problemy

Czy krew w kale to niepokojący symptom?

monika_w - specjalista Tipy.pl
problemy
1 z 4
Bez względu na to, czy obecność krwi w kale zaobserwowałeś sam, czy dowiedziałeś się o tym w wyniku przeprowadzonego testu – często jest to poważny sygnał świadczący o tym, że w ciele dzieje się coś niedobrego. Oto, co trzeba wiedzieć o tym groźnym symptomie.
1
krwawienia
Obecność krwi w kale świadczy o tym, że gdzieś w obszarze jelitowym pojawiło się krwawienie. Czasami ilość krwi jest tak niewielka, że wykrywa ją tylko specjalistyczny test. Ale zdarza się, że jest widoczna na papierze toaletowym podczas wizyty w toalecie.
Osoba cierpiąca na tę dolegliwość może nie mieć świadomości, że coś jest nie tak z jej ciałem, bo nie odczuwa żadnych dolegliwości. Inne osoby mogą doświadczać bólów brzucha, wymiotować, mieć poczucie osłabienia i bezwładu mięśniowego, cierpieć na problemy z oddychaniem, biegunkę, kołatania serca, tracić przytomność i chudnąć. To wszystko będzie uzależnione od przyczyny, lokalizacji, długości i nasilenia krwawienia.

Krwawienia z odbytu są zjawiskiem względnie powszechnym, a tylko niewielki odsetek osób, którzy na nie cierpią, szuka porady lekarza. Z czasem symptomy ulegają nasileniu. Przyczyny tych krwawień są uleczalne i niezagrażające życiu. Ale w szeregu przypadków krwawienia takie są objawami poważnego schorzenia – np. raka jelita grubego. Dlatego powinny być potraktowane poważnie i omówione z lekarzem.
2
sok z aloesu
Może być ono powodowane przez:
- hemoroidy
- chorobę zapalną jelit
- wrzody
- raka jelita grubego.

Czasami wystarczy niewiele, by wyleczyć się z tej dolegliwości. Spożywając więcej błonnika można pozbyć się zaparć, które są częstą przyczyną problemów jelitowych oraz hemoroidów. Ciepłe kąpiele zwykle pomagają złagodzić spowodowane przez nie pęknięcia w ścianach jelita.

Sok z aloesu przyspiesza proces gojenia się ran wewnątrz układu pokarmowego i stosowanie go może zatrzymać wewnętrzne krwawienia. Łagodzi też stany zapalne jelita, uelastycznia jego ścianki i ma właściwości antywirusowe. Sok jest odpowiedni do picia, jeśli jest przezroczysty i smakuje jak woda destylowana (nie może być kwaśny). Nie powinien zawierać żadnych dodatkowych substancji konserwujących, ani przeczyszczających. Sugerowane jest wypijanie 1/4 filiżanki tego soku trzy razy dziennie na pusty żołądek.
3
omega 3
Kolejnym sposobem na leczenie i zapobieganie krwawienia jelitowego są kwasy omega-3. Ich bogatym źródłem są oleiste ryby, olej z lnu, wiesiołka i olej z konopi. Kwasy zawierają substancje o właściwościach przeciwzapalnych i skutecznie pomagają w przywróceniu zdrowia jelitom. Zaleca się przyjmowanie przynajmniej jednej łyżeczki kwasów nienasyconych w postaci oleju z ryb, do ośmiu łyżeczek oleju lnianego lub 18 kapsułek oleju z ryb.

Wprawdzie leczenie obecności krwi w stolcu jest różne w zależności od jego przyczyn, istnieją domowe sposoby radzenia sobie z tym problemem.

Przede wszystkim konieczne jest poradzenie sobie z nawracającymi zaparciami. Upewnij się, że w twojej diecie jest dużo pokarmów zawierających błonnik – świeżych warzyw, szczególnie tych zielonych, owoców i soków owocowych. Unikaj białej mąki – w miarę możliwości zastąp ją mąką z pełnego przemiału. Pomocne też może być wypijanie szklani wody z samego rana, by wspomóc organizm w procesie oczyszczania.
Jeśli masz zewnętrzne hemoroidy, w ich leczeniu pomaga codzienne picie szklanki maślanki z dodatkiem soli i czarnego pieprzu, do czasu, kiedy problem ustąpi. Pomocne może też być spożywanie ½ łyżeczki nasion sezamu z masłem. Regularne wypróżnienia są niezwykle ważne dla zdrowia. Oprócz tego, utrzymaniu zdrowego jelita sprzyja zrezygnowanie z herbaty, kawy, alkoholu i tytoniu. Zdrowy tryb życia i dobra dieta oraz regularny wysiłek fizyczny, a także wypoczynek i brak sytuacji stresowych pomogą ci uniknąć tego problemu.
Strona 1 z 4

Powiązane porady

Komentarze (1)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

bick
18.07.2016
3razy dziennie na pusty żołądek?