jak poradzić sobie z plamami

6 niezawodnych domowych sposobów na plamy

katja - specjalista Tipy.pl
jak poradzić sobie z plamami
1 z 4
Ketchup, trawa, herbata, sos barbecue – to tylko przykłady rzeczy, które tracą naszą sympatię, gdy stają się źródłem trudnych do usunięcia plam. Na szczęście nie wszystko stracone. Chwila nieuwagi wcale nie musi się skończyć wyrzuceniem naszych ulubionych ubrań do kosza. Dzięki tym domowym sposobom skutecznie usuniesz nawet najbardziej uporczywe plamy z sosów, owoców, trawy, potu, kawy, ketchupu i majonezu. To naprawdę bardzo proste.
1
sos plamy na ubraniu
Sosy (np. sos barbecue)
Najpierw namocz poplamione ubranie w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Rozmiękczy on plamę i ułatwi jej usunięcie z tkaniny. Następnie polej plamę odrobiną octu i powycieraj gąbką kuchenną. Olej usunie tłusty ślad pozostawiony przez sos.

Warzywa i owoce
Na świeże plamy z jagód, buraków lub innych trudnych do usunięcia warzyw i owoców istnieje łatwy sposób. Wystarczy umieścić tkaninę nad garnkiem z parującą wodą i najzwyczajniej zetrzeć lub wypłukać plamę, gdy para wodna rozmiękczy ją. Ten sposób zadziała tylko na świeże plamy!
2
plamy z trawy
Trawa
Najpierw namocz poplamione ubranie w ciepłej wodzie lub polej nią plamę bezpośrednio. Następnie przygotuj specyfik z 1 części płynu do mycia naczyń i 2 części wody utlenionej. Nanieś go na plamę i szoruj szczoteczką, aż ślad po trawie zniknie.

Pot
Żółte plamy z potu szpecą twoje ubrania? Na nie też istnieje łatwy domowy sposób. Wystarczy, że zmieszasz 1 część płynu do mycia naczyń z 2 częściami wody utlenionej oraz dodasz do tej mikstury odrobinę sody oczyszczonej (dodatkowy element ścierny). Tak przygotowaną miksturę nałóż na plamy z potu i delikatnie wcieraj przez kilka minut szczoteczką. Pozostaw preparat na tkaninie przez około godzinę, a na koniec wypierz ubrania jak zwykle. Gdy wyjmiesz je z pralki zobaczysz, że po żółtych plamach z potu nie zostało ani śladu.
3
kawa plamy
Kawa
Sposobów usunięcia plam z kawy jest wiele ale ten należy do najbardziej skutecznych. Wystarczy, że zmieszasz odrobinę proszku do prania lub sody oczyszczonej z wodą utlenioną w taki sposób, żeby otrzymać rzadką pastę. Nałóż ją bezpośrednio na plamę i wetrzyj w nią starą szczoteczką do zębów. Jeśli masz wrażliwą skórę, całą procedurę przeprowadzaj w gumowych rękawiczkach. Pozostaw papkę na plamie przez całą noc, a następnie wypierz ubranie jak zwykle.

Ketchup, musztarda, majonez
\Jeśli poplamiłaś ubranie, jak najszybciej przemyj plamę wodą z mydłem, a następnie umieść pod bieżącą wodą kierując strumień na lewą stronę tkaniny. Jeżeli plama znajduje się na dywanie lub tapicerce (czyli opcja z bieżącą wodą odpada), posyp ją zasypką dziecięcą, która wchłonie tłuszcz z sosu, a następnie przetrzyj gąbką zwilżoną w mieszance mydła i soku z cytryny. Ten sposób szczególnie skutecznie usuwa plamy z sosów na bazie pomidorów.
Strona 1 z 4

Powiązane porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie