czyszczenie zamszu

Jak czyścić zamszowe buty i ubrania?

katja - specjalista Tipy.pl
czyszczenie zamszu
1 z 4
Zamsz to wyprawiona skóra, najczęściej cielęca, nie posiadająca gładkiej warstwy licowej. Lubimy go za miłą w dotyku teksturę i niepowtarzalny wygląd. Chętnie kupujemy zamszowe buty, kurtki, a nawet spodnie. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy zamsz należy wyczyścić. Nie jest on bowiem tak odporny na uszkodzenia jak zwykła skóra, a jego utrzymanie w czystości dla wielu osób bywa problemem. Poniżej dowiesz się jak dbać o zamsz oraz jak go czyścić, gdy ulegnie zabrudzeniu lub zaplamieniu.
1
zamszowe ubrania
PIELĘGNACJA I CZYSZCZENIE ZAMSZU
Czyszczenie nad parą
Zamszowe ubrania i buty możesz czyścić za pomocą pary. Trzymaj materiał około 15 cm nad parującą wodą, a gdy zrobi się ciepły, wyczyść go specjalnie do tego celu przeznaczoną szczoteczką. Upewnij się, że para jedynie podgrzeje materiał. Nie dopuść do tego, żeby uległ on zbytniemu zawilgoceniu!

Usuwanie kurzu i brudu
Zamsz wymaga regularnego usuwania z niego kurzu. Jeśli tego nie zrobimy, będzie on gromadził się na powierzchni materiału prowadząc do jego odbarwień, które są później trudne do usunięcia. Kurz usuwamy specjalną szczoteczką. Jeśli odbarwienia już się pojawiły, należy usunąć je specjalnymi preparatami do pielęgnacji zamszu z barwiącym pigmentem. Takie spraye kupisz w każdym dobrym sklepie obuwniczym.
2
zamszowe buty
Przywracanie struktury
Może być stosowany, żeby przywrócić zamszowi jego nierówną strukturę, która może ulec zniszczeniu na skutek częstego noszenia zamszowych butów lub ubrań. Należy jednak bardzo uważać, żeby nie zniszczyć skóry, a na koniec procesu spryskać ją barwiącym sprayem opisanym w kroku poprzednim.

Można również przywrócić spłaszczony i wygładzony zamsz do swojego pierwotnego wyglądu pocierając go okrężnymi ruchami za pomocą gąbki lub specjalnie do tego przeznaczonej szczotki.

Ochrona przed czynnikami atmosferycznymi
Pamiętaj, że zamsz wymaga impregnowania go specjalnymi preparatami chroniącymi przed wilgocią. Kupisz je w sklepie obuwniczym. Aplikację takich środków należy powtarzać minimum raz na pół roku.

Tylko na specjalne okazje
Musisz również pamiętać, że zamsz nie jest typem materiału, który można „zachodzić”. Zbytnia eksploatacja zamszowych butów może skutkować tworzeniem się na nich smug i zadrapań, których później nie da się już usunąć.
3
usuwanie plam
USUWANIE PLAM
Plamy na zamszu może być trudno usunąć. Przede wszystkim żadnych plam, a zwłaszcza tych tłustych, nie wolno myć wodą. Woda jedynie rozprzestrzeni je na powierzchni zamszu. Oto kilka najczęstszych i grożących trwałym uszkodzeniem zamszu rodzajów plam:

Plamy z atramentu, długopisu
Tego typu plamy trudno jest usunąć. Trzeba działać natychmiast, gdy się pojawią. Przykładamy do nich kawałek ręcznika papierowego lub chusteczki, która wchłonie atrament. Nie pocieramy. Następnie nakładamy na plamę środek do czyszczenia na sucho.

Plamy z potu na zamszowych ubraniach
Pot i sebum, które wydziela nasza skóra również może niekorzystnie wpłynąć na wygląd zamszowych ubrań, szczególnie w okolicach kołnierzyka. Tego typu plamy usuwamy środkiem odtłuszczającym do skór zamszowych. Jeśli nie zadziała, można spróbować usunąć plamę rozcieńczoną benzyną.

Tłuste plamy
Do usuwania tego typu plam nie wolno używać wody i mydła. Najlepiej od razu potraktować plamę profesjonalnym preparatem do odplamiania skóry.
Strona 1 z 4

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie