czyszczenie łóżka

Jak usunąć zapach wymiocin z łóżka?

katja - specjalista Tipy.pl
czyszczenie łóżka
1 z 4
Jeśli inwestujesz w dobry materac lub wygodne łóżko, masz nadzieję cieszyć się niezakłóconym snem na nim przez wiele lat. Jednak mogą się zdarzyć nieplanowane wypadki, takie jak grypa żołądkowa, czy zatrucie, które sprawią, że materac może ulec zabrudzeniu wymiocinami. Wyczyszczenie go nie należy wówczas do przyjemnych, a pozbycie się zapachu wymiocin może być trudniejsze, niż ci się wydaje. Na szczęście istnieje prosty domowy sposób, który pozwoli ci pozbyć się obu tych problemów skutecznie i na dobre. Oto, co należy zrobić:
1
czyszczenie z wymiocin
Sprzątanie i dezynfekcja
Zbierz z materaca wymiociny, najlepiej pomagając sobie szufelką. Pokrowiec na materac i prześcieradło włóż do pralki. Na plamie połóż papierowe ręczniki, żeby wchłonęły tyle płynu, ile tylko dadzą radę. Przykładaj je do plamy, ale nie pocieraj, w przeciwnym razie plama wniknie w głąb materiału.

Przygotuj roztwór 1:1 octu i ciepłej wody. Przelej go do butelki z atomizerem. Lekko spryskaj powierzchnię plamy (nie namaczaj jej), a następnie połóż na niej papierowy lub zwykły ręcznik, żeby wchłonął resztę roztworu. Przykładaj ręcznik do plamy, aż będzie całkiem osuszona.

Powtarzaj spryskiwanie i osuszanie plamy, aż zapach wymiocin przestanie być wyczuwalny. Nie przejmuj się nieprzyjemnym zapachem octu. Zniknie, gdy ten wyparuje.

Pozostaw materac do wyschnięcia, najlepiej na całą noc – w dobrze wentylowanym pokoju (otwórz okno).
2
brudny materac
Usuwanie nieprzyjemnego zapachu
Jeśli po wykonaniu czynności opisanych w kroku poprzednim dalej czujesz zapach wymiocin, postępuj według tej instrukcji. Nasyp niewielką ilość sody oczyszczonej na plamę i lekko wetrzyj w nią. Odczekaj kilka godzin, aż soda wchłonie nieprzyjemny zapach. Następnego dnia usuń ją z materaca odkurzaczem.
3
usuwanie plam po wymiotach
Usuwanie plam po wymiotach
Jeśli na materacu widoczna jest plama, możesz usunąć ją wodą utlenioną. Najpierw zrób test na niewidocznym obszarze łóżka, czy woda utleniona go nie odbarwi. Przelej 3% roztwór wody utlenionej do butelki z atomizerem i spryskaj nim plamę. Zrób to z pewnej odległości, żeby nie nasączyć nią materaca. Odczekaj kilka godzin, aż woda utleniona wyschnie. W razie potrzeby powtarzaj cały proces do czasu, aż plama zniknie.

W przypadku trudnych do usunięcia plam, przygotuj domowy środek czyszczący. Zmieszaj 3 szklanki ciepłej wody z 1 szklanką octu i 1/2 łyżeczki płynu do mycia naczyń lub szamponu dla dzieci. Ta mikstura najlepiej działa użyta zamiast wody w mopie parowym (ponownie uważamy, żeby nie namoczyć materaca, a jedynie zwilżyć jego powierzchnię). Jeśli jednak nie masz takiego mopa, wystarczy, że spryskasz roztworem plamę, a następnie dokładnie osuszysz.
Strona 1 z 4

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie