poduszki z pianki

Jak czyścić poduszki z pianki?

katja - specjalista Tipy.pl
poduszki z pianki
1 z 5
Poduszki z pianki zyskały sobie wielu zwolenników, zwłaszcza wśród osób z problemami odcinka szyjnego kręgosłupa. Nic w tym dziwnego – są miękkie, idealnie dopasowują się do kręgosłupa i zapewniają lepszy sen. Wykonana z poliuretanu pianka pod wpływem temperatury naszego ciała ugina się dokładnie tam, gdzie powinna, żeby prawidłowo podtrzymywać kark. A gdy wstaniemy, wraca do swojej pierwotnej formy. Brzmi idealnie, ale poduszka ta ma jedną wadę. Wymaga specjalnego sposobu czyszczenia. Jak on wygląda? Tego dowiesz się z dalszej części porady.
1
pianka czyszczenie
Ostrzeżenia odnośnie czyszczenia poduszek z pianki
Poduszki z pianki memory są bardzo delikatne: tradycyjne odplamianie, pocieranie i szorowanie może zniszczyć ich strukturę. Poduszki te są również bardzo chłonne. Nie można prać ich w pralce, ani czyścić dużą ilością wody, ponieważ zostaje ona wchłonięta przez piankę stając się siedliskiem bakterii i pleśni.

Czego unikać
Pianka memory nie została stworzona do pochłaniania wilgoci. Gdy ulegnie zamoczeniu, łatwo nie uwolni zamkniętej w niej wody. Dlatego pod żadnym pozorem: NIE PIERZ PODUSZKI W PRALCE, nie susz jej w suszarce do ubrań, nie stosuj gorącej ani zimnej wody do jej czyszczenia, nie szoruj jej powierzchni, ani nie stosuj silnych środków do czyszczenia.
2
czyszczenie poduszek
Co zatem możesz zrobić żeby utrzymać poduszkę z pianki w czystości?

Czyszczenie plam z płynów
Gdy zdarzy ci się wylać coś na poduszkę, jak najszybciej przyłóż do plamy ręcznik (materiałowy lub papierowy) i postaraj się, żeby wchłonął maksymalnie dużo cieczy. Przykładaj do plamy ręczniki do czasu, aż wchłoną tyle płynu, ile to tylko możliwe. Następnie odłóż poduszkę (najlepiej w słoneczne i przewiewne miejsce), żeby całkowicie wyschła. Zanim założysz na nią poszewkę, upewnij się, że całkowicie wyschła.

Usuwanie plam powierzchniowych
Niestety nic, co wsiąkło w poduszkę z pianki, nie można bezpiecznie z niej usunąć bez jej zniszczenia. Istnieje jednak prosty sposób, który może okazać się pomocny. Rozcieńcz niewielką ilość łagodnego mydła w zimnej wodzie. Zanurz w niej bawełniany ręcznik lub ściereczkę z mikrofibry. Dobrze wykręć z nadmiar wody. Delikatnie przykładaj ręcznik do powierzchni poduszki, zaczynając od zewnętrznych krawędzi plamy i kierując się ku jej środkowi. Powtarzaj tę czynność dopóki plama nie zniknie. Gdy skończysz, odłóż poduszkę w dobrze wentylowane miejsce, żeby całkowicie wyschła. Jeśli plama mimo to nie zniknie, pozostaje ukryć ją pod nową poszewką.
3
poduszki z pianki
Odświeżanie poduszki
Na szczęście odświeżenie poduszki lub usunięcie z niej nieprzyjemnego zapachu jest możliwe i całkiem proste w realizacji. Najlepiej sprawdzą się dwa sposoby.

Pierwszy z nich to soda oczyszczona. Posyp niewielką ilością sody całą powierzchnię poduszki i pozostaw na cały dzień. Następnie delikatnie zbierz proszek odkurzaczem z końcówką w postaci szczoteczki. Gdy poduszka będzie całkowicie odkurzona, załóż na nią czystą poszewkę.

W ciepły, słoneczny dzień wystarczy wystawić poduszkę na zewnątrz i wystawić na działanie światła słonecznego. Po upływie 1-2 dni będzie odświeżona jak za czasów nowości.
4
usuwanie nieprzyjemnych zapachów
Usuwanie nieprzyjemnych zapachów
Jak już wspomniano, poduszki z pianki nie powinny mieć kontaktu z wilgocią. Jednak może się zdarzyć tak, że padną one ofiarą naszych pupili. Jak wówczas pozbyć się moczu i jego zapachu z naszej nieodpornej na wilgoć poduszki?

Można zastosować enzymatyczny środek czyszczący lub zwykły ocet. Ten ostatni rozcieńczamy pół na pół z wodą i przelewamy do butelki z atomizerem. LEKKO spryskujemy poduszkę i pozostawiamy preparat na 5 minut. Następnie osuszamy ją papierowymi ręcznikami. Posypujemy całą poduszkę sodą oczyszczoną i pozostawiamy na całą noc. Na następny dzień dokładnie odkurzamy sodę. Jeśli poduszka nie wyschła, umieszczamy ją w dobrze wentylowanym i nasłonecznionym miejscu (jeśli na zewnątrz nie ma wiatru, kładziemy ją w pobliżu wiatraka). Czekamy, aż poduszka całkowicie wyschnie.
Strona 1 z 5

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie