czyszczenie kominka

Jak czyścić kominek?

KrystynaKrystyna - specjalista Tipy.pl
Kominek wymaga regularnej pielęgnacji i czyszczenia w celu zapewnienia bezpiecznego i skutecznego ognia. Usuwanie smoły jak i łatwopalnych substancji, które gromadzą się w kominie, powinniśmy powierzyć specjalistom. Dzięki temu unikniemy jednego z potencjalnych zagrożeń pożarowych. Podczas sezonu grzewczego normalne drewno możesz zastąpić specjalnym drewnem kominkowym, co spowoduje wyeliminowanie gromadzenia się sadzy, popiołów i osadzania smoły. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak dbać o czystość swojego kominka:
1
Pamiętaj o cotygodniowym czyszczeniu powierzchni kominka, aby zapobiec osadzaniu się kurzu i sadzy. Nie należny odkurzać ani zamiatać pozostałości po palenisku przed upływem 12 godzin od jego zagaszenia. Wszystkie pozostałości spakuj do worka i wyrzuć do specjalnego kontenera. Większość z tych odpadów zostanie jeszcze kiedyś ponownie wykorzystana.
2
Pal tylko specjalne i dobrze wysuszone drewno, aby zminimalizować osadzanie się kreozotowych osadów (mieszanka fenoli).
3
Przed rozpaleniem paleniska dokładnie sprawdź kominek, przewód odprowadzający dym. Nie zaszkodzi zdecydować się na coroczny przegląd przez doświadczonego fachowca.
4
Nie stosuj wody do zagaszania kominka, chyba że jest to nagły wypadek. Zagaszanie wodą sprawia, że cała sadza z kominka unosi się ku górze zanieczyszczając wszystko na swojej drodze.
5
Nigdy nie myj paleniska środkami chemicznymi przed upewnieniem się, że całkowicie nie wygasło. Wiele z tych preparatów jest łatwopalnych i nie trudno o tragedie.
6
Jeśli zabierasz się za czyszczenie kominka, przygotuj zmielone ziarna kawy i zamocz je z wodzie. Wilgotną kawą posyp chłodny popiół, ograniczysz w ten sposób kurzenie się podczas wymiatania.
7
Jeżeli Twój kominek obudowany jest metalowymi płytami lub cegłami zachowaj szczególną ostrożność podczas czyszczenia. Przepalone cegły łatwo się kruszą. W żadnym wypadku nie czyść ich szczotką drucianą. Ukruszenie wierzchniej warstwy kominka może spowodować przedostawanie się ognia poza palenisko, co w konsekwencji grozi pożarem.
8
Podczas rozpalania kominka postaraj się ułożyć drewno centralnie w jego środkowej części. Zwróć szczególną uwagę na odległość paleniska od wszystkich metalowych części kominka, dzięki temu unikniesz nieprzyjemnych oparzeń podczas dokładania drzewa lub innych czynności towarzyszącym paleniu w kominku.
9
Większość ognioodpornych ekranów wykonywanych jest z wymalowanych na czarno metali, ale jeśli ekran jest zrobiony z mosiężnej płyty powinniśmy je czyścić tak, jak inne przedmioty z brązu. Wymieszaj 1 litr ciepłej wody ze 100 ml octu (pół szklanki). Dodaj jedną łyżeczkę amoniaku, a następnie tak przygotowanym roztworem za pomocą wilgotnej ściereczki wyczyść ekran po obu stronach. Wszystko opłucz ciepłą wodą i wytrzyj do sucha.
10
Jeżeli twoja obudowa wykonana jest ze szkła hartowanego musisz zachować szczególną ostrożność, żeby jej nie porysować. Czyszczenie przebiega tak samo, jak w przypadku metalowych ekranów (krok 9). Aby uniknąć osadzania trudno zmywalnej sadzy, czyść szkło regularnie.
11
Czyszczenie rusztów, które wykonane są przeważnie z żeliwa mimo wszystko nie jest zbyt skomplikowane i pracochłonne, jak mogłoby się wydawać. Oprócz wyżej wymienionego roztworu do czyszczenia możesz użyć także wszelakich olejów roślinnych lub mydła. Natłuszczona powierzchnia sprawia, że osad łatwiej schodzi. Jeżeli chcesz, żeby Twój kominek naprawdę był godny podziwu możesz zastosować preparaty nabłyszczające i konserwujące dostępne w sklepach.
Strona 1 z 3

Powiązane porady

pożar
Zatrucie gazem
wilgoć w domu

Podobne porady

Komentarze (1)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

VITCASPL
30.11.2015
Warto również poznać kilka sposobów, które mogą ułatwić pielęgnację kominka. Do rozpalania warto wybrać suche drewno, ale też dobrze jest kiedy nie jest to drewno iglaste (jodłowe czy też świerkowe), ponieważ zawiera ono dużą ilość żywicy, która może zostawiać brzydkie i nieestetyczne plamy. Jeśli jednak już dojdzie do zabrudzeń, warto skorzystać ze sprawdzonych środków chemicznych. Do czyszczenia szyb kominkowych polecam Środek do Czyszczenia Szkła w Piecach marki Vitcas.