Tutaj jesteś: Zdrowie > Diety i Odżywianie > Witaminy > Jakie korzyści zdrowotne posiada witamina C?

Jakie korzyści zdrowotne posiada witamina C?

Stopień trudności: łatwe
, specjalista Tipy.pl
 3/5 (4 ocen)
Oceń 
Udostępnij
 1 z 5 
Witamina C jest jednym z najsilniejszych przeciwutleniaczy obok witaminy E oraz selenu. Znaleźć ją możemy przede wszystkich w owocach i warzywach. Znana jest również jako kwas L-askorbinowy. Jest ona witaminą odgrywająca w organizmie bardzo ważną rolę, mianowicie wspomaga procesy wzrostu, a także pomaga w regeneracji uszkodzonych tkanek. Jest ona także niezbędna w produkcji białek, kolagenu, który jest niezbędny dla zdrowia skóry, chrząstek, ścięgien, wiązadeł oraz naczyń krwionośnych. Witamina C ma również wpływ na wchłanianie żelaza i wspomaga walkę komórek z wolnymi rodnikami. Badania naukowe wykonane w 2016 roku wykazują, że regularna suplementacja witaminy C pomaga w utrzymaniu dobrego stanu mięśnia sercowego, dodatkowo stosując dietę zawierająca inne antyoksydanty- można ograniczyć ryzyko wysokiego ciśnienia krwi.
1
witamina c właściwości
Czy faktycznie im więcej tym lepiej?
Do tej pory wykonano setki badań próbując odpowiedzieć na pytanie czy duża ilość witaminy C może przynieść niezwykłe efekty terapeutyczne oraz ograniczyć zachorowania. Odpowiedź nadal jest niejednoznaczna, jednak badania potwierdziły, że włączenie do diety witaminy C pomaga zwiększyć skuteczność tradycyjnych metod leczenia.
2
witamina c zdrowie
Naturalne źródła witaminy C
Wiele rodzajów żywności zawiera w sobie witaminę C, jednak jak w przypadku wszystkich witamin - najlepiej gdy spożywane one będą z organicznych, naturalnych źródeł jakimi są przede wszystkim owoce i warzywa. Źródłami o najwyższej zawartości witaminy C są kolejno m.in.: dzika róża, czarna porzeczka, papryka, natka pietruszki, brokuły, owoce cytrusowe.
3
witamina c zdrowie
Niedobór witaminy C, jakie mogą być skutki?
Najbardziej popularną chorobą spowodowana niedoborem witaminy C jest szkorbut (gnilec). Podstawowymi objawami są: zmęczenie, choroby dziąseł, niedokrwistość, łuszczenie skóry oraz siniaki. U ludzi, których dieta jest mało różnorodna, istnieje duża możliwość niedoboru witaminy C. To samo ryzyko istnieje u osób pozostających na diecie mięsnej. Niedobór witaminy C mogą również powodować różne schorzenia. Niedobór czy też słabą przyswajalność witaminy mogą powodować np. urazy, choroby genetyczne, choroby nerek.
Palenie tytoniu powoduje uszkodzenia tkanek, a przez to szybsze zużywanie przez organizm witaminy C, która jest ważnym elementem w procesie regeneracji, dlatego palacze mogą potrzebować nawet 35 mg większej dawki dziennej. Na powyższe ryzyko narażeni są również bierni palacze.
4
witamina c korzyści zdrowotne
Suplementacja witaminy C
Zazwyczaj jeśli Twoja dieta jest odpowiednio zbilansowana, bogata w owoce i warzywa w naturalnej postaci, nie ma potrzeby dodatkowej suplementacji. Jeśli Twoja dieta jest mało zróżnicowana, warto skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia zapotrzebowania.
Jest zasadnicza różnica między suplementami. Na rynku dostępne są dwa rodzaje suplementów: pochodzenia naturalnego oraz syntetyczne. Suplementy syntetyczne są produkowane z nienaturalnych składników i substancji chemicznych. W suplementach naturalnych witamina oddzielana jest z jej naturalnych źródeł. Witamina C występuje w różnych postaciach tj. kwas askorbinowy, askorbinian sodu, askorbinian wapnia. Syntetyczny i naturalny kwas askorbinowy mają podobne właściwości, ale zawsze polecam naturalne źródło ze względu na to, że wytwarzane są na bazie roślin.
 3/5 (4 ocen)
Oceń 
Udostępnij
  • Komentarze Tipy.pl (1)

Nie będzie widoczny na stronie
 
dietetyk - 2017-01-09
wytamina C posiada takje korzyści zdrowotne, że ona drastycznie podbija libida partnerowi i jego partnerce
Ludzie często sądzą, że zdrowa dieta opiera się tylko i wyłącznie na jedzeniu zielonej sałaty i piciu czystej...
Newsletter - Bądź na bieżąco Codziennie nowa porada w twojej skrzynce
 
Każdego roku w Stanach Zjednoczonych odnotowuje się dwa miliony zakażeń bakteriami odpornymi na działanie antybiotyków...
3 zdumiewające właściwości lecznicze witaminy C
Każdego roku w Stanach Zjednoczonych odnotowuje się...
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
Czym są Tipy.pl? Co chcesz zrobić? Zmotywować się do pracy? Zrobić samolot z papieru? Zareklamować się w Internecie? Tipy.pl to miejsce, gdzie możesz znaleźć porady i wskazówki na każdy temat.
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


   Akceptuje regulamin *wyrażam zgodę na świadczenie usługi, przyjmuję do wiadomości, że jednocześnie tracę prawo do odstąpienia od Umowy.
   Wyrażam zgodę na otrzymywanie od GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.| z siedzibą w Krakowie, Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków |Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS – 416593| NIP – 5272644300 |za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., nr 144, poz. 1204, z późn. zm.). Do korespondencji powyżej wskazuję m. in. podany przeze mnie w formularzu i należący do mnie adres e-mail.
Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub
Usługę świadczy

GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.

Siedziba

Kraków
Os. Teatralne 9A
31-946 Kraków

Krajowy Rejestr Sądowy

Sąd Rejonowy w Krakowie
XI Wydział Krajowego Rejestru Sądowego

Kontakt

Tel: +48 12 646 28 12
Fax: + 48 12 646 27 10
E-mail: tipy@firma.interia.pl
Adres: Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków

KRS 0000416593    NIP 5272644300    REGON 142734048
Nie jestem pasożytem, nie blokuje reklam
pasożyt
Proszę wyłącz Adblock-a, jeśli chcesz zobaczyć treść artykułu.