Sipek
06.03.2020
A gdzie pinczery? Mam 17 letnią suczkę i trwa.
klimeryd
18.02.2020
Wg mojej wiedzy najdłużej żyją owczarki środkowo-azjatyckie. Ponoć nawet kilkadziesiąt lat. Kto miałby wiedzę w tym temacie?
ewa
22.01.2020
Lhasa apso ma umaszczenie bezowe ciemne ,brazowe .Na zdjeciu jest carmelowy Maltanczyk. Ponadto mam maltanke 13 lat, a rasa pochodzi z Malty.
toskar
30.09.2019
A ratlerki? Znałem rodzinę, w której piesek przeżył swojego pana. Piesek umarł z tęsknoty (zagłodził się) w wieku 22 lat.
wieslaw
05.05.2019
Kris, a skąd to wiesz; głupoty pleciesz, lepiej trzymać psa w warunkach miejskich, chodzić codziennie na spacer trzy cztery razy po godzinie, niż trzymać psa uwiązanego przy kojcu
kris
27.11.2018
Trzymanie energicznego psa w warunkach miejskich to dla niego niekończąca się udręka (efekt - choroby) Większość posiadaczy psów nie zdaje sobie z tego sprawy, a nawet jeśli czasem coś do nich dociera to i tak górę bierze ludzki egoizm (ja lubię psy i wiem, że jest im ze mną dobrze).