praca w domu

Jak pracować w domu?
AlexisAlexis - specjalista Tipy.pl

Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej. Tak mówi stare przysłowie. Dlatego ludziom pracującym w domu, ciężko się skoncentrować na zadaniach, które mają wykonać. Zbyt wiele rzeczy może rozproszyć twoją uwagę – piętrzące się domowe obowiązki, kanapa, na której możesz odpocząć, kiedy tylko masz na to ochotę, możliwość robienia wszystkiego, co jest bardziej interesujące niż praca. Padłeś kiedyś ofiarą takich pokus? Nie przejmuj się. Oto kilka rad, które pomogą ci pracować w domu w sposób efektywny:
1

Dyscyplina. Jeśli chcesz pracować w domu, musisz wypracować samodyscyplinę. Oznacza to, że musisz kontrolować twoje domowe nawyki i zachowania. Koniecznie ustal określony cel, krótko- lub długookresowy, który zmotywuje cię do zachowania dyscypliny.

2

Wstawaj rano. Dyscyplina zaczyna się wraz z prawidłowo rozpoczętym dniem. Najlepszym sposobem, żeby to osiągnąć jest wstawanie wcześnie rano. Nie chodź spać zbyt późno, żeby nie mieć problemów z poranną pobudką. Jeśli trudno ci się obudzić, nastaw kilka budzików. Twój organizm z czasem przywyknie do wczesnego wstawania.

3

Ustal cele, które chcesz w danym dniu osiągnąć. Po zakończeniu porannych czynności, musisz przestawić umysł na cele, których osiągnięcie jest niezbędne do ukończenia pracy. Cele mogą być krótkoterminowe, np. sporządzenie raportu dla firmy lub długookresowe, tzn. takie, które chcesz osiągnąć po miesiącach pracy. Takie podejście znacznie ułatwi ci wywiązanie się z przydzielonych obowiązków.

4

Unikaj czynników mogących cię rozpraszać. Oczywiście w domu zawsze znajdzie się coś, co odciągnie twoją uwagę od pracy. Musisz być jednak wobec siebie stanowczy. Unikaj robienia długich przerw. Mogą sprawić, że zechcesz odwlec obowiązki na następny dzień. Jeśli masz do ugotowania obiad lub chcesz posprzątać pokój, spróbuj skończyć pracę, zanim się do tego zabierzesz.

5

Zorganizuj miejsce pracy. Bałagan na biurku naprawdę może zrujnować cały dzień. Musisz uporządkować wszystko tak, by nie okazało się, że brakujące dokumenty zostawiłeś w kuchni, a plan projektu został zjedzony przez psa.

?

Wskazówki
* Praca w domu jest jak miecz obosieczny. Z jednej strony nie musisz tracić czasu na mozolne dojazdy, ale z drugiej – twoja praca musi być tak efektywna, jak gdybyś pracował w biurze. Jedynym sposobem, żeby to osiągnąć jest odpowiednie nastawienie i zachowanie. Oznacza to, że musisz mieć ustalone cele i wypracować samodyscyplinę.

Podobne porady

Komentarze (3)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Szymon Owedyk
24.06.2019
taka praca w domu przez Internet to ciekawa opcja dla mam i nie tylko.
kololovanka
28.09.2012
bez samodyscypliny taka praca nie ma sensu niestety. ale wiadomo, że dla chcącego nic trudnego :) myślę, że dobrą opcją jest sklep internetowy - zawsze trzeba się ruszyć na pocztę czy do firmy kurierskiej żeby paczki nadać. po towar też można się przejechać, choć z tego co wiem to np. wólka kosowska ma też opcję z wysyłką. dobra organizacja czasu kluczem do sukcesu :)
biurco
27.01.2012
Możliwym rozwiązaniem poruszonych w artykule problemów z pracą w domu jest... wyjście do pracy. Do biura coworkingowego - miejsc tworzonych specjalnie dla wolnych strzelców. Polecam więc wpisać w wyszukiwarkę hasło: coworking.