agresja w szkole

Jak zapobiegać agresji w szkole?
Agata - specjalista Tipy.pl

Przemoc w szkole jest uniwersalnym problemem. Chociaż wiele działań jest podejmowanych, aby zapobiegać temu problemowi, musimy rozpoznać go u korzeni i właśnie z tego miejsca rozpocząć jego zwalczanie. Nie możemy być obojętni na ludzką krzywdę. Powinniśmy się liczyć z faktem, że prędzej czy później ten problem może dotknąć również nasze dziecko. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek jak staranie zwalczać i zapobiegać agresji i przemocy w szkole.
1
Młodzież i dzieci nie mająca stabilnego i spokojnego miejsca do życia stają się nadpobudliwe, nieufne, a także bardziej podatne na antypatie. Dużą rolę odgrywa także żywność, a raczej jej niedobór. Jednak możemy przyczynić się do zmniejszenia krzywdy tych dzieci poprzez prace w wolontariacie, branie udziału w zbiórkach odzieży oraz wspomaganie innych akcji charytatywnych.
2
Dzieci z biednych rodzin możemy również objąć specjalną opieką i dać im nieco bezpieczeństwa poprzez przynależność do jakiejś grupy wsparcia. Dodatkowe zajęcia w szkole lub w kościele pozwoliłyby na dobre rozplanowanie wolnego czasu dziecku, a także i tobie. Możesz również skorzystać z pomocy dzieci podczas wykonywania jakichś rodzinnych czynności.
3
Ważną rolę odgrywa również opieka nad dziećmi chorymi lub z jakimiś schorzeniami. Spróbuj przekonać swojego pracodawcę do wsparcia Twojej inicjatywy i pomocy. Sugerując tym samym że będzie to dobra promocja dla firmy. Możesz też zorganizować akcję typu "Dzieci, dzieciom", gdzie zdrowe dzieci będą integrowały się z chorymi dając im tym samym do zrozumienia że nie są gorsze, a tylko nieznacznie się od siebie różnią.
4
Możemy zmienić nasze myślenie i uświadomić sobie że dzieci potrzebują naszej pomocy już w wieku przedszkolnym. Musimy pamiętać, że dziecko im starsze tym trudniej wykształcić w nim oczekiwane zachowania i jest mniej ufnym uczniem.
5
Śledź wszystkie lokalne uroczystości, mające za zadanie integrować dzieci ze sobą i bierz w nich czynny udział. Nie będziesz musiała długo i daleko szukać. W twojej okolicy na pewno już jest miejsce lub organizacja zajmująca się pomocą dla nieletnich.
6
Niezależnie od tego czy jesteś nauczycielką czy tylko obywatelką szkoły, w której twoje dziecko się uczy, możesz zaproponować dyrekcji pomoc w założeniu gabinetu psychologicznego w szkole. Pomysł ten da uczniom większe poczucie bezpieczeństwa i komfortu psychicznego. Przedsięwzięcie to nie wymaga wielkich nakładów pieniężnych, a pozwoli na zmienienie sposobu myślenia wielu uczniów i spadku liczby pobić w szkole. Młodzież nie będzie musiała przedstawiać swoich racji siłą, by za wszelka cenę zwrócić na siebie uwagę. Będą mogli znaleźć oparcie w szkolnym psychologu, który i bez tego ich wysłucha. Będzie on dostępny dla każdego dziecka i nastolatka.
7
Powinnaś także zaproponować dyrekcji system nagród i kar, na które mogliby liczyć uczniowie. Zmiany te wzbudziłyby w nich chęć konkurencji i zdrowej rywalizacji, a co za tym idzie, nauczyłyby ich opanowania w dążeniu do celu.
Strona 1 z 2

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie