mniszek

Jak zrobić olejek z mniszka lekarskiego?

katja - specjalista Tipy.pl
mniszek
1 z 4
Jedni uważają go za chwast, inni nie przywiązują do niego zbyt dużej wagi. Istnieje jednak grupa wtajemniczonych, którzy wiedzą, że mniszek lekarski to roślina o niezwykle cennych właściwościach leczniczych. Dlatego zawsze, gdy tylko mniszek zakwitnie, zbierają jego kwiaty w celu przygotowania cennych domowych mikstur. Jedną z nich jest olejek z mniszka. Jak go zrobić dowiesz się z dalszej lektury.
1
mniszek
Mniszek zbieraj zawsze z czystych łąk i ogrodów, z daleka od zanieczyszczeń. Rób to w słoneczny dzień, gdy trawa jest sucha. Zbieramy kwiaty mniszka, te zdrowe i pięknie rozkwitnięte. Odcinamy je od łodygi. Jeśli istnieje taka potrzeba, osuszamy je na papierowym ręczniku. Potrzebować będziemy około pół słoika o pojemności 0,5 litra.
2
mniszek
Kwiaty zalewamy oliwą z oliwek do wysokości około 0,5 cm licząc od góry słoika. Usuwamy wszelkie pęcherzyki powietrza i upewniamy się, że kwiaty są w całości pod powierzchnią oleju.
Słoik zakręcamy i kładziemy na parapecie w słonecznym miejscu. Pozostawiamy na 2 tygodnie (nie dłużej, bo kwiaty zaczną pleśnieć). Po tym czasie odcedzamy kwiaty, a olejek przelewamy do czystego słoika lub buteleczki. Należy go zużyć w przeciągu jednego roku od przygotowania.
3
mniszek
Olejek przynosi wyraźną ulgę w przypadku bólu i sztywności stawów oraz bólu mięśni. Łagodzi również podrażnioną skórę. Można również przygotować maść na jego bazie, łącząc go z odrobiną roztopionego w kąpieli wodnej wosku pszczelego.
Strona 1 z 4

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie