Tutaj jesteś: Zdrowie > Choroby i Leczenie > Bóle > 7 powodów, dla których mogą boleć piersi

7 powodów, dla których mogą boleć piersi

Stopień trudności: łatwe
, ekspert Tipy.pl
 0/5 (0 ocen)
Oceń 
Udostępnij
 1 z 5 
Istnieją dwa rodzaje bólu piersi, związane z cyklem miesiączkowym i niezwiązane z nim. Ból związany z cyklem jest wywoływany przez normalne comiesięczne zmiany hormonalne. Zwykle bolą wówczas obie piersi, a ból promieniuje w okolice pach i ramion. Odczuwany jest jako najsilniejszy tuż przed menstruacją i wraz z nią się kończy. Pojawia się częściej u młodych kobiet. Z kolei ból niezwiązany z cyklem miesiączkowym występuje u kobiet w wieku 30 – 50 lat. Odczuwany jest zwykle w jednym szczególnym miejscu. Może być ostry i piekący, a jego prawdopodobna przyczyna to gruczolakomięśniak lub cysta. Oto jakie przyczyny mogą leżeć u podłoża bólu piersi:
1
zmiany hormonalne
Zmiany hormonalne związane z menstruacją
Cykl menstruacyjny jest bezpośrednio związany z hormonami płciowymi. Różne etapy w cyklu mogą powodować ból i nadwrażliwość piersi. Może on być wywołany zmianami hormonalnymi podczas miesiączki, a na zmiany te wpływa również stres.

Guzowatość piersi
Guzowatość piersi może być bolesna. Nie należy jednak wpadać w panikę, kiedy zauważy się guz. Może być to normalne zjawisko i rzadko oznacza raka piersi. Guzowatość piersi spowodowana jest brakiem równowagi hormonalnej. Jeśli masz wątpliwości, zawsze warto poradzić się lekarza.
2
biustonosze
Nieodpowiedni biustonosz
Warto poświęcić więcej czasu na wybór odpowiedniego stanika. Piersi są delikatne, dlatego wymagają biustonosza, który będzie je prawidłowo podtrzymywał, a jednocześnie nie będzie uciskał. Zbyt mały stanik może wywołać ból, który zniknie w momencie, gdy zamienimy go na wygodną bieliznę.

Budowa piersi
Czynniki, które wpływają na budowę piersi to cysty, urazy piersi, przebyte operacje chirurgiczne. One również mogą być przyczyną bólu. Zaczyna się on zwykle od klatki piersiowej i mięśni, a następnie obejmuje piersi. Kobiety o większych piersiach mogą również odczuwać ból w karku, plecach i ramionach.
3
leki
Leki
Pigułki antykoncepcyjne i tabletki hormonalne, na przykład leczące bezpłodność lub objawy menopauzy, mogą być również przyczyną bólu piersi. Zawierają one estrogen i progesteron, które wpływają na funkcjonowanie hormonów prowadząc do bólu. Mogą go jednak również wywoływać tabletki przeciwdepresyjne.

Brak równowagi w poziomie kwasów tłuszczowych w organizmie
Brak równowagi w poziomie kwasów tłuszczowych w komórkach może wpływać niekorzystnie na tkankę piersi i przepływ hormonów. Aby zapobiec niedoborowi kwasów tłuszczowych lub uzupełnić już istniejący niedobór można zastosować olej z pierwiosnka.
4
podnoszenie ciężarów
Treningi
Ból piersi może być również spowodowany takimi ćwiczeniami jak podnoszenie ciężarów lub pompki. Ból ten wywołany jest brakiem wsparcia dla mięśni znajdujących się pod piersiami i dużym wysiłkiem. Ostatnie badania wykazały, że co trzecia maratonka narzeka na ból piersi. Niezawodny w przypadku trenujących kobiet będzie tu odpowiedni stanik sportowy i ostrożność w podnoszeniu dużych ciężarów.
 0/5 (0 ocen)
Oceń 
Udostępnij
  • Komentarze Tipy.pl (0)

Nie będzie widoczny na stronie
 
Newsletter - Bądź na bieżąco Codziennie nowa porada w twojej skrzynce
 
Samokontrola piersi powinna być wykonywana przynajmniej raz w miesiącu, kilka dni po miesiączce. Samodzielne badania...
Jak badać piersi?
Samokontrola piersi powinna być wykonywana przynajmniej raz w miesiącu, kilka dni po...
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
Czym są Tipy.pl? Co chcesz zrobić? Zmotywować się do pracy? Zrobić samolot z papieru? Zareklamować się w Internecie? Tipy.pl to miejsce, gdzie możesz znaleźć porady i wskazówki na każdy temat.
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


   Akceptuje regulamin *wyrażam zgodę na świadczenie usługi, przyjmuję do wiadomości, że jednocześnie tracę prawo do odstąpienia od Umowy.
   Wyrażam zgodę na otrzymywanie od GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.| z siedzibą w Krakowie, Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków |Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS – 416593| NIP – 5272644300 |za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., nr 144, poz. 1204, z późn. zm.). Do korespondencji powyżej wskazuję m. in. podany przeze mnie w formularzu i należący do mnie adres e-mail.
Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub
Usługę świadczy

GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.

Siedziba

Kraków
Os. Teatralne 9A
31-946 Kraków

Krajowy Rejestr Sądowy

Sąd Rejonowy w Krakowie
XI Wydział Krajowego Rejestru Sądowego

Kontakt

Tel: +48 12 646 28 12
Fax: + 48 12 646 27 10
E-mail: tipy@firma.interia.pl
Adres: Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków

KRS 0000416593    NIP 5272644300    REGON 142734048
Nie jestem pasożytem, nie blokuje reklam
pasożyt
Proszę wyłącz Adblock-a, jeśli chcesz zobaczyć treść artykułu.