świetlówki

Co powinieneś wiedzieć o energooszczędnych świetlówkach

monika_w - specjalista Tipy.pl
świetlówki
1 z 4
Pamiętasz czasy, kiedy żarówki kosztowały kilka złotych? Te czasy minęły bezpowrotnie – teraz wszyscy musimy korzystać z droższych, energooszczędnych świetlówek. Ich niewątpliwą zaletą jest fakt, że można z nich korzystać dłużej i zużywają mniej energii elektrycznej.
1
żarówka
Szacuje się, że ich wydajność jest wyższa o 25-30% od żarówek tradycyjnych. Zakłada się też, że wraz z postępem technologicznym, wskaźnik ten wzrośnie do 70% do roku 2020. Kiedy w końcu zapasy starych żarówek, które ciągle można spotkać w sprzedaży, w końcu się wyczerpią, świetlówki energooszczędne pozwolą ograniczyć emisję gazów cieplarnianych. Te wszystkie zalety sprawiły, że świetlówki energooszczędne są powszechnie używane w gospodarstwach domowych. Ale mają jedna poważną wadę – ich skład powoduje, że mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Należy używać ich z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności i zadbać o ich prawidłową utylizację.
2
świetlówki
Jeśli pamiętasz rtęciowe termometry, być może zdarzyło się, że byłeś świadkiem ich stłuczenia. W takim przypadku twoi rodzice dokładali wszelkich starań, by odkurzyć z podłogi najmniejsze drobinki kuleczek rtęci, które rozpierzchły się we wszystkich kierunkach. Powód jest bardzo prosty – rtęć jest niezwykle niebezpieczna dla zdrowia. Zawierają ją także energooszczędne świetlówki. Nawet niewielka ekspozycja na rtęć może prowadzić do poważnych i trwałych uszkodzeń ważnych organów człowieka – wątroby, nerek, mózgu i układu nerwowego. Może też wpłynąć na zaburzenia ruchu i postrzegania oraz problemy emocjonalne. Szczególnie podatne na działanie tej toksycznej substancji są noworodki i małe dzieci oraz ludzie starsi.
3
rozbita świetlówka
Podczas zmieniania uszkodzonej energooszczędnej świetlówki, dzieci i zwierzęta powinny opuścić pomieszczenie, które następnie należy dobrze wywietrzyć. Jeśli świetlówka stłukła się, do sprzątania nie należy używać odkurzacza czy miotły – najlepiej użyć mokrej szmaty do zebrania szkła i cieczy. Szmatę wraz z pozostałościami żarówki należy umieścić w szczelnym worku i odpowiednio zutylizować. Nie należy wyrzucać świetlówek do śmieci wraz ze standardowymi odpadami. Śmietniska zawierają niezliczone ilości świetlówek. Tam opary z rtęci są uwalniane do atmosfery przez długie lata.

Można by się zastanowić, czy korzyści dla środowiska równoważą te zagrożenia dla naszego zdrowia i życia, które niosą ze sobą świetlówki.
Strona 1 z 4

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (1)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

mmenaz
24.03.2017
a co z drobinkami które pozostaną gdzieś w szczelinach albo dywanie po rozbiciu żarówki? Jak bardzo są niebezpieczne?