sexting

Jak chronić dziecko przed „sextingiem”?
YvonaYvona - specjalista Tipy.pl

„Sexting” to termin od niedawna funkcjonujący w naszym języku. Oznacza wysyłanie swoich nagich zdjęć i filmików za pomocą telefonów lub innych urządzeń mobilnych. Problem jest na tyle poważny, że staje się już epidemią wśród nastolatków. Jak podają statystyki, jeden na pięciu Amerykanów w wieku od 13 do 19 lat wysłał swoje nagie zdjęcia przez telefon komórkowy, albo umieścił je w sieci. W Polsce problem ten jest również bardzo powszechny. Większość nastolatków uważa sexting za zabawną, seksowną formę flirtu, ale nie zdaje sobie sprawy z jego tragicznych skutków. Jeśli twoje dziecko wkracza w wiek dojrzewania, nadszedł najwyższy czas, żeby spokojnie porozmawiać z nim o konsekwencjach sextingu.
1
Pierwszą rzeczą, jaką musisz zrobić, jest otwarta dyskusja z dzieckiem na temat sextingu. Sprawdź, czy twoje dziecko wie, co oznacza to słowo. Jeśli nie, nie rezygnuj z rozmowy. Jeśli nie dowie się od ciebie, na pewno powiedzą mu o tym przyjaciele. Zapytaj dziecko, czy kiedykolwiek wysyłało lub otrzymało nagie zdjęcia. Pamiętaj, żeby nie panikować. Jeśli przesadnie zareagujesz, dziecko zamknie się w sobie i już z niczego ci się nie zwierzy.
2
Wytłumacz jak wielkim naruszeniem prywatności jest wysyłanie nagich lub erotycznych zdjęć siebie i innych osób. Nastolatki mogą traktować sexting jako dobrą zabawę, ty musisz jednak przedstawić im inny punkt widzenia. Sexting może sprawić, że staną się celem przemocy słownej lub fizycznej.
3
Nastolatka może twierdzić, że jej chłopak NIGDY nie pozwoliłby oglądać jej nagich zdjęć innym ludziom. W takiej chwili musisz uświadomić jej, że telefon może zostać skradziony lub pożyczony, a zawarte w nim zdjęcia mogą zrujnować jej życie. Wiele osób może ukraść telefon i rozprowadzić zdjęcia po całej szkole. A co stanie się gdy telefon wpadnie w ręce obcej osoby? Nagie zdjęcia nastolatki znajdą się na Facebooku, Naszej Klasie, czy innym miejscu w sieci.
4
Kolejnym tematem, który należy poruszyć jest strona prawna. Nastolatek może być uznany za winnego przestępstw seksualnych, ponieważ sexting to forma pornografii dziecięcej lub molestowania. Jeśli okaże się, że nagie zdjęcia twojej 15-letniej córki znajda się w telefonie jej 18-letniego chłopaka, za jej przyczyną ryzykuje on karą więzienia.
5
Jeszcze bardziej realnym niebezpieczeństwem, są społeczne następstwa związane z sextingiem. Jeśli rozsyłanie nagich zdjęć wyjdzie na jaw, dziecko może zostać zawieszone w prawach ucznia i stracić przyjaciół. Jeśli koledzy ze szkoły (lub w przyszłości potencjalni pracodawcy) znajdą nagie zdjęcia nastolatki w sieci, może to zrujnować całe jej życie.
6
Wychowuj swoje dziecko i uświadamiaj mu, że sexting jest złem. Spotkaj się z rodzicami innych dzieci i dowiedz się, czy rozmawiali z nimi o sextingu. Porozmawiaj na ten temat z wychowawcą.
7
Naucz twoje dziecko krytycznego myślenia i odpowiedzialności za swoje czyny. Pomóż mu wcielić w życie normy moralne i wartości, które wpajasz mu od dzieciństwa. Pomóż nastolatkowi ustalić, gdzie kończy się niewinna zabawa, a zaczyna się coś, co może zniszczyć całe jego życie.
Strona 1 z 2

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie