czyszczenie fug

Jak czyścić płytki i fugi w łazience?

katja - specjalista Tipy.pl
czyszczenie fug
1 z 4
Nikt nie lubi sprzątać łazienki. A szorowanie płytek i fug to szczególnie mozolne zadanie. Gdy pokryje je osad z mydła i kosmetyków, a fugi zabrudzą się i zacznie się na nich tworzyć pleśń, mamy prawdziwy problem. Na szczęście nie musimy wtedy sięgać po żrące i szkodliwe preparaty do czyszczenia. Istnieją bezpieczne i skuteczne domowe sposoby, które przywrócą płytkom ich dawny blask, a z fug usuną ślady pleśni. Jakie to sposoby? Dowiesz się z dalszej części porady.
1
fugi w łazience
Domowy środek do czyszczenia płytek
Usuwa osad z mydła i brud. Do jego przygotowania będziesz potrzebować:
  • 1/2 szklanki amoniaku
  • 1/2 szklanki sody oczyszczonej
  • 4 litry ciepłej wody.


Zmieszaj wszystkie składniki w dużej butelce. Jeśli chcesz przygotować mniejszą ilość preparatu, odpowiednio podziel ilość potrzebnych składników na pół. Przelej środek do butelki z atomizerem i spryskaj nim płytki. Następnie powycieraj je gąbką lub ścierką z mikrofibry. Dokładnie spłucz płytki wodą, jeśli chcesz później użyć jakiegokolwiek innego środka czyszczącego. Nigdy nie mieszaj amoniaku z wybielaczem!
2
usuwanie plesni
Domowy środek usuwający pleśń z fug
Ten środek ma w swoim składzie wybielacz, który jest również częstym składnikiem dostępnych w sklepach środków przeciw pleśni. Nie bez powodu. Jeśli chodzi o usuwanie jej zarodków, radzi on sobie doskonale. Uważaj jednak gdy go stosujesz. Wybielacze na bazie chloru mogą bowiem uszkodzić tkaniny, metal i drewno.

Żeby zrobić domowy środek przeciw pleśni będziesz potrzebować:
  • 2 szklanek ciepłej wody
  • 2 szklanek wybielacza
  • 1 łyżki stołowej płynu do mycia naczyń


Zmieszaj wszystkie składniki i wlej do butelki ze spryskiwaczem. Spryskaj preparatem fugi oraz inne miejsca, gdzie utworzyła się pleśń. Pozostaw na około 15 minut. Następnie zmyj preparat ciepłą wodą i powycieraj do sucha.
3
pleśń na płytkach
W przypadku inwazji pleśni
Jeśli pleśń jest szczególnie trudna do usunięcia, użyj nierozcieńczonego wybielacza. Pozostaw go na zainfekowanych pleśnią miejscach na 15 minut, a następnie dobrze spłucz i wysusz czyszczony obszar. Jeśli pleśń nie da się usunąć za pomocą wybielacza i szorstkiej szczotki, może to oznaczać, że wniknęła głębiej (np. w tynk). Wtedy konieczne będzie skucie tynków, oczyszczenie powierzchni wybielaczem i ponowne otynkowanie i pomalowanie ścian.

UWAGA: Nigdy nie mieszaj amoniaku z wybielaczem. Takie połączenie wytwarza toksyczny gaz, który jest bardzo niebezpieczny.

Jak zachować płytki i fugi w czystości?
Pleśń pojawia się w miejscach, gdzie panuje duża wilgoć. Żeby zapobiec jej tworzeniu, najlepiej uszczelnić szczeliny i fugi specjalnym uszczelniaczem. Wszelkie ubytki i pęknięcia można również wypełnić silikonem. Zapobiegnie to wnikaniu wody w szczeliny i tworzeniu się pleśni. Pamiętaj, że nawet najlepszy uszczelniacz fug musi być ponownie nakładany co 6-12 miesięcy.
Strona 1 z 4

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (8)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Jacky
27.06.2019
do fug jak i kafelków gorąco polecam Oczyszczacz parowy, ja raz wydałem około 300 zł i teraz do wszystkiego wykorzystuję, one są solidne
zołza
03.10.2018
Bez czyszczenia się obędzie jak się kupi porządną fugę :) Na materiałach budowlanych nie ma co oszczędzać
lookatmycat
03.10.2018
jak się zainwestuje w dobre fugi, to nie ma żadnego problemu z ich czyszczeniem. Tylko trzeba od samego początku zdecydować się na fugi, które się nie brudzą.
sprzatacz
22.02.2018
Wszyscy czyszczą domowymi sposobami wszyscy czyszczą ekologicznie a ja zupełnie inaczej niż wszyscy. Jak miałam problem z fugami (zwłaszcza na podłodze tu zczerniała tam zaszła) to poprosiłam o radę znajomą co jest menadżerem w hotelu poleciła mi taki szwajcarski preparat cerapur możecie go kupić w
Mil
14.03.2017
Myjka parowa jest najlepsza.Wydmuchuje parę o temperaturze ponad 100 stopni.Kosztuje niecałe 100 złotych.Rozpuszcza tłuszcz wysoką temperaturą i zabija bakterie.Potem wystarczy przetrzeć szmatką i gotowe.Sprawdzałem i to po prostu działa.
x
14.03.2017
A kto ma taki syf w łazience? Nie wiem co trzeba zrobić żeby mieć Ppleśń w łazience.
ti
14.03.2017
A jak wyczyścić wymioty z pochwy? Proszę o perfekcyjną poradę.
hg
14.03.2017
Ola Boga nie mam 4 litrowej butelki:(