Tutaj jesteś: Zdrowie > Choroby i Leczenie > Cukrzyca > Jak wykryć cukrzycę?

Jak wykryć cukrzycę?

Stopień trudności: umiarkowane
, specjalista Tipy.pl
 4/5 (189 ocen)
Oceń 
Udostępnij
Istnieją dwa główne typy cukrzycy: typu 1 – kiedy twój organizm nie produkuje insuliny lub wytwarza ją w bardzo małych ilościach oraz typu 2 – gdy organizm produkuje insulinę, ale jest ona źle wykorzystywana przez komórki. Poniżej opiszę symptomy cukrzycy poszczególnych typów i testy, jakie należy wykonać, żeby ostatecznie potwierdzić diagnozę.
1
Do objawów cukrzycy typu 1. można zaliczyć między innymi: częste oddawanie moczu, wzmożone pragnienie, bóle wywołane głodem, utratę wagi, kłopoty z widzeniem, drażliwość, nudności oraz wymioty.
2
Objawami cukrzycy typu 2. są na przykład: przybranie na wadze, bóle, skurcze i drętwienie nóg lub stóp, senność, infekcje skórne, wrzody, pragnienie.
3
Jeśli zaobserwowałeś u siebie powyższe objawy, powinieneś udać się do lekarza, który zleci wykonanie testu na cukrzycę. Ludzie cierpiący na cukrzycę typu 1. zazwyczaj wcześniej podejrzewają, że dzieje się z nimi coś złego. Osoby z cukrzycą typu 2. mogą nie zauważyć swojej choroby, dopóki przypadkiem nie zostanie okna wykryta podczas leczenia innych schorzeń, np. z choroby serca, nerek, układu nerwowego lub impotencji. Gdy udasz się do lekarza, zleci on test, który wskaże czy twoje objawy są oznaką cukrzycy któregoś typu.
4
W celu zdiagnozowania cukrzycy lekarz zleci badanie krwi mające na celu oznaczenie glikemii na czczo. Prawidłowy poziom glukozy zawiera się w przedziale 70-100 mg/dl, natomiast w przypadku osób chorych na cukrzycę będzie on większy niż 126 mg/dl. Wartości spomiędzy obu przedziałów oznaczają nieprawidłową glikemię na czczo i świadczą o stanie przedcukrzycowym, prowadzącym do rozwoju cukrzycy.
Kolejnym badaniem jest doustny test tolerancji glukozy. Żeby jego wyniki były prawidłowe, nie należy nic jeść na 8-10 godzin przed badaniem. Najpierw pobierana jest krew i oznaczany poziom glukozy. Następnie pacjent musi wypić szklankę wody o wysokiej zawartości rozpuszczonej w niej glukozy. Po 2 godzinach ponownie wykonywane jest badanie poziomu glukozy we krwi. Cukrzycę można zdiagnozować, jeśli stężenie glukozy we krwi jest większe niż 200 mg/dl.
5
Badanie poziomu glukozy we krwi można wykonać również w domu. W aptekach dostępne są przeznaczone specjalnie do tego celu testy paskowe. Specjalnym nakłuwaczem nanosimy na pasek testowy kroplę krwi, a następnie umieszczamy go w specjalnym aparacie. Po kilkunastu sekundach otrzymujemy informację o poziomie glukozy we krwi.
8 owoców o niskiej zawartości węglowodanów
Jak obniżyć poziom cukru naturalnie?
Jak zbić cukier bez insuliny?
10 negatywnych skutków spożywania cukru
 4/5 (189 ocen)
Oceń 
Udostępnij
  • Komentarze Tipy.pl (2)

Nie będzie widoczny na stronie
 
efi5 - 2013-04-22
To wszystko, co piszesz jest prawdą dodam jeszcze, że można zrobić "Krzywą cukrową" , która ostatecznie potwierdzi, lub zaprzeczy cukrzycy.Dobrze jest zaopatrzyć się w glukometr, który przydaje sie do pomiaru cukru.Choruję na cukrzycę już kilka lat i zdarza mi się zasłabnąć na ulicy dlatego polecam noszenie opaski na nadgarstku ręki informującej o tym, że chorujemy na cukrzycę, a wówczas jest to informacja dla udzielających nam pomocy i wezwaniu jeśli trzeba lekarza.Opaskę taką można nabyć czasami w Aptece lub w poradniach diabetologicznych.
grazyna2 - 2013-04-15
Można zasłabnąć i wtedy robisz badania i wykrywasz
Newsletter - Bądź na bieżąco Codziennie nowa porada w twojej skrzynce
 
Najczęstszymi objawami cukrzycy są niewyraźne widzenie, skrajne zmęczenie, pragnienie i uczucie ciągłego głodu,...
4 nietypowe objawy cukrzycy
Najczęstszymi objawami cukrzycy są niewyraźne widzenie, skrajne zmęczenie, pragnienie...
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
Czym są Tipy.pl? Co chcesz zrobić? Zmotywować się do pracy? Zrobić samolot z papieru? Zareklamować się w Internecie? Tipy.pl to miejsce, gdzie możesz znaleźć porady i wskazówki na każdy temat.
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


   Akceptuje regulamin *wyrażam zgodę na świadczenie usługi, przyjmuję do wiadomości, że jednocześnie tracę prawo do odstąpienia od Umowy.
   Wyrażam zgodę na otrzymywanie od GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.| z siedzibą w Krakowie, Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków |Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS – 416593| NIP – 5272644300 |za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., nr 144, poz. 1204, z późn. zm.). Do korespondencji powyżej wskazuję m. in. podany przeze mnie w formularzu i należący do mnie adres e-mail.
Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub
Usługę świadczy

GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.

Siedziba

Kraków
Os. Teatralne 9A
31-946 Kraków

Krajowy Rejestr Sądowy

Sąd Rejonowy w Krakowie
XI Wydział Krajowego Rejestru Sądowego

Kontakt

Tel: +48 12 646 28 12
Fax: + 48 12 646 27 10
E-mail: tipy@firma.interia.pl
Adres: Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków

KRS 0000416593    NIP 5272644300    REGON 142734048
Nie jestem pasożytem, nie blokuje reklam
pasożyt
Proszę wyłącz Adblock-a, jeśli chcesz zobaczyć treść artykułu.