problemy z wątrobą

9 wczesnych objawów chorej wątroby

_paula_ - specjalista Tipy.pl
problemy z wątrobą
1 z 4
Wątroba jest największym organem i gruczołem w organizmie. U dorosłej osoby może mieć wielkość piłki futbolowej. Spełnia ona wiele bardzo ważnych funkcji, jednak najbardziej zauważalne są trzy z nich. Należą do nich oczyszczanie krwi z toksyn, produkowanie żółci potrzebnej do trawienia oraz gromadzenie glukozy, która jest potrzebna do wytwarzania energii. Jeśli, któraś z nich nie działa, może to oznaczać chorobę wątroby. Oto 9 jej wczesnych objawów.
1
złe samopoczucie
Ogólne złe samopoczucie
Mimo, że symptom ten jest trudny do wykrycia, to ogólne złe samopoczucie, może być jednym z pierwszych objawów problemów z wątrobą. Dzieje się tak dlatego, że wątroba nie filtruje dokładnie toksyn z krwi, przez co możemy zauważyć takie objawy jak problemy ze skórą, bóle głowy czy poirytowanie.

Przebarwienia skóry
Klasycznym objawem chorej wątroby jest żółty odcień skóry oraz białek oczu. Dzieje się tak wtedy, kiedy żółć, a dokładniej bilirubina, która w normalnych warunkach jest usuwana przez wątrobę, odkłada się, powodując zażółcenie skóry.

Częste gazy
Jeśli cierpisz na częste uczucie gazów oraz ucisk w jelitach, to może być to spowodowane tym, że wątroba nie wydziela soków trawiennych, które są potrzebne do prawidłowego strawienia pokarmów. Oznacza to także, że problemy z wątrobą wpłynęły również na układ trawienny.
2
utrata apetytu
Utrata apetytu
Jeśli nie masz apetytu oraz masz inne objawy, to powinnaś skontaktować się z lekarzem, ponieważ może być to spowodowane zaawansowanymi zaburzeniami wątroby.

Uczucie dezorientacji
Jedną z najważniejszych funkcji wątroby jest usuwanie toksyn z organizmu. Kiedy zażywamy jakiś lek, to organ ten filtruje go w taki sposób, że nie jest on dla nas szkodliwy. Jednak jeśli wątroba nie funkcjonuje prawidłowo, to w naszym ciele gromadzą się toksyny, które mogą powodować problemy nawet w naszym mózgu. Dolegliwość ta nazywana jest encefalopatią wątrobową. Osoby cierpiące na tę przypadłość mogą czuć się zdezorientowane.

Nagła utrata wagi
Nagła utrata wagi może być objawem uszkodzenia wątroby. Może być to spowodowane również utratą apetytu, co dzieje się wtedy, kiedy wątroba jest osłabiona.
3
spuchnięte stopy
Zatrzymywanie płynów
Płyny gromadzą się w różnych częściach ciała, jednak najczęściej są to stopy. Prowadzi to do obrzęku, który może występować w okolicy kostek, dłoni, stóp czy ud. Kiedy opuchnięte miejsce zostanie dotknięte palcem, to miejsce wgniecenia będzie widoczne przez kilka sekund.

Zmęczenie
Jeśli doświadczasz dużego osłabienia czy przewlekłego zmęczenia, to również może być to objawem chorej wątroby. Dzieje się tak dlatego, że twój organizm pracuje na zwiększonych obrotach i pierwszą jego odpowiedzią jest danie ci sygnału, abyś odpoczął. Jeśli zmęczenie pojawia się wraz z innymi symptomami, to zaleca się konsultację z lekarzem.

Refluks i wymioty
Problemy z układem trawiennym takie jak niestrawność czy refluks są objawami uszkodzonej wątroby w momencie, kiedy nie znikają po wprowadzeniu zmian w diecie. W poważnych przypadkach mogą dojść do nich także wymioty.
Strona 1 z 4

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie