rosliny rosnące w cieniu

Jakie rośliny mogą rosnąć w cieniu?

katja - specjalista Tipy.pl
rosliny rosnące w cieniu
1 z 5
W naszych ogrodach znajdują się miejsca, w których dostęp światła słonecznego w ciągu dnia jest bardzo ograniczony. Nie oznacza to, że mamy pozostawiać je odłogiem, bo żadna posadzona tam roślina nie będzie miała warunków do prawidłowego rozwoju. Okazuje się bowiem, że istnieje bardzo dużo krzewów, kwiatów, drzew, a nawet warzyw, które świetnie rosną w miejscach zacienionych. Bogatsi w tę wiedzę możemy lepiej zaplanować nasz ogród czy przydomowy warzywniak. Oto lista popularnych roślin, które mogą rosnąć w cieniu:
1
niezapominajki
ROŚLINY KWITNĄCE

Byliny (rośliny wieloletnie)
Byliny bez problemu rosną w zacienionych miejscach i dobrze znoszą niskie temperatury. Najbardziej popularne w tej kategorii roślin są funkie (hosta), które występują w ponad 2500 odmianach – z kwiatami w odcieniach różu, złota, bieli i fioletu.
Inne popularne cieniolubne byliny to na przykład pierwiosnki, serduszka okazałe (Dicentra spectabilis), orliki i storczyk ziemne.

Rośliny jednoroczne
Dzięki nim twój ogród rozkwitnie pełnią barw. Bratki, niezapominajki, niecierpki, begonie, fiołki, cyklameny i kaladium wspaniale kwitną w zacienionych miejscach.

Rośliny cebulkowe
Kwiaty cebulkowe są odporne na różne warunki środowiska i doskonale rozwijają się także w miejscach chłodnych i zacienionych. Krokusy, żonkile i przebiśniegi to dobry wybór do ciemnych części twojego ogrodu.
2
paprotki
ROŚLINY OZDOBNE BEZKWIATOWE

Paprocie
To doskonały wybór, ponieważ rośliny te występują w wielu odmianach i kolorach. Mimo iż większość paproci ma zielone liście, znajdziesz też odmiany takie jak narecznica (Dryopteris erythrosora ) lub wietlica (Athyrium burgundy lace) o pięknych pomarańczowych lub burgundowych liściach, które ożywią zacienione partie twojego ogrodu.

Bluszcz
Chyba nie ma drugiej tak uniwersalnej i wytrzymałej rośliny. Występuje w wielu odmianach, o liściach różniących się rozmiarem i kolorami, Może być sadzony w dużych płaskich donicach, wić się na metalowych i drewnianych rusztowaniach lub spokojnie rozciągać się po powierzchni ziemi. Bluszcz równie dobrze rozwija się w miejscach zacienionych, co nasłonecznionych.
3
klon japonski
DRZEWA, KRZEWY I ROŚLINY OKRYWOWE

b>Drzewa
Derenie to najczęściej wybierane drzewa do posadzenia w zacienionych miejscach ogrodu. Inne gatunki nie wymagające dużej ilości światła słonecznego to klon japoński i kasztanowiec czerwony.

Krzewy
W cieniu dobrze rosną zarówno krzewy iglaste, jak i liściaste. Wśród najpopularniejszych można wymienić azalie, cis pospolity, wawrzyn szlachetny, bukszpan i laurowiśnię.

Rośliny okrywowe
Wymagają zdecydowanie najmniej pielęgnacji. Runianka japońska i bluszcz irlandzki rosną w niemal każdym typie gleby. Uważaj jednak na szybki rozrost tej drugiej rośliny. Jest bardzo inwazyjna i jeśli jej nie dopilnujesz, może hamować rozwój sąsiadujących z nią roślin.
4
zioła w ogrodzie
CIENIOLUBNE WARZYWA I ZIOŁA
Najlepszy sposób na sprawdzenie, czy warzywo nadaje się do uprawy w miejscu zacienionym jest odpowiedź na pytanie czy uprawiamy je dla jego liści czy korzeni i owoców. Botwina, szpinak, kapusta sarepska i niektóre gatunki sałaty doskonale rozwijają się w ciemnych miejscach, zwłaszcza jeśli regularnie je podlewamy.

Również wiele ziół może rosnąć w warunkach ograniczonego dostępu do światła słonecznego, o ile mają z nim kontakt przez 2-3 godziny na dobę. Zaliczamy do nich pietruszkę, kolendrę, szczypiorek, bazylię, rozmaryn i tymianek.
Strona 1 z 5

Powiązane porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie